Rodzaj miodu a choroba. Jaki miód wybrać?
Lipowy, spadziowy, gryczany, rzepakowy. Miód – najstarsze naturalne lekarstwo o wielu właściwościach. Ale który miód wybrać? Jaki jego rodzaj będzie odpowiedni w leczeniu grypy, a jaki wspomoże pracę układu oddechowego?
1. Jak wybrać miód?
Przed zakupem miodu warto zastanowić się, w jakim celu chcemy go spożywać. Każdy bowiem miód posiada inne właściwości i smak. Możemy zatem wybierać spośród miodów o smaku delikatnym, ostrym, a nawet z nutką goryczki.
Miody różnią się też zapachem i kolorem. Te delikatniejsze pachną zazwyczaj pszczelim woskiem i mają jasnożółty lub złotożółty kolor. Natomiast miody, które są bardziej wyraźne w smaku, jednocześnie wyróżniają się charakterystyczną wonią.
Kupując miód należy przede wszystkim zwrócić uwagę na datę produkcji. Nie powinna być ona dłuższa niż kilka miesięcy od daty zakupu. W innym przypadku, niektóre z właściwości płynnego złota mogą się ulotnić.
Dobrze też, jeśli miód jest zamknięty w słoiku wykonanym z ciemnego szkła. Zapobiega to utlenianiu się prozdrowotnych związków.
2. Jak rozpoznać dobry miód?
Miód można zrobić niemalże z każdej miododajnej rośliny. Najczęściej spotykamy się z miodem wielokwiatowym, lipowym czy gryczanym, ale niektórzy sprzedawcy w swojej ofercie mają także miód faceliowy, wrzosowy, lawendowy czy fasolowy.
Oto najbardziej popularne rodzaje:
- Wielokwiatowy – o delikatnym, jasnokremowym lub nawet żółtobrązowym kolorze, pachnie pszczelim woskiem.
- Lipowy – w kolorze bardzo jasny (złoty lub żółty), w zapachu – intensywny, lipowy, a w smaku – ostry, czuć nutkę goryczy.
- Spadziowy – ma kolor brunatnozielony, zapach przypomina przyprawy korzenne, a smak – łagodny, choć delikatnie cierpki.
- Wrzosowy - ma kolor jasno- lub ciemnobrązowy, czasem czerwonobrunatny, jest łagodny w smaku, przypomina ciągnącą się galaretkę.
- Gryczany – kolorem przypomina herbatę, pachnie gryką, smakuje ostro, zdecydowanie.
- Akacjowy – bardzo delikatny miód – o jasnym, kremowym kolorze, lekkim zapachu akacji i mdławym smaku.
- Rzepakowy – choć ma jasny kolor i smak, pachnie zdecydowanie, rzepakiem.
3. Wielokwiatowy - dodaje energii
Jeden z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych miodów. Choć jest wysokokaloryczny, to lekkostrawny. W okresach wzmożonej zachorowalności na choroby wirusowe, pomaga wzmocnić organizm, dodaje energii i siły do działania.
Będzie odpowiedni dla osób korzystających z porad kardiologa – wspomaga pracę najważniejszego mięśnia w organizmie człowieka, pomaga obniżać ciśnienie. Ale to nie wszystko. Dzięki właściwościom pochodzącym w dużej mierze z kwiatów mniszka, koniczyny, malwy i innych roślin – wspomaga pracę układu pokarmowego.
Łagodzi także dolegliwości żołądkowe i jelitowe, jak również te związane z alergią: katar sienny, łagodną postać astmy, opuchliznę. Polecany przy silnych stresach – działa uspokajająco.
4. Miód lipowy – na kaszel
Dzięki zawartym w nim śluzom pochodzącym z kwiatu lipy, miód ten ma właściwości antybakteryjne, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe (działa wykrztuśnie). Może być traktowany jak wspomaganie leczenia grypy i przeziębienia. Działa napotnie, dzięki czemu pomaga w walce z infekcjami dolnych dróg oddechowych, łagodzi nawet objawy zapalenia płuc.
Ale to nie wszystko. Miód lipowy polecany jest także dla cukrzyków. Oprócz tego leczy stany depresyjne, koi niepokój i przeciwdziała bezsenności.
5. Miód gryczany – dla kobiet w ciąży
8 milionów - tyle kwiatów muszą "odwiedzić" pszczoły, by zebrać jeden kilogram miodu gryczanego. A ten jest prawdziwą skarbnicą zdrowia, szczególnie dla kobiet w ciąży. Dlaczego? Miód gryczany polecany jest w przypadku niedoborów żelaza w organizmie, a to dotyczy w dużej części właśnie przyszłych mam.
Ten rodzaj płynnego złota jeść lub pić powinny także osoby zestresowane - dzięki wysokiej zawartości magnezu miód łagodzi niepokój. Ciśnieniowcy i chorzy na cukrzycę nie powinni unikać miodu gryczanego.
Miód gryczany działa też moczopędnie, dzięki czemu pomaga w oczyszczaniu nerek i pęcherza. Poleca się go także diabetykom i osobom z innymi chorobami metabolicznymi.
6. Miód spadziowy – naturalny antybiotyk
Miód spadziowy jest bardzo charakterystyczny. Powstaje ze spadzi, czyli lepkiej substancji, która występuje na drzewach. Możemy wyróżnić miód spadziowy iglasty – robiony z takich drzew jak sosna, jodła, świerk i modrzew, a także miód spadziowy liściasty – robiony z lip, klonów, dębów. Ma cechy antybiotyków – działa silne przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Z tych właściwości miodów spadziowych korzystają producenci syropów wykrztuśnych. Ale miód spadziowy stosowany jest także w nieżytach dróg oddechowych, przy zaparciach, astmie, chorobach wątroby. Ten ze spadzi iglastej będzie naturalnym lekiem na anemię, szczególnie dla dzieci.
7. Miód malinowy - polecany dzieciom
Jest drogi, nieczęsto się go spotyka, ale warto go kupić. Miód malinowy ma takie same właściwości jak sok z malin. Doskonały dla dzieci – działa napotnie, przez co naturalnie walczy z gorączką, rozgrzewa organizm. Pszczelarze polecają go także przy niedokrwistości, nieżycie żołądka. Dorosłym polecany jest ze względu na działanie przeciwmiażdżycowe.
8. Miód rzepakowy - dla sercowców
Ten delikatny w smaku miód polecany jest szczególnie osobom z chorobami serca i tym, które skarżą się na nawracające zapalenia dróg oddechowych. Miód z rzepaku powinni jeść także chorzy na wątrobę i drogi żółciowe. Szczególnie polecany jest pacjentom po usunięciu woreczka żółciowego. U dzieci świetnie wspomaga odporność.
Warto pamiętać, że miód mogą jeść dzieci powyżej pierwszego roku życia. U niemowląt może on wywołać silną reakcję alergiczną.