Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Wymioty u noworodka

Avatar placeholder
30.10.2023 19:12
Wymioty u noworodka
Wymioty u noworodka

Ulewania u noworodka są normalną reakcją na przystosowywanie się organizmu do karmienia i na rozwój ciała. Rodzic może poznać kiedy dziecko wymiotuje, a kiedy ulewa pokarm (wystarczy zaobserwować ilość wydzielin). Dolegliwość może być wywołana przez czynniki takie jak choroba lokomocyjna, niestrawność czy długotrwały płacz lub uporczywy kaszel. Przez pierwsze kilka lat życia dziecko na pewno nieraz doświadczy wymiotów i nudności. Przeważnie nieprzyjemne objawy ustaną przed upłynięciem 24 godzin od pojawienia się wymiotów, a w takim przypadku nie trzeba stosować żadnych środków zaradczych oprócz modyfikacji diety. Dopóki dziecko wydaje się zdrowe i nabiera wagi, nie ma powodu do zmartwień. Kiedy wymioty mogą być niebezpieczne dla noworodka?

spis treści

1. Przyczyny wymiotów u noworodka

Podczas kilku pierwszych miesięcy, wymioty są przeważnie spowodowane komplikacjami podczas karmienia, np. zbyt pełnym brzuszkiem. Po upływie tego czasu wystąpienie dolegliwości może być powiązane z wirusowym zapaleniem żołądka lub nieżytem żołądka wywołującym również biegunkę. Poza tym, wymioty i nudności mogą być objawem:

U nieco starszych dzieci wymioty mogą być symptomem poważniejszych schorzeń. Dlatego z lekarzem należy skontaktować się po zaobserwowaniu następujących objawów:

Zobacz film: "Cechy noworodka, które nie powinny nas niepokoić"
  • odwodnienia charakteryzującego się suchością w ustach, niemożliwością wytworzenia łez, zapadniętym ciemiączkiem, a także mniejszą niż normalnie ilością zużytych pieluch (mniej niż 6 dziennie),
  • gorączki, czyli co najmniej 38 stopni, jeżeli dziecko jest młodsze niż 3 miesiące, lub 39 stopni u malucha powyżej 3 miesięcy,
  • niechęci do przyjmowania pokarmu matki lub mleka z butelki,
  • wymiotów trwających dłużej niż 12 godzin lub silnych wymiotów,
  • wysypki, która nie blaknie po dotknięciu skóry,
  • bezsenności lub rozdrażnienia,
  • wypukłego ciemiączka,
  • płytkiego oddechu,
  • spuchniętego brzucha,
  • wymiotów zawierających krew lub żółć,
  • uporczywych, intensywnych wymiotów pojawiających się u noworodka w przeciągu pół godziny od karmienia.

Wymioty zawierające krew lub żółć zwykle nie są groźne dla zdrowia dziecka. Ich przyczyną jest tworzenie się niewielkich ranek w naczyniach krwionośnych wyścielających przełyk wskutek intensywnych wymiotów. Czerwone zabarwienie wydzielin może pojawić się również, jeżeli dziecko połknęło odrobinę krwi z ranki na wargach lub w wyniku wystąpienia krwawienia z nosa w ciągu ostatnich 6 godzin.

Rodzic powinien skontaktować się z lekarzem, jeżeli krwiste wymioty nie ustają lub nasilają się. Specjalista najprawdopodobniej będzie chciał obejrzeć wydzielinę zawierającą krew lub żółć, dlatego warto przechować choć odrobinę. Wymioty zabarwione na zielono wskazują na zablokowane jelita – dolegliwość ta wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej.

Jeżeli dziecko nieustannie wymiotuje około pół godziny po jedzeniu, dolegliwość może być objawem zwężenia odźwiernika – rzadkiego schorzenia występującego najczęściej u kilkutygodniowych dzieci i spotykanego do 4 miesiąca życia. Dziecko wymiotuje, kiedy mięsień kontrolujący wlot do jelit nie rozszerza się na tyle, aby przepuścić pokarm. Problem można rozwiązać prostym zabiegiem, jednak konieczna jest natychmiastowa interwencja.

2. Leczenie wymiotów u noworodka

Wymioty prędzej czy później dotkną każdego dziecka i zwykle nie powinny być powodem do zmartwień. Każdy rodzic musi przyzwyczaić się do tego typu dolegliwości i pamiętać, że jest wiele sposobów na złagodzenie schorzenia.

  • Nawadnianie organizmu. Kiedy dziecko wymiotuje, traci wiele cennych płynów ustrojowych. Należy pamiętać o uzupełnianiu poziomu płynów w organizmie, w przeciwnym razie malec się odwodni. Warto podawać maluchowi roztwór nawadniający kilka razy na godzinę, nie zapominając również o regularnym karmieniu i wodzie. Niewskazane jest picie soków owocowych i napojów gazowanych.
  • Lekkostrawna dieta. Jeżeli dziecko nie wymiotowało przez 3-4 godziny, można powoli przywracać normalną dietę malca uzupełnioną o dodatkową ilość płynów. Należy zacząć od lekkostrawnych pokarmów takich jak jogurt czy płatki. Można również zastosować płyny zamrożone, czyli lody wodne dla dzieci powyżej 12 miesięcy.
  • Odpoczynek. Długi sen może pomóc dziecku w dojściu do siebie. Często zawartość żołądka opróżnia się właśnie podczas snu, łagodząc nudności.

Nigdy nie podawaj dziecku leków na nudności bez wyraźnego przyzwolenia lekarza. Jeżeli starsze dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola, zatrzymaj je w domu przez 48 godzin po wystąpieniu ostatnich wymiotów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze