Trwa ładowanie...

Jak dostosować fotelik do wieku i wagi dziecka?

Avatar placeholder
28.06.2019 10:56
Jak dostosować fotelik do wieku i wagi dziecka?
Jak dostosować fotelik do wieku i wagi dziecka? (123rf)

Niestety nie da się wyposażyć potomka w jeden uniwersalny fotelik, który będzie mu służył od chwili narodzin do mniej więcej dwunastego roku życia. Różnice pomiędzy noworodkiem, dwulatkiema pierwszoklasistą są widoczne gołym okiem. W zależności od stopnia rozwoju dziecka (czyli m.in. dojrzewania jego struktur kostnych, organów wewnętrznych itd.) oraz jego masy i wzrostu możemy wybierać w kilku grupach fotelików.

1. Segment I wśród fotelików samochodowych

Foteliki mocowane tyłem do kierunku jazdy:

  • Grupa 0 - dla dzieci o wadze do 10 kg.
  • Grupa 0+ - to foteliki dla dzieci o masie ciała do 13 kg.

Foteliki z tego segmentu przeznaczone są dla noworodków i niemowląt mniej więcej do 12 – 15 miesiąca życia. Wyznacznikiem jest waga dziecka i jego wzrost. Gdy główka wystaje poza oparcie, jest to znak, by zmienić fotelik. Natomiast kompletnie nie należy się sugerować tym, że nóżki dziecka opierają się na oparciu fotela. Charakterystyczną cechą tych fotelików jest ich kształt przypominający kołyskę ze względu na sposób wyprofilowania jego podstawy. Z tego też względu jest niekiedy jako kołyska wykorzystywany. Za lekarzami przypominamy jednak, że to nie jest jego przeznaczenie i dziecko nie powinno przebywać w nim dłużej niż 2 godziny. Pomimo iż można zmienić fotelik już dziewięciokilogramowemu maluchowi, lepiej tego unikać. Jazda w foteliku mocowanym tyłem do kierunku jazdy jest zdecydowanie bezpieczniejsza od normalnej. Siła, która powstaje w czasie zderzenia czołowego, rozkładana jest dzięki niemu na powierzchni pleców dziecka. Taka pozycja zapewnia również ochronę szyi i głowy. Szwedzi odkryli to już dawno i dzieci u nich jeżdżą tyłem nawet w wieku 3 – 4 lat dzięki specjalnym fotelikom. Szybko na własne potrzeby zaadoptowali te rozwiązania np. Amerykanie i Australijczycy. U nas jeszcze do niedawna ten sposób zabezpieczenia dziecka był dostępny tylko szczęśliwym posiadaczom nowych modeli volvo. Obecnie rynek odpowiedział na potrzeby i niektóre z firm proponują takie rozwiązania (foteliki 0-18kg, 0-25kg).

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Gdy korzystamy z fotelika 0, 0+ musimy pamiętać o kategorycznym zakazie używania go na przednim siedzeniu razem z aktywną przednią poduszką powietrzną. W razie wypadku otwiera się ona z ogromną prędkością i uderza w tył fotelika, co może wywołać wstrząs mózgu i śmierć dziecka. Ponadto nigdy nie wolno tego typu fotelika montować przodem do kierunku jazdy.

Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się gondole wózków przystosowane do montowania w samochodzie. Mają one zapewnić noworodkowi wygodną pozycję przy jednoczesnym bezpieczeństwie. Część rodziców decyduje się na nie, gdyż zwykły fotelik wydaje się im zbyt duży dla takiej kruszynki. Tym niemniej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie specjalna wkładka do fotelika niż gondola. Jest ona zdecydowanie gorszym zabezpieczeniem niż fotelik i nie powinna być stosowana. Jedyne odstępstwo od używania fotelika powinno mieć podłoże medyczne. Istnieje grupa dzieci, które nie mogą podróżować w pozycji innej niż leżąca. Dla nich i tylko dla nich powstały w USA tzw. łóżeczka samochodowe.

2. Segment II fotelików samochodowych

Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy:

  • Grupa I: dla dzieci od 9 do 18kg.
  • Grupa II: dla dzieci od 15 do 25kg; 15 do 36kg.
  • Grupa III: dla dzieci od 22 do 36 kg. Są to tzw. podwyższenia. Ich zadaniem jest prawidłowe pozycjonowanie pasa bezpieczeństwa. Nie może on przechodzić ani przez brzuch, ani przez szyję dziecka. Specjaliści polecają, by były to podwyższenia z wysokim oparciem i rozbudowanym zagłówkiem. Taka konstrukcja daje ochronę dziecku przed skutkami bocznego zderzenia. Niestety nie zapewniają jej popularne podwyższenia bez oparcia i zagłówka. Dlatego też wiodący prym producenci stopniowo wycofują się z opcji, w której od siedziska w tym typie fotelika odłącza się oparcie. Rynek oferuje foteliki w przedziałach 9-25kg, 9-36kg. Specjaliści twierdzą jednak, że zapewniają one niższy stopień bezpieczeństwa niż najlepsze foteliki z przedziału 9 – 18 kg. Dlatego też lepiej zdecydować się na fotelik z mniejszym rozrzutem wagowym.

Kilka istotnych uwag:

  1. Noworodek nie jest zbyt mały, by przewozić go w foteliku.
  2. Fotelik dostosowujemy do wagi, wzrostu i wieku dziecka.
  3. Wozimy dzieci w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak jest to możliwe.
  4. Zmieniamy fotelik na większy, gdy dziecko osiągnie maksymalną wagę przewidzianą dla danego modelu fotelika.
  5. W przypadku maluchów korzystających z fotelików z grupy 0 i 0+ wymieniamy go również wtedy, gdy główka dziecka wystaje ponad oparcie.
  6. W przypadku starszych dzieci, gdy linia oczu wystaje ponad górną krawędź oparcia fotelika. O konieczności zmiany decyduje również niemożność zapięcia uprzęży fotelika, (pasy są zbyt krótkie).

Aneta Stawiszyńska - Marciniak

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze