Trwa ładowanie...

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Avatar placeholder
09.07.2019 12:12
Jak wybrać fotelik dla dziecka?
Jak wybrać fotelik dla dziecka? (123rf)

Czym powinni kierować się rodzice w wyborze fotelika samochodowego? Zgodnie z obowiązującą ustawą „Prawo o ruchu drogowym” z 1997 roku istnieje obowiązek przewożenia dzieci poniżej 12. roku życia i nieprzekraczających 150 cm wzrostu w specjalnie przeznaczonych do tego celu fotelikach samochodowych. Regule tej nie podlegają dzieci transportowane pojazdami pogotowia ratunkowego, policji oraz taksówkami. Nader bogata oferta rynkowa produktów tego typu może nastręczać trudności w wyborze najlepszego.

1. Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

  1. Podstawowe kryterium to dostosowanie fotelika do wagi dziecka, co wymusza konieczność jego okresowej zmiany. I tak dla przykładu najniższa kategoria wagowa to z reguły 0-10 lub 13 kg (w zależności od producenta), co wystarcza do około pierwszego roku życia dziecka.
  2. Istotny jest także wzrost dziecka. Fotelik samochodowyspełnia swoja rolę, jeżeli wierzchołek głowy dziecka nie przekracza jego wysokości.
  1. Posiadanie europejskich i polskich atestów bezpieczeństwa. Jedne z bardziej wyśrubowanych wymagań stawia ADAC (niemiecki automobilklub), niestety spełnianie ich nie jest warunkiem koniecznym do dopuszczenia fotelika do obrotu. ADAC przeprowadza testy zderzeniowe przy prędkości 64 km\h (standardowo 50 km\h) oraz zachowanie fotelika przy zderzeniach bocznych. Filmy z tych testów, oceniające konkretne marki i modele, dostępne są na stronach internetowych.
  2. Łatwość montażu i demontażu oraz swobodny dostęp do dziecka zależą także od marki samochodu. Najlepiej więc dokładnie przymierzyć fotelik dla dziecka przed zakupem. Najczęstszy sposób montażu to przytwierdzanie fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa. Chociaż ostatnio zyskuje na popularności system Isofix, na który składają się zaczepy przy foteliku oraz uchwyty w siedzeniu samochodowym (nie są one z reguły wyposażeniem standardowym).
  3. Pasy mocujące dziecko w foteliku. Najlepiej, jeżeli mają pięć elementów, po dwa na ramiona i nogi oraz jeden między nogami, które powinny być nie tylko wytrzymałe, ale i miękkie. System zamknięcia powinien zabezpieczać przed możliwością niekontrolowanego rozpięcia przez dziecko. Zaś regulowana długość pasów jest ważna z powodu dorastania dziecka i zmieniającej się w ciągu roku grubości odzieży.
  4. Ze względów higienicznych, korzystnie jest, by zewnętrzna warstwa materiału dała się łatwo zdjąć i nie wymagała specjalnych warunków prania.
  5. Należy się wystrzegać kupna z tzw. drugiej reki, chyba ze źródło nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Unikamy w ten sposób nabycia fotelika, który mógł brać udział w wypadku drogowym, naruszającym jego konstrukcję, lecz nie pozostawiającym widocznych uszkodzeń. Przewagą nowego produktu jest także dwuletni okres gwarancyjny.

2. Montaż fotelików samochodowych dla dziecka

Jeżeli już udało się zakupić spełniający powyższe kryteria fotelik dla dzieci, to niemniej istotną kwestią będzie właściwe zamontowanie go w samochodzie. Niezależnie od tego, czy użyliśmy do tego celu pasa bezpieczeństwa czy Isofixu, warto energicznie szarpnąć za fotelik, by upewnić się co do poprawności jego zamocowania. Następnie należy wygodnie umieścić w nim dziecko. Jeżeli nosi tornister, to koniecznie należy zdjąć go wcześniej. Optymalną długość pasów po ich zapięciu wyznacza możliwość dość swobodnego włożenia pod niego ręki.

Zobacz film: "Pierwszy kontakt ojca z dzieckiem"

Niemowlęta (do ukończenia pierwszego roku życia) przewozić należy tyłem do kierunku jazdy i na tylnym siedzeniu. Wyjątkowo można na przednim, jeśli samochód nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną od strony pasażera.

Myślę, że warta poruszenia jest również kwestia przewozu niemowląt w tzw. gondolach, które stanowią element wyposażenia części wózków dziecięcych. I choć niektóre z tych gondoli dopuszczone są do użytku w samochodzie, to uważa się, że odpowiednio dobrane foteliki przeważają nad nimi, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ustępując tylko nieznacznie pod względem komfortu małego pasażera.

Lekarz Małgorzata Żerańska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze