Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Raczkowanie niemowlaka

Avatar placeholder
09.09.2021 23:40
raczkowanie niemowlaka
raczkowanie niemowlaka (123rf)

Kiedy Twoje dziecko powinno zacząć raczkować? Czy masz go do tego zachęcać, czy zostawić sprawy swojemu biegowi? Jak mu zapewnić wtedy bezpieczeństwo?

spis treści

1. W jakim wieku niemowlę zaczyna raczkować?

Opanowanie umiejętności raczkowania to na ogół duże wydarzenie w życiu małego dziecka. Wtedy, bowiem po raz pierwszy dowiaduje się ono, że może się przemieszczać bez pomocy swojej mamy. Raczkowanie jest dla niego przeważnie ostatnim etapem przed postawieniem pierwszych samodzielnych kroków. Jednak nie każde dziecko raczkuje. Dlaczego tak się dzieje?

W tej sprawie nie ma określonej z góry normy. Jedno dziecko zaczyna raczkować w wieku kilku, inne kilkunastu miesięcy. I żadnego z tych przypadków nie można uznać za nieprawidłowy. Niemniej statystyki mówią, że większość maluchów samodzielne "zwiedzanie świata" rozpoczyna między 8. a 9. miesiącem życia.

Dzieje się tak, ponieważ najpierw dziecko musi opanować umiejętność samodzielnego siadania bez podparcia. Dopiero wtedy mięśnie jego pleców, ramion i nóg są już na tyle silne, żeby go utrzymać w pozycji na czworaka, a zmysł równowagi pozwala mu na ruszenie przed siebie.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Raczkowanie często poprzedzone jest tzw. pełzaniem, ale ten etap na ogół jest niezbyt długi. Raczkowanie przychodzi dziecku łatwiej niż stawianie pierwszych kroczków, dlatego że kilkumiesięczny niemowlak ma ciągle jeszcze ręce sprawniejsze niż nogi.

Jeśli chcesz swoją pociechę zachęcić do nauki raczkowania lub nieco przyspieszyć ten proces możesz w trakcie zabawy umieszczać jego ulubione przedmioty poza zasięgiem jego rączek. Co może się okazać wystarczającym bodźcem.

2. Kiedy należy się zaniepokoić?

Ponieważ rozpiętość czasu, kiedy dziecko zaczyna raczkować jest duża, na ogół nie ma powodu do niepokoju. Niemniej, gdy 10-miesięczny brzdąc w ogóle nie wykazuje zainteresowania jakąkolwiek formą przemieszczania się należy odwiedzić pediatrę.

Podobnie, gdy twoja pociecha ma widoczne problemy z koordynacją ruchów i mimo licznych prób nadal nie umie ruszyć do przodu. Pamiętaj jednak, że jeśli twoje dziecko jest wcześniakiem może niektóre umiejętności opanowywać nieco później niż jego rówieśnicy.

Zdarza się również, że prawidłowo rozwinięte niemowlę w ogóle pomija etap raczkowania i od razu zaczyna chodzić. Tak dzieje się w przypadku ok. 10 proc. dzieci. Pewien odsetek maluchów po etapie chodzenia powraca też czasami do raczkowania.

Dzieje się tak najczęściej, kiedy dziecko przestraszy się po bolesnym upadku. Gdy złe wspomnienia przeminą na ogół bez dalszych przeszkód powraca do chodzenia.

3. By mały raczek był bezpieczny

Raczkowanie to dla dziecka spora frajda, ale dla rodziców radość i utrapienie jednocześnie. Mały wędrownik wszędzie, bowiem wejdzie i zapewne wszystkiego ochoczo dotknie. Dlatego mając w domu małego raczka musisz przystosować swoje mieszkanie do nowych okoliczności.

Przede wszystkim wszystkie niebezpieczne przedmioty powinnaś schować wysoko poza zasięgiem jego rączek albo do zamykanych szafek (jeśli są na kluczyk, wspomniany przedmiot też lepiej gdzieś ukryć).

Niskie szafki lub położone przy ziemi szuflady zabezpiecz specjalnymi plastikowymi skobelkami lub zatrzaskami. Uważaj na szafki i szuflady kuchenne, bo tam mogą się znajdować szczególnie niebezpieczne przedmioty jak np. noże, tasaki czy widelce. Kontakty zabezpiecz plastikowymi "zaślepkami", kanty mebli ochraniaczami, a drzwi (zwłaszcza jeśli są ciężkie) stoperami, aby dziecko nie przycięło sobie palców.

Jeżeli mieszkasz w domu musisz mieć również baczenie na schody, które powinnaś osłonić barierką. Pamiętaj też, aby w łazience środki czystości i kosmetyki nie stały w dostępnym dla malucha miejscu, a drzwi wejściowe zawsze zamykaj na zasuwę. Chybotliwe meble, czy nisko ustawione wazony to również potencjalne niebezpieczeństwo.

W okresie, gdy twoje dziecko raczkuje musisz też szczególnie dbać o czystość podłogi, ponieważ twój szkrab gotów jest włożyć sobie do buzi wszystko, co na niej znajdzie. W ten sposób ty i twoje pociecha może przetrwacie ten okres bez większych wstrząsów.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Raczkowanie - kiedy niemowlę rozpoczyna swoje pierwsze wędrówki?.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze