Najlepszy sposób na uspokojenie dziecka

Rodzic, który chce uspokoić płaczące niemowlę, przeważnie instynktownie zaczyna do niego mówić. Jednak według badań śpiewanie może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Naukowcy odkryli, że dzieci pozostawały dłużej spokojne, kiedy pocieszano je śpiewem, niż kiedy do nich mówiono.

Muzyka nie tylko dla dorosłych

Muzyka silnie oddziałuje na nasz stan fizyczny i emocjonalny. Podczas słuchania piosenek często kiwamy głową do taktu lub wystukujemy rytm. Niemowlęta z oczywistych względów nie potrafią tego zrobić, jednak analizy przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego pokazują, że muzyka wpływa na nie w podobny sposób.

Polecane wideo:

Podczas badań okazało się, że dzieci pozostawały spokojne przez około dziewięć minut, kiedy puszczano im muzykę, a kiedy słuchały mowy – jedynie przez cztery minuty. Nie miało też znaczenia, czy przemawiano do nich, używając dziecięcego języka, czy nie.

Nie słowa, ale rytm

W trakcie badań okazało się też, że spore znaczenie ma rodzaj muzyki używanej w celu uspokojenia dziecka. Lepiej działały na nie kołysanki śpiewane przez kobietę w ich rodzimym języku niż w obcym. Udowodniono również, że maluchy są zdolne do czerpania przyjemności z muzyki. Może to być wskazówka dla rodziców, którzy stroniąc od śpiewania, pozbawiają swoje pociechy sporych doznań w sferze emocjonalnej.

Ponadto naukowcy przekonują, że ich odkrycie może być pomocne dla osób, które same mają problemy emocjonalne. Słysząc płacz dziecka, rodzic zazwyczaj szybko interweniuje i pociesza je. Jednak bywa też, że łkanie wywołuje frustrację i gniew, co skutkuje brakiem ich reakcji na płacz, a w najgorszym przypadku może prowadzić do zaniedbania czy nawet agresji. Rodziców skłonnych do takiego zachowania można zachęcać, aby uspokajali niemowlęta, puszczając im muzykę lub, co bardziej wskazane, śpiewając im.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Zasypianie niemowląt
Zasypianie niemowląt

Najlepszy sposób na usypianie noworodków!

Najlepszy sposób na usypianie noworodków!

się i zasypia ośmioro na dziesięcioro dzieci. Włączanie  suszarki  każdej nocy ma jednak swoje wady. Po pierwsze, jest to bardzo kosztowne (cena prądu

Zasypianie niemowląt

Zasypianie bez marudzenia

Zasypianie bez marudzenia

Niektórzy rodzice uważają, że zasypianie bez płaczu jest niemożliwe. Rzeczywiście, niemowlęta zwykle płaczą dość dużo, ale nie jest to problem

Zasypianie niemowląt

Sztuka zdrowego snu

Sztuka zdrowego snu

terapii niefarmakologicznych w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa (...) w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne...

Zasypianie niemowląt

Kołysanki dla dzieci - najpopularniejsze teksty

do czynienia z tym problemem: Czy dziecko może zasypiać przy piersi? - odpowiada lek. Karina Kachlicka Jak radzić sobie z płaczliwością dziecka podczas (...) słuchowe i zamiast zasypiać przy kołysance, zapadają w...

Zasypianie niemowląt

Wybierz zdrowy materac dla niemowlaka

Ekspert radzi, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla niemowlaka. Zobacz, jaka powinna być jego twardość i z czego musi być wykonany, aby dziecko dobrze spało. Film pochodzi z programu "Pytanie na śniadanie".

Zasypianie niemowląt

Dźwięk suszarki - czym jest biały szum, dlaczego biały szum

Dźwięk suszarki to według niektórych współczesnych mam skuteczna metoda na uspokojenie, a nawet uśpienie niespokojnego niemowlaka. Jest to metoda praktykowana już od dawna przez nasze mamy, babcie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nawet najdroższe, najlepszych...

Zasypianie niemowląt

Problemy z uśpieniem dziecka

Problemy z uśpieniem dziecka

Rodzice muszą się nauczyć, że napady głośnego płaczu u dziecka niekoniecznie oznaczają, że ze zdrowiem malucha dzieje się coś złego. Ich zdenerwowanie wywołane płaczem może być wyczuwane przez dziecko i napędzać je do dalszego płaczu.

Zasypianie niemowląt

Usypianie dziecka

Usypianie dziecka

Dziecko a sen Nie każde dziecko chce grzecznie iść samo spać. Warto dowiedzieć się, jak można uśpić dziecko, jeśli jest problematyczne.