Trwa ładowanie...

Wózki dla niemowlaka

Avatar placeholder
05.02.2015 10:23
Wózki dla niemowlaka
Wózki dla niemowlaka

Wybór idealnego wózka dla dziecka jest dla rodziców ogromnym problemem. Bardzo często zastanawiają się nad tym, jaki wózek jest bezpieczny, funkcjonalny i przede wszystkim tani. Często wymagań, jakie mają rodzice wobec pojazdu dla swojego dziecka, nie jest w stanie spełnić żaden wózek. Co wówczas zrobić? Jaki wózek wybrać? Na pewno pierwszym wózkiem powinien być wózek głęboki. Przyda się na spacery zarówno w lecie, jak i w zimie. Kolejnym kryterium powinna być jego waga. Jest to rzecz istotna, ponieważ to kobieta będzie zabierała malucha na spacery. Następną ważną rzeczą jest to, aby wózek bez problemu mieścił się do samochodu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

1. Rodzaje wózków dla dzieci

Na rynku jest wiele modeli wózków dla dzieci, z czego najpopularniejszymi są:

  • Wózek gondola, to wózek głęboki, idealny dla niemowląt, które jeszcze nie siedzą; pozwala na stabilne i wygodne ułożenie dziecka na plecach; wózek ten jest duży i wygodny.
  • Wózek spacerówka, ten rodzaj wózka jest idealny dla maluchów, które siedzą; wózek spacerowy zapewnia stabilne siedzenie, a szelki bezpieczeństwa pomagają maluchowi utrzymać równowagę i sprawiają, że się nie przewraca; zawiera też budkę, która chroni dziecko przed deszczem i wiatrem.
  • Wózek parasolka, to rodzaj wózka, który składa się w bardzo prosty sposób - zupełnie jak parasolka. Stąd też wzięła się jego nazwa. Wózek parasolka jest lekki i łatwy w transporcie.

2. Jak wybrać wózek dla dziecka?

Podczas kupna wózka należy zwracać uwagę na amortyzatory. Są ważne zwłaszcza wtedy, gdy chodzimy z dzieckiem na spacery, a drogi i chodniki są nierówne bądź są w nich dziury. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas kupna wózka jest łatwość składania go. Istotne jest to zwłaszcza dla kobiet, aby mogły sobie same poradzić ze złożeniem lub rozłożeniem. Ważne jest też, aby materiał wewnątrz (w przypadku wózka gondoli) był łatwy w zdjęciu i ponownym założeniu. Warto też sprawdzić jakość materiału. Wózki powinny być wyposażone w materac, a składanie budy powinno być ciche, aby nie obudzić dziecka. Ponadto wózek powinien być wyposażony w kosz i siatkę na zakupy, parasolkę przeciwsłoneczną, folię przeciwdeszczową. Każdy wózek powinien spełniać normy bezpieczeństwa, takie jak: stabilność, zabezpieczenie przed zaklinowaniem oraz przed zranieniem dziecka, wytrzymałość konstrukcji.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Wybór wózka jest trudny, zwłaszcza, że ich ilość oraz różnorodność jest ogromna. Wszystko w tej kwestii zależy od gustów rodziców oraz ich możliwości finansowych. Zakup wózka należy dokładnie przemyśleć i zastanowić się dobrze, czego się od niego oczekuje. Należy przede wszystkim sprawdzić, czy wybrany wózek będzie bezpieczny dla dziecka.

Bezpieczny i funkcjonalny wózek to taki, który spełnia wymienione kryteria:

  • posiada znak bezpieczeństwa (duża litera B w trójkącie);
  • ma dobrą amortyzację;
  • ma dobry i sprawny hamulec;
  • jest wyposażony w bagażnik znajdujący się pod siedziskiem.

Podczas kupna wózka warto samemu wykonać parę testów wytrzymałościowych, wtedy będziemy pewni, że wózek dla naszego dziecka jest bezpieczny i funkcjonalny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze