Trwa ładowanie...

Najlepszy sposób na uspokojenie dziecka

Avatar placeholder
19.04.2019 12:00
Sposoby na uspokojenie dziecka
Sposoby na uspokojenie dziecka (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Rodzic, który chce uspokoić płaczące niemowlę, przeważnie instynktownie zaczyna do niego mówić. Jednak według badań śpiewanie może być znacznie lepszym rozwiązaniem.

Naukowcy odkryli, że dzieci pozostawały dłużej spokojne, kiedy pocieszano je śpiewem, niż kiedy do nich mówiono.

spis treści

1. Muzyka nie tylko dla dorosłych

Muzyka silnie oddziałuje na nasz stan fizyczny i emocjonalny. Podczas słuchania piosenek często kiwamy głową do taktu lub wystukujemy rytm.

Zobacz film: "Genialny trik na uspokojenie dziecka"

Niemowlęta z oczywistych względów nie potrafią tego zrobić, jednak analizy przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego pokazują, że muzyka wpływa na nie w podobny sposób.

Podczas badań okazało się, że dzieci pozostawały spokojne przez około dziewięć minut, kiedy puszczano im muzykę, a kiedy słuchały mowy – jedynie przez cztery minuty. Nie miało też znaczenia, czy przemawiano do nich, używając dziecięcego języka, czy nie.

2. Nie słowa, ale rytm

W trakcie badań okazało się też, że spore znaczenie ma rodzaj muzyki używanej w celu uspokojenia dziecka. Lepiej działały na nie kołysanki śpiewane przez kobietę w ich rodzimym języku niż w obcym.

Udowodniono również, że maluchy są zdolne do czerpania przyjemności z muzyki. Może to być wskazówka dla rodziców, którzy stroniąc od śpiewania, pozbawiają swoje pociechy sporych doznań w sferze emocjonalnej.

Ponadto naukowcy przekonują, że ich odkrycie może być pomocne dla osób, które same mają problemy emocjonalne. Słysząc płacz dziecka, rodzic zazwyczaj szybko interweniuje i pociesza je.

Jednak bywa też, że łkanie wywołuje frustrację i gniew, co skutkuje brakiem reakcji na płacz, a w najgorszym przypadku może prowadzić do zaniedbania czy nawet agresji.

Rodziców skłonnych do takiego zachowania można zachęcać, aby uspokajali niemowlęta, puszczając im muzykę lub, co bardziej wskazane, śpiewając im.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Najlepszy sposób na usypianie noworodków!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze