Pisanie wierszy

Pisanie wierszy to dość trudne zadanie. Na początku brzmi łatwo, lecz gdy zaczniemy się nad tym zastanawiać, okazuje się, że jest ono bardziej skomplikowane. Mimo to niektórym z nas w dość prosty i przyjemny sposób udaje się stworzyć magiczny zestaw słów. Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem pracy nad wierszem. Przemyślane działanie i zastanowienie się nad wierszem jako całością, pomoże w ułatwieniu nam pracy i pomoże osiągnąć lepszy efekt końcowy.

Polecane wideo:

Temat

Temat stanowi bardzo ważny punkt wyjścia i główny składnik twojej pracy. Czy to jest wiersz o …? Czy jest to historia, doświadczenie, opis zdarzenia lub opis miejsca? Na te pytania musisz znać odpowiedź zanim zaczniesz pisać.

Ciekawym sposobem na ruszenie z miejsca jest spisanie słów, fraz lub zdań, które przychodzą do głowy, gdy myślisz na temat swojego wiersza. Nie martw się, jeśli nic nie układa się w jedną dźwięczną całość, tylko zapisz na początku wszystkie swoje myśli.

Emocje

Wiersz, bez względu na sposób, w który został napisany, nie może być używany do wskazania oczywistych rzeczy. Wszyscy wiemy, że trawa jest zielona. To, co trzeba wyrazić w wierszu jest tym, co czułeś, gdy zobaczyłeś zieloną trawę. Opisz jakie emocje budzą się wtedy w tobie. Jak, widząc zieloną trawę, zmienić lub poprawić swoje uczucia w tej chwili? Musisz przekazać to, co czujesz. Czytelnicy muszą zrozumieć głębię tego, przez co przechodzisz. Wiersz to w istocie emocje poety.

Sposobem na przejście przez barierę pisania o uczuciach jest podjęcie się pisania o zwykłych rzeczach z życia codziennego. Należy napisać cokolwiek o emocjach, jakie przychodzą ci do głowy, kiedy pojawi się ten obiekt lub czynność, o której piszesz. Taka lista będzie przydatna i stanowi też świetny sposób na ćwiczenie.

Nastrój

Zastanów się, jak chcesz przedstawić swoje myśli i uczucia poprzez wiersz. Czy chcesz, aby był poważny czy zabawny, sarkastyczny lub lekceważący? Nastrój może często pomóc przekazać uczucia bardziej efektywnie.

Można wybrać różne nastroje wiersza i spróbować napisać zdanie lub dwa w każdym z nich. Jaki nastrój lubisz najbardziej? Jaki nastrój oddaje bardziej efektywnie to, co czujesz na ten temat?

Styl

Wybierz styl pisania wiersza spośród kilku - od klasycznego do współczesnego – wybór jest ogromny. Powinien być to styl, w którym jest ci najłatwiej pracować. Większość współczesnych poetów często używa stylu wolnego. Mimo że początkującym wydawać się może, że ten styl nie ma żadnych formalnych struktur i łatwo jest pisać w ten sposób, to po bliższym spojrzeniu na prace poetów znaleźć można jego podstawy i formę.

Spróbuj napisać to samo w dwóch lub trzech stylach i znaleźć taki, w którym czujesz się bardziej komfortowo. Proces ten pozwoli ci zapanować nad swoją pracą i znaleźć swój styl, w którym czujesz się najlepiej.

Odbiorcy

Zastanów się dla kogo jest przeznaczony wiersz, nad którym pracujesz. Odbiorcy poezji pomogą ci wybrać temat, język, styl, a nawet słowa, jakie mają być użyte w tym wierszu. Odczytaj swój wiersz kilku swoim przyjaciołom, krewnym i sąsiadom, którzy pasują do opisu grupy docelowej. Zapytaj ich o opinie. Nie należy brać negatywnego odbioru lub krytyki do serca – w istocie to pozytywne doświadczenie. Zachowaj poczucie humoru, pokazując swoją pracę. Pracuj nad tym, aż poczujesz, że każde słowo jest dokładnie tam, gdzie być powinno.

Emilia Brudzyńska, ponad rok temu

Hobby

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Hobby
Hobby

Pisanie pamiętnika

Pisanie pamiętnika jest wciąż bardzo popularne wśród nastolatków, ale także praktykowane w gronie osób dorosłych. Przelewanie swych myśli i uczuć na papier jest bardziej powszechne wśród kobiet niż mężczyzn. Stanowi ono świetny sposób na prowadzenie kroniki...

Hobby

Blogowanie

informacyjnym. Blogi nastolatków mają charakter osobistych zwierzeń lub opisów własnych zainteresowań i hobby. Pisanie bloga jest bardzo popularne (...) problemach, ale także na spędzenie wolnego czasu. Blog internetowy to dla wielu...

Hobby

Jazda konna wpływa na intelekt

Jazda konna wpływa na intelekt

Jazda konna staje się coraz bardziej popularna. Kiedyś była dostępna jedynie dla ludzi majętnych, obecnie prawie każdy może sobie pozwolić na nią. Japońscy badacze odkryli dobroczynny wpływ jazdy konnej na intelekt dziecka. Badania Badacze z Uniwersytetu...

Hobby

Nastolatek przy komputerze

Nastolatek przy komputerze

Często trudno zauważyć stan przejściowy, gdy dziecko nie jest jeszcze uzależnione ale jest blisko pojawienia się problemu uzależnienia od komputera.

Hobby

Ciekawość u dzieci

Ciekawość u dzieci

Maluchy są bardzo ciekawe świata. Chcą poznać odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań.

Hobby

Zbieranie przedmiotów

Zbieranie przedmiotów

codziennego użytku z konkretnym motywem (częste hobby dla dzieci to kolekcjonowanie przyborów szkolnych z motywami z ulubionych bajek lub filmów).

Hobby

W Cieniu Tronu od Fox Games

Informacja prasowa Tajne stowarzyszenia działające w cieniu królewskiego tronu chcą przejąć władzę nad Starym Państwem. Intrygi, szantaż i groźby stanowią dla nich chleb powszedni. Im większa liczba sług, szlachty i dostojników znajduje się pod ich kontrolą,...

Hobby

Fotografka ślubna, która ma 9 lat

Fotografka ślubna, która ma 9 lat

Regina Wyllie to 9-letnia Szkotka, która jest... fotografką ślubną. Jej pasja zaczęła się odkąd skończyła 3 latka i pojechała z tatą, profesjonalnym fotografem, w góry na wycieczkę rowerową.   Podczas wyprawy Regina szybko rzuciła w kąt swój zabawkowy...

Hobby

Jak pomyślę, tak zrobię (recenzja)

Marek kilka razy strzela na bramkę. Za każdym razem jednak pudłuje. Wkrótce ma zagrać w ważnym meczu, ale po nieudanych próbach boi się ośmieszenia i przegranej. W desperacji rezygnuje z gry i ucieka. Czy ktoś pomoże Markowi, czy uda mu się opanować emocje? Bo...

Hobby

Nastolatek walczy o środowisko. Produkuje torby z papieru

Nastolatek walczy o środowisko. Produkuje torby z papieru

Abdul Muqeet to chłopak z misją. Chce chronić środowisko naturalne, począwszy od swojej rodzinnej miejscowości - Abu Dabi, stolicy jednoczonych Emiratów Arabskich. Kiedy Abdul miał 8 lat jego mama zwróciła uwagę na problem plastykowych toreb tak często...