Trwa ładowanie...

Jak wybrać syrop na kaszel?

Avatar placeholder
14.10.2016 15:09
Jak wybrać syrop na kaszel?
Jak wybrać syrop na kaszel?

Kaszel najczęściej nie jest izolowanym objawem, towarzyszy mu cały panel innych dolegliwości związanych z infekcją górnych dróg oddechowych (przeziębieniem).

Należy pamiętać, że najczęstsze zakażenia dróg oddechowych u dzieci mają etiologię wirusową i ich przebieg jest zazwyczaj samoograniczający się. Stosowane leczenie ma charakter wspomagający i najczęściej nie wpływa znacząco na czas trwania infekcji.

W aptekach dostępne jest mnóstwo preparatów bez recepty, reklamowanych jako leki „na kaszel”, „na katar” czy „na przeziębienie”. Dlatego wybór syropu dla dziecka nie jest łatwą sprawą.

1. Dla dziecka przy przeziębieniu

Najważniejsze w postępowaniu z kaszlącym dzieckiem z infekcją wirusową górnych dróg oddechowych jest zadbanie o obfite nawodnienie pacjenta, co wpływa na rozrzedzenie i łatwiejszą ewakuację zalegającego w drogach oddechowych śluzu.

Zobacz film: "Rodzaje kaszlu u dzieci"

W przypadku gorączki należy stosować leki przeciwgorączkowo-przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub mający również działanie przeciwzapalne ibuprofen - obniżenie temperatury ciała dziecka zazwyczaj znacząco poprawia jego samopoczucie.

W celu złagodzenia kaszlu można stosować nebulizacje z soli fizjologicznej, które nawilżają błonę śluzową dróg oddechowych, dzięki czemu mają szansę zmniejszyć kaszel, działają również rozrzedzająco na zalegającą wydzielinę.

2. Co na kaszel dla dziecka?

Syropy przeciwkaszlowe są rzadko stosowane u dzieci. Ich działanie polega na hamowaniu odruchu kaszlu. Można się pokusić o ich podawanie u dzieci starszych, w początkowej fazie infekcji, w której występuje zwykle kaszel suchy, męczący.

Zastosowanie u dzieci znalazły preparaty zawierające dextrometorfan, butamirat czy, mającą mniej działań niepożądanych, stosunkowo niedawno wprowadzoną na rynek, lewodropropizynę.

Rzadko obecnie stosuje się u dzieci syropy wykrztuśne, zdecydowanie częściej podawane są leki rozrzedzające śluz (mukolityczne). Mają one zastosowanie w przypadku kaszlu mokrego, zmniejszając gęstość wydzieliny w drogach oddechowych, ułatwiają jej ewakuację.

Wśród tego typu leków można wymienić preparaty zawierające bromheksynę, ambroksol, acetylocysteinę, karbocysteinę czy ostatnio erdosteinę. Należy pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosowaniu leków mukolitycznych u najmłodszych dzieci, gdyż mogą one sobie nie poradzić z ewakuacją zwiększonej ilości wydzieliny z dróg oddechowych i efekt leczenia może być przeciwny do zamierzonego.

Powinniśmy również podawać ostatnią dawkę mukolityku w godzinach popołudniowych, a nie wieczornych, tak aby uniknąć zwiększonej ilości śluzu w drogach oddechowych w czasie snu dziecka.

Do innej grupy leków stosowanych w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i kaszlu należy fenspiryd. Lek ten ma działanie zarówno przeciwhistaminowe, jak i przeciwzapalne oraz spazmolityczne i może być stosowany niezależnie od rodzaju kaszlu i pory dnia.

Dowiedz się więcej

Wybierając preparaty wspomagające leczenie przeziębienia dla dzieci, zwłaszcza małych, warto zwrócić uwagę na smak preparatu oraz objętość dawki i sposób podania, tak aby stosowane leczenie było jak najłatwiejsze do zaakceptowania dla dziecka.

Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej preparaty działają w sposób objawowy, mają szansę złagodzić objawy i poprawić samopoczucie malucha, nie wpływają jednak najczęściej na czas trwania infekcji, a ich skuteczność nie ma stuprocentowego oparcia w badaniach naukowych.

Należy również pamiętać, że każdy lek może mieć działania niepożądane i mnożenie podawanych preparatów zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Leczenie najmłodszych pacjentów, a także dzieci, u których objawy sugerują inną infekcję niż „zwykłe przeziębienie”, zawsze powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze