Jak przygotować syrop z buraka?
Burak słynie z wielu prozdrowotnych właściwości. Jedną z nich jest łagodzenie kaszlu. Dawniej medycyna ludowa zalecała przygotowywanie specjalnego syropu z tego warzywa.
Przed laty w okazałych burakach drążono dziurę, którą zasypywano cukrem, i kładziono na płytę stojącego w kuchni pieca. Dzisiaj w celu uzyskania syropu wystarczy włożyć warzywo do rozgrzanego piekarnika (200°C). Cukier z powodzeniem można zastąpić miodem, zaś samo pieczenie powinno trwać tak długo, aż burak zmięknie.
Przeczytaj koniecznie
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
- Sekret zdrowia ukryty pod ziemią
- 5 faktów na temat karmienia piersią, o których nie miałaś pojęcia
- Tran czy olej z wątroby rekina? Poznaj różnicę i wybierz świadomie
- Te kolory będą stymulowały rozwój Twojego dziecka
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
1. Syrop z tartych buraków
Zbigniew Przybylak, autor „Ziołowej apteczki na dziecięce choroby”, podpowiada, że syrop przyrządzić można również z tartych buraków. W tym celu należy zetrzeć 2-3 bulwy, a następnie dodać cukier. Całość gotować w garnku pod przykryciem na niewielkim ogniu (przez 15-20 minut), a następnie przecedzić. Syrop z buraka można podawać dzieciom po ukończeniu 1. roku życia (w ramach profilaktyki – łyżeczka dziennie, w celu łagodzenia kaszlu – do czterech łyżeczek na dobę).
Ten naturalny specyfik działa nie tylko przeciwkaszlowo (wspomaga odkrztuszanie i oczyszcza drogi oddechowe), ale także wzmacniająco i regenerująco. Łagodzi ból gardła i chrypkę. Działa przeciwwirusowo i oczyszczająco.
Syrop z buraka, obok syropu z cebuli, to jeden z najpopularniejszych domowych specyfików, jakie stosuje się w walce z objawami przeziębienia. Warto go stosować również w ramach profilaktyki.