Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Ból gardła u niemowlaka

Avatar placeholder
10.08.2021 17:12
Ból gardła u niemowlaka
Ból gardła u niemowlaka (123rf)

Ból gardła u noworodka czy niemowlaka jest dość trudny do stwierdzenia – maluszek przecież jeszcze nie powie, co go boli. Bywa on mylony z pleśniawkami, które mogą podobnie się objawiać. Dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe, męczy się przy przełykaniu, niechętnie je. Jest to zazwyczaj objaw infekcji wirusowej, którą leczy się jedynie łagodząc dolegliwość. Układ odpornościowy sam powinien sobie poradzić z wirusem.

spis treści

1. Objawy bólu gardła u niemowlaka

Kiedy niemowlę cierpi na ból gardła, z oczywistych względów nie może o tym poinformować rodziców. Opiekunowie mogą to wywnioskować z następujących objawów:

  • krzywi się przy przełykaniu i karmieniu;
  • jest ogólnie rozdrażniony i płaczliwy;
  • próbuje dotknąć lub podrapać się w szyję.

Ból gardła u noworodka lub nieco starszego niemowlaka zwykle niepokoi młodych rodziców, choć najczęściej dolegliwość ta jest wywoływana przez przeziębienie lub infekcję wirusem grypy. Jeśli maluch ma anginę, czyli bakteryjne ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła, do objawów dołączy wysoka gorączka.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Aby wyleczyć tę chorobę, niezbędna jest wizyta u lekarza i zastosowanie antybiotyków. Na szczęście angina u noworodków zdarza się bardzo rzadko.

Aby stwierdzić, czy bólu u dziecka nie powodują pleśniawki, należy zajrzeć do buzi malucha. Znakiem rozpoznawczym są białe plamki. Po konsultacji z lekarzem leczy się je specjalnymi środkami przeciwgrzybiczymi. Inną przyczyną bólu może być alergia wziewna lub podrażnienie gardła substancjami znajdującymi się w powietrzu.

Naturalne sposoby na kaszel i ból gardła u dziecka
Naturalne sposoby na kaszel i ból gardła u dziecka [7 zdjęć]

Czosnku nikomu przedstawiać nie trzeba. Warzywo znane ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych

zobacz galerię

2. Sposoby na ból gardła u niemowlaka

W przypadku niemowląt zawsze lepiej dmuchać na zimne. Dobrze jest po prostu pójść z maluszkiem do lekarza pediatry, który zdiagnozuje, co się dzieje i zaleci odpowiednie postępowanie.

Jeśli akurat w danej chwili nie mamy szans na wizytę u specjalisty, można stosować domowe sposoby. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym najwięcej przebywa dziecko.

W lecie wystarczy wietrzyć regularnie pokój malucha, jednak w zimie trzeba uciekać się do innych sposobów. Najprostszym z nich jest rozkładanie na kaloryferach mokrych, czystych ręczników. Można także zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz - najlepiej z funkcją oczyszczania powietrza z kurzu.

Aby jeszcze lepiej nawilżyć drogi oddechowe dziecka, warto zastosować okład z olejku eukaliptusowego. Wystarczy zwilżyć czystą szmatkę ciepłą wodą z dodatkiem olejku eukaliptusowego i położyć ją maluszkowi na klatce piersiowej i szyi.

Dzięki temu będzie maluch wdychał olejek, który łagodzi ból gardła i ma właściwości rozgrzewające, antybakteryjne oraz oczyszczające zatkany nos. Należy uważać, aby temperatura okładu nie była zbyt wysoka ani zbyt niska. Można także zastosować specjalne maści zawierające eukaliptus i delikatnie wetrzeć je w skórę dziecka na klatce piersiowej.

Sposoby na przeziębienie i grypę u niemowląt i dzieci
Sposoby na przeziębienie i grypę u niemowląt i dzieci

Przeziębienie lub grypa pojawiają się u dzieci w najmniej oczekiwanych momentach. Na szczęście istnieje

przeczytaj artykuł

3. Kiedy należy iść z dzieckiem do lekarza?

Jeśli objawy bólu gardła u dziecka znikną po kilku dniach, wizyta u lekarza nie jest konieczna. Jeśli jednak trwają one dłużej niż pięć dni, należy wziąć maluszka do specjalisty. Konsultacja lekarza jest potrzebna także jeśli występuje gorączka, szczekający kaszel, wymioty, trudności z oddychaniem lub każdy inny objaw, który budzi niepokój u rodziców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze