Trwa ładowanie...

Ból gardła u niemowlaka

Ból gardła u niemowlaka jest dość trudny do stwierdzenia – maluszek przecież jeszcze nie powie, co go boli. Bywa on mylony z pleśniawkami, które mogą podobnie się objawiać. Dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe, męczy się przy przełykaniu, niechętnie je. Jest to zazwyczaj objaw infekcji wirusowej, którą leczy się jedynie łagodząc objawy. Układ odpornościowy sam powinien sobie poradzić z wirusem.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

1. Objawy bólu gardła u niemowlaka

Kiedy niemowlę cierpi na ból gardła, rodzice mogą to wywnioskować z następujących objawów:

  • krzywi się przy przełykaniu i karmieniu,
  • jest ogólnie rozdrażniony i płaczliwy,
  • próbuje dotknąć lub podrapać się w szyję.

Najczęściej dolegliwość ta jest wywoływana przez przeziębienie lub infekcję wirusem grypy. Jeśli maluch ma anginę, czyli bakteryjne ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła, do objawów dołączy wysoka gorączka. Aby wyleczyć tę chorobę, niezbędna jest wizyta u lekarza i zastosowanie antybiotyków. Na szczęście angina u noworodków zdarza się bardzo rzadko.

Aby stwierdzić, czy bólu u dziecka nie powodują pleśniawki, należy zajrzeć do buzi malucha. Znakiem rozpoznawczym są białe plamki. Po konsultacji z lekarzem leczy się je specjalnymi środkami przeciwgrzybiczymi. Inną przyczyną bólu może być alergia wziewna lub podrażnienie gardła substancjami znajdującymi się w powietrzu.

2. Sposoby na ból gardła u niemowlaka

W przypadku niemowląt zawsze lepiej dmuchać na zimne. Dobrze jest po prostu pójść z maluszkiem do lekarza pediatry, który zdiagnozuje, co się dzieje i zaleci odpowiednie postępowanie.

Jeśli nie ma w danym momencie możliwości, aby wybrać się na wizytę do specjalisty, można stosować domowe sposoby. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym najwięcej przebywa niemowlak. W lecie wystarczy wietrzyć regularnie pokój dziecka, jednak w zimie trzeba uciekać się do innych sposobów. Najprostszym z nich jest rozkładanie na kaloryferach mokrych, czystych ręczników. Można także zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz - najlepiej z funkcją oczyszczania powietrza z kurzu.

Aby jeszcze lepiej nawilżyć drogi oddechowe dziecka, warto zastosować okład z olejku eukaliptusowego. Wystarczy zwilżyć czystą szmatkę ciepłą wodą z dodatkiem olejku eukaliptusowego i położyć ją maluszkowi na klatce piersiowej i szyi. Dzięki temu będzie wdychał olejek, który łagodzi ból gardła i ma właściwości rozgrzewające, antybakteryjne oraz oczyszczające zatkany nos. Należy uważać, aby temperatura okładu nie była zbyt wysoka ani zbyt niska. Można także zastosować specjalne maści zawierające eukaliptus i delikatnie wetrzeć je w skórę dziecka na klatce piersiowej.

3. Kiedy należy iść z dzieckiem do lekarza?

Jeśli objawy bólu gardła u dziecka znikną po kilku dniach, wizyta u lekarza nie jest konieczna. Jeśli jednak trwają one dłużej niż pięć dni, należy wziąć maluszka do specjalisty. Konsultacja lekarza jest potrzebna także jeśli występuje gorączka, szczekający kaszel, wymioty, trudności z oddychaniem lub każdy inny objaw, który budzi niepokój u rodziców.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.