6 podstawowych błędów popełnianych przez rodziców próbujących uśpić malucha

Ułożenie dziecka do snu to jedno z trudniejszych wyzwań, jakie stoi przed młodymi rodzicami. Nie zawsze wiedzą, jak postępować, by maluch odpowiednio wypoczął. Jakie błędy najczęściej popełniają i w jaki sposób ich uniknąć?

Układanie dziecka do snu zbyt późno

Co robić, a czego nie, aby dziecko dobrze spało

Dobry pomysł: zwracaj uwagę na oznaki senności. Pocieranie oczu, płacz, niespokojne ruchy i oczywiście ziewanie mogą być u noworodków oznakami senności....

Często zdarza się, że rodzice nie mają ustalonej pory, w której kładą dziecko spać lub z racji tego, że pracują do późnych godzin popołudniowych, wieczorem chcą spędzić więcej czasu z maluchem. Jednak pozwalanie dziecku na zbyt długie baraszkowanie nie ma najlepszego wpływu na jego zdrowie. Młody organizm szybko może popaść w przemęczenie, co z kolei sprawia, że zarówno zasypianie, utrzymanie snu, jak i poranne wstawanie zacznie sprawiać mu problem.

Polecane wideo:

Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie konkretnej pory, o jakiej szkrab powinien maszerować do łóżka, jeszcze zanim zacznie marudzić i przecierać oczy.

Usypianie poprzez kołysanie

Wiele mam i tatusiów oddycha z ulgą, widząc, że dziecko drzemie na tylnym siedzeniu samochodu lub zasypia podczas kołysania w domowej huśtawce. Przyzwyczajanie go do pogrążania się we śnie w ruchu może się jednak obrócić przeciwko nim. Prędzej czy później dziecko zatraci umiejętność zasypiania w inny sposób i rodzice będą musieli wstawać nocą za każdym razem, gdy maluch zapłacze. Kołysanie jest świetnym sposobem na uspokajanie, a nie usypianie malucha, dlatego kiedy chcesz je uśpić, zrezygnuj z kołyski lub wożenia w wózku.

Niepotrzebna stymulacja przed snem

Jeżeli wiemy, że zbliża się pora drzemki, uważajmy na to, czym bawi się nasze dziecko. Zbyt kolorowe i głośne gadżety mogą całkowicie zniechęcić je do wypoczynku. Nadmierna stymulacja nie sprzyja także dorosłym, którzy przynajmniej na godzinę przed udaniem się do łóżka powinni zrezygnować z przesiadywania przed monitorem komputera czy ekranem telewizora. Najlepiej, by dziecko spało w maksymalnie zaciemnionym pomieszczeniu. W przypadku starszych dzieci, u których może to budzić niepokój, skorzystajmy z lampki dającej słabe, ciepłe światło.

Pomijanie rytuału zasypiania

Seria stałych, uspokajających czynności wykonywanych przed snem jest niezwykle istotna dla każdego malucha. Rodzice wychodzą często z błędnego założenia, że ich dziecko ma już zbyt wiele lat, by praktykować tego typu zachowanie i niepotrzebnie z niego rezygnują. Tymczasem kąpanie, czytanie i przytulanie pomaga się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu. Badania pokazują, że dzięki takim czynnościom sen dziecka staje się o wiele bardziej efektywny. Stanowi on jednocześnie sygnał, że najwyższa pora wędrować do łóżka, dlatego obywa się bez wydawania dyspozycji.

Pozwalanie na częste korzystanie z łóżka rodziców

Kilka razy w tygodniu, kiedy dziecko naprawdę marudzi, pozwalasz mu na to, by zasnęło w waszej sypialni? Taka niespójna praktyka może przyczynić się do problemów ze snem u malucha. Może on zacząć wykorzystywać uległość rodziców i odzwyczaić się od spania w pojedynkę. Należy delikatnie wytłumaczyć mu, że nadeszła pora, by spał w swoim łóżku. Istnieją oczywiście wyjątki – kiedy dziecko jest chore czy boi się burzy – jednak, jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie należy nadmiernie rozpieszczać go w ten sposób.

Zbyt wczesna zamiana łóżeczka na zwykłe łóżko

Wiele mam ukończenie przez szkraba dwóch latek celebruje poprzez zakup dla niego dużego łóżka. To może być błąd! Okazuje się, że przed trzecim rokiem życia dzieci nie są gotowe, by opuścić swoje łóżeczko. Ich system poznawczy i umiejętność samokontroli nie są jeszcze odpowiednio rozwinięte, dlatego dla spokojnego snu najczęściej nadal potrzebne są granice wyznaczane przez ścianki łóżeczka.

Jeżeli zdarza się, że usypianie dziecka trwa tak długo, że zamiast niego sama pogrążasz się we śnie, najwyższa pora na to, by dokonać potrzebnych zmian. Dzięki temu zarówno ty, jak i twój maluch będziecie o wiele bardziej wypoczęci i gotowi na kolejny, pełen wrażeń dzień.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Zasypianie niemowląt
Zasypianie niemowląt

Najlepszy sposób na usypianie noworodków!

Najlepszy sposób na usypianie noworodków!

się i zasypia ośmioro na dziesięcioro dzieci. Włączanie  suszarki  każdej nocy ma jednak swoje wady. Po pierwsze, jest to bardzo kosztowne (cena prądu

Zasypianie niemowląt

Zasypianie bez marudzenia

Zasypianie bez marudzenia

Niektórzy rodzice uważają, że zasypianie bez płaczu jest niemożliwe. Rzeczywiście, niemowlęta zwykle płaczą dość dużo, ale nie jest to problem

Zasypianie niemowląt

Wybierz zdrowy materac dla niemowlaka

Ekspert radzi, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla niemowlaka. Zobacz, jaka powinna być jego twardość i z czego musi być wykonany, aby dziecko dobrze spało. Film pochodzi z programu "Pytanie na śniadanie".

Zasypianie niemowląt

Dźwięk suszarki - czym jest biały szum, dlaczego biały szum

Dźwięk suszarki to według niektórych współczesnych mam skuteczna metoda na uspokojenie, a nawet uśpienie niespokojnego niemowlaka. Jest to metoda praktykowana już od dawna przez nasze mamy, babcie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nawet najdroższe, najlepszych...

Zasypianie niemowląt

Kołysanki dla dzieci

piosenek, które można śpiewać najmłodszym tuż przed zaśnięciem. Czasami dzieci mają różne preferencje słuchowe i zamiast zasypiać przy kołysance, zapadają

Zasypianie niemowląt

Najlepszy sposób na uspokojenie dziecka

Najlepszy sposób na uspokojenie dziecka

Rodzic, który chce uspokoić płaczące niemowlę, przeważnie instynktownie zaczyna do niego mówić. Jednak według badań śpiewanie może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Naukowcy odkryli, że dzieci pozostawały dłużej spokojne, kiedy pocieszano je śpiewem,...

Zasypianie niemowląt

Problemy z uśpieniem dziecka

Problemy z uśpieniem dziecka

Rodzice muszą się nauczyć, że napady głośnego płaczu u dziecka niekoniecznie oznaczają, że ze zdrowiem malucha dzieje się coś złego. Ich zdenerwowanie wywołane płaczem może być wyczuwane przez dziecko i napędzać je do dalszego płaczu.

Zasypianie niemowląt

Usypianie dziecka

Usypianie dziecka

Dziecko a sen Nie każde dziecko chce grzecznie iść samo spać. Warto dowiedzieć się, jak można uśpić dziecko, jeśli jest problematyczne.

Zasypianie niemowląt

Biały szum - charakterystyka, problemy z zaśnięciem, działanie

Biały szum to świetna metoda na problemy z zaśnięciem oraz niepokojem występującymi u niemowląt. Biały szum przypomina maluszkom dźwięk (...) , który słyszały w czasie ciąży, w brzuchu mamy. Dzięki białemu szumowi szybciej się wyciszają,...