Trwa ładowanie...

Foteliki dla niemowlaka

Avatar placeholder
03.01.2015 10:21
Foteliki dla niemowlaka
Foteliki dla niemowlaka (Zdjęcie autorstwa Madeleine Ball / CC BY-SA 2.0)

Foteliki samochodowe dla niemowląt to obecnie obowiązkowe wyposażenie samochodów wszystkich zmotoryzowanych rodziców dzieci poniżej 12. roku życia lub mierzących poniżej 150 cm wzrostu. Fotelik samochodowy ma za zadanie chronić dziecko w przypadku ewentualnej stłuczki czy wypadku. Nie jest to żadna fanaberia ani niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Bezpieczeństwo dzieckaw samochodzie jest dzięki specjalnym fotelikom dużo większe niż bez nich.

1. Pierwszy fotelik dla dziecka

Foteliki samochodowe dla niemowląt to specjalne nosidełka, które można nosić ze sobą i montować do stelaży do wózków, nazywane są także gondolami dla niemowląt. Tego typu foteliki klasy 0, dla najmniejszych dzieci, są ustawiane tyłem do kierunku jazdy. Dziecko jest w nich na leżąco. Taka gondola dla niemowląt może być mocowana z przodu, ale tylko, jeśli w miejscu pasażera nie ma poduszki powietrznej lub jest nieaktywna. Bezpieczeństwo dziecka zapewnia solidna konstrukcja a także nawet pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, wkładka minimalizująca wstrząsy, w niektórych modelach również wkładka chroniąca głowę dziecka na wypadek uderzenia z boku. Zaletą tego typu fotelików jest to, że można je wykorzystywać jako wózek, nosidełko oraz fotelik samochodowy.
Najkorzystniej jest je stosować aż do momentu, kiedy dziecko przestaje się mieścić w tego typu foteliku. Będzie to miało miejsce mniej więcej około 9 miesiąca życia, kiedy dziecko waży około 10 kilogramów.

2. Kolejne foteliki dla dzieci

Foteliki samochodowe dla dzieci są potrzebne aż do momentu, aż dziecko ukończy 12 lat lub przekroczy 150 cm wzrostu. Wtedy można zapinać już dziecku klasyczne pasy bezpieczeństwa, gdyż nie przechodzą już na wysokości szyi dziecka. Drugi fotelik samochodowy dla dziecka to fotelik klasy I - od 9 do 18 kg. Dla większości dzieci jest to okres między 9. Miesiącem, a 4 rokiem życia, choć wiek dziecka nie jest w tym przypadku aż tak istotny jak waga. Dziecko jedzie samochodem w pozycji półleżącej lub siedzącej (większość fotelików tego typu ma regulację pozycji oparcia i zagłówka). W niektórych modelach jest także możliwość przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy, co zwiększa jego bezpieczeństwo w samochodzie. Wiele modeli posiada także pięciopunktowe pasy, wskaźnik zaciągnięcia pasów czy wkładkę redukującą kąt leżenia. Większość z nich ma także specjalne dodatkowe osłony na wysokości głowy i klatki piersiowej dziecka. Dla trzylatków nudzących się w samochodzie można dokupić blat na zabawki czy też uchwyty na butelkę.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Kolejnym etapem jest fotelik klasy II, przeznaczony dla dzieci od 3. do 7. roku życia. Także tutaj liczy się przede wszystkim waga dziecka, która nie powinna przekraczać 25 kg. Bardzo ważne w tego typu fotelikach jest ustawienie zagłówka, chroniącego głowę dziecka. Oparcia fotelików klasy II są regulowane a także zdejmowane.

Fotelik klasy III jest stosowany do momentu dla dziecka w wieku szkolnym, aż dziecko skończy 12 lat lub przekroczy 150 cm wzrostu. Są przeznaczone dla dzieci ważących 22-36 kg. Są to już same siedziska, dopasowujące tylko wysokość siedzenia dziecka. Zapinane są samochodowe trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Po tym czasie może już bezpiecznie jeździć jak dorosły. Dopasowanie fotelika to także sprawdzenie, czy pasuje on do samochodu, który posiadają rodzice. Najlepiej go po prostu wypróbować przed zakupem. Fotelik klasy 0 można umieścić z przodu. Większe foteliki dla dzieci powinny być z tyłu, najlepiej pośrodku, chyba, że w samochodzie brakuje w tym miejscu pasów bezpieczeństwa. Wtedy dziecko może siedzieć za fotelem pasażera.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze