Dźwięk suszarki – czym jest biały szum, dlaczego biały szum
Dźwięk suszarki to według niektórych współczesnych mam skuteczna metoda na uspokojenie, a nawet uśpienie niespokojnego niemowlaka. Jest to metoda praktykowana już od dawna przez nasze mamy, babcie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nawet najdroższe, najlepszych firm grzechotki, pozytywki czy karuzele dźwiękowe nie działają tak jak dźwięk suszarki? Czym jest coraz częściej używane określenie - biały szum?
1. Dźwięk suszarki – czym jest biały szum
Efekt, jaki osiąga dźwięk suszarki przy uspokajaniu malucha jest tak tajemniczym zjawiskiem, że podjęto badania w tej kwestii i w kwestii białego szumu. Według naukowców dźwięk suszarki przypomina maluchowi środowisko, w którym przebywał przez cały etap ciąży. Od 4 miesiąca życia prenatalnego dziecko jest zdolne słyszeć nie tylko głos mamy, ale także wszystkie inne dźwięki z otoczenia. Dźwiękiem, który towarzyszy dziecku od samego początku jest szum przepływu krwi w pępowinie, który przypomina właśnie dźwięk suszarki.
Biały szum, czyli między innymi dźwięk suszarki ma zbawienny wpływ na wyciszenie dziecka przed snem, uspokojenie podczas płaczu, gdy ma kolkę. Czym dokładnie jest biały szum? Nie jest to tylko dźwięk suszarki, ale tez odgłos płynącej wody, rytmiczny odgłos jadącego pociągu czy dźwięk z wnętrza jadącego samochodu, tykający zegar, szum akwarium, a nawet oczyszczacz powietrza. W swojej czystej formie nie jest szumem tak naprawdę jest to kombinacja dźwięków o różnych częstotliwościach. Dźwięk suszarki czy innego rodzaju biały szum przypomina spokojny, miarowy i wolny odgłos. Niektórzy mówią o analogii do dźwięku drobnego, ale intensywnego deszczu.
To też warto wiedzieć
2. Dźwięk suszarki – dlaczego biały szum
Biały szum, dźwięk suszarki i inne szeleszczące dźwięki zaczęto badać w II poł. XX wieku. Badania przeprowadzano w jednym z londyńskich szpitali na oddziale położniczym. Noworodki, które usypiały z białym szumem w tle przede wszystkim usypiały znacznie szybciej niż grupa noworodków usypiających w ciszy. Kolejnym ważnym dowodem na zbawienny wpływ białego szumu było zwolnienie tętna u noworodków, szybsze wyciszenie. Dlatego naukowcy pracujący nad zagadnieniem uważają, że noworodek, który opuszcza łono matki powinien mieć zapewnione właściwe warunki, a dźwięk suszarki jest idealnym pomysłem na to. Według naukowców cisza dla noworodka jest czymś nienaturalnym, ponieważ podczas ciąży otaczają go różne dźwięki.
Biały szum stał się tak popularnym zjawiskiem, że zaczęły być wydawane płyty z nagraniami właściwych dźwięków przykładowo dźwięk suszarki, odgłos odkurzacza. W sklepach dla najmłodszych pojawiły się misie szumisie. Biały szum ma też wpływ na koncentrację, dlatego zalecają go terapeuci w trakcie pracy z dziećmi z ADHD. Ponieważ biały szum i nie tylko dźwięk suszarki, ale głównie dźwięki natury pomagają wyciszać nieprzyjemne dźwięki z otoczenia, tłumią hałas, co wpływa pozytywnie nie tylko na jakość pracy, ale wyciszając pomagają poprawiać relacje społeczne.