Zasypianie niemowląt
Zasypianie jest niejednokrotnie poważnym problemem nie tylko w przypadku dorosłych, ale także dzieci. Problem ze snem u niemowlaka powoduje, że nie tylko dziecko jest zmęczone i pozbawione energii, ale dotyczy to także jego rodziców. Znane są różne metody usypiania dzieci, jak np. owijanie dziecka w kokon i poruszanie nim, włączanie suszarki i odkurzacza, kiedy dziecko płacze czy usypianie dziecka w łóżku rodziców. Wybór konkretnego sposobu na zaśnięcie dziecka jest indywidualną sprawą rodziców, którzy najlepiej znają organizm swojego dziecka.
1. Zasypianie niemowląt
Wszyscy wiemy, jak ważny jest sen w naszym życiu. Nie trzeba zatem tłumaczyć, ile znaczy on dla organizmu niemowlaka, który w pierwszym tygodniu swojego życia przesypia nawet 23 godziny na dobę. Niestety malec, który nie śpi wystarczającej ilości godzin, jest płaczliwy i rozdrażniony. Jeśli malec bardzo często i głośno płacze, powoduje to, że w końcu zasypia totalnie wyczerpany. Taka sytuacja powoduje, że nie tylko dziecko, ale także rodzice są poddenerwowani i zmęczeni, bo przez kilka godzin próbowali utulić je do snu. Jak sobie poradzić z zaśnięciem dziecka? Jakie są przyczyny takiego stanu? Niektórzy pediatrzy wskazują, że problemy z zasypianiem powoduje kolka niemowlęca, czyli gazy gromadzące się w końcowym odcinku jelita grubego i powodujące wzdęcia. Jednakże wielu rodziców, których dzieci mają problemy z uśnięciem, deklaruje, że to kolka jelitowa z pewnością nie jest przyczyną problemu, gdyż ich pociechom odbiło się po jedzeniu. Podobnie uważa znany amerykański lekarz Harvey Karp, twierdząc, że wzdęcia powodują problemy z zasypianiem tylko w przypadku niewielkiej ilości dzieci. Zamiast skupiania się na problemach jelitowych, proponuje on alternatywne metody usypiania dzieci.
2. Metody usypiania niemowląt
Karp swoje metody usypiania dzieci opiera na uspokajaniu, gdyż uważa, że jest ono odruchem bezwarunkowym, jak ssanie czy płacz. Chcąc jednak, by uspokajanie odpowiednio zadziałało, należy stosować odpowiednią technikę. Oto jego propozycje, które przyspieszą zasypianie dziecka:
- ciasne owinięcie w kokon z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała;
- ułożenie dziecka w kokon i poruszanie nim;
- działanie dźwiękiem - dźwiękiem, który uspokaja dzieci jest szumienie; jeśli niemożliwe jest wypowiadanie głosek „szszzz...” nad głową dziecka, bo płacze ono zbyt głośno, to zaleca się włączenie suszarki bądź odkurzacza;
- huśtanie i kołysanie;
- ssanie, np. smoczka.
W przypadku zasypiania ważne jest także wyciszenie dziecka. Dobrze jest, jeśli ustalasz dziecku stały rytm zasypiania. Po kąpieli daj dziecku soczek, przeczytaj bajeczkę, przytul i połóż spać. Jeśli schemat ten będzie powtarzany codziennie, istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko zacznie się wyciszać już podczas kąpieli.
3. Szybkie zasypianie
Wszystkim rodzicom zależy na tym, żeby ich pociechy zasypiały jak najszybciej. Specjaliści wskazują kilka sposobów na osiągnięcie tego stanu. Warto tu omówić dwa z nich. Pierwszy określany jest jako „łóżko rodzinne” i jak sama nazwa wskazuje, zaleca usypianie dziecka w łóżku rodziców, a później przenoszenie go do własnego łóżeczka. Bliskość i ciepło rodziców powodują, że dziecko uspokaja się i wycisza. Metoda ta to sposób na zasypianie bez płaczu. Specjaliści ostrzegają jednak przed stosowaniem tej metody, gdyż jak twierdzą, bardzo często przeradza się to w permanentne spanie dziecka z rodzicami, które zakłóca ich życie małżeńskie. Drugi sposób nazywany jest ferberyzacją. Określenie to pochodzi od nazwiska doktora Richarda Ferbera - twórcy metody zasypiania. Ferber zakłada, że płaczu należy oduczyć dzieci jeszcze w okresie niemowlęcym. Jeśli dziecko płacze to, zdaniem Ferbera, powinno się je zostawić na 5, 10, 15 minut, a potem powrócić do niego, pogłaskać i uspokoić, ale nie brać na ręce. Spowoduje to ich wyciszenie i zaśnięcie.