Monitor oddechu dziecka

Monitor oddechu dziecka jest kupowany przez rodziców zaniepokojonych syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej. Jest to zgon dziecka z niewiadomych przyczyn, mimo faktu, że dziecko było całkowicie zdrowe. Nagła śmierć łóżeczkowa dotyka dzieci od 2. do 12. miesiąca życia. Po roku życia dziecka, monitor nie jest już potrzebny.

Jak działa monitor oddechu dziecka?

Monitor oddechu dziecka monitoruje oddech dziecka. Dopóki nic niepokojącego się z nim nie dzieje, wszystko jest w porządku. Jednak jeśli przez 20 sekund po ostatnim oddechu nie nadejdzie następny, czyli nastąpi zatrzymanie oddechu, monitor oddechu dziecka wszczyna alarm, który może uratować dziecku życie. W przypadku innych modeli, monitor wykrywa przerwę w oddechu już po 15 sekundach, ale nie wszczyna alarmu, ale delikatnie wibruje, co może pobudzić dziecko do dalszego oddychania bez budzenia jego i rodziców. Jeśli przed następne 5 sekund oddech się nie pojawi, pojawia się sygnał alarmowy. Po takim alarmie sprawdza się, czy praca serca także nie ustała. Jeśli tak, należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Jeśli serce pracuje, należy zrobić dziecku sztuczne oddychanie.

Polecane wideo:

Trzeba pamiętać, że monitory oddechu reagują na ruch powietrza. W związku z tym, jego pracę może zaburzyć wentylator lub przeciąg. Z drugiej strony, w przypadku syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej, ryzyko wystąpienia można znacząco zmniejszyć zapewniając odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym śpi dziecko.

Jaki monitor oddechu wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje monitorów oddechu. Niektóre z nich to czujniki działające na takiej zasadzie, że aby monitorować oddech dziecka, muszą się pod nim znajdować. Jest to rozwiązanie dla malutkich dzieci, lub niemowląt, które nie wiercą się w nocy. Dla wszystkich pozostałych zalecane są monitory oddechu działające niezależnie od położenia dziecka. Innym pomysłem są monitory oddechu przypinane do pieluszki. Nie trzeba ich wyłączać (a później pamiętać o ponownym włączaniu!) przy przenoszeniu dziecka w inne miejsce, bo ciągle są przy dziecku.

Pamiętajmy, że monitorowanie oddechu dziecka jest ważne nie tylko w czasie nocnego snu, ale także w trakcie drzemek w ciągu dnia. Niektóre modele monitorów oddechu mogą być używane tylko w jednym miejscu, a przecież układamy malucha do snu nie tylko w łóżeczku. Najlepiej jest wybrać model monitora oddechu nadającego się do przenoszenia.

Wiele monitorów oddechu działa równocześnie z tzw. "elektroniczną nianią", jest to wtedy urządzenie "dwa w jednym" łączące dwie funkcjonalności. Elektroniczna niania ma funkcję przypominającą walkie-talkie: przenosi każdy dźwięk z pokoju dziecka do pokoju rodziców. Składa się z nadajnika, który znajduje się w pokoju dziecka i odbiornika, który rodzice mają przy sobie. Słyszą wtedy oni każdy niepokojący dźwięk w pokoju maluszka i mogą spać spokojnie. Monitor oddechu w tym samym czasie monitoruje oddech dziecka, którego raczej nie uda się usłyszeć przez elektroniczną nianię. Taka maksymalna kontrola snu dziecka znacznie zwiększa jego bezpieczeństwo.

Obecnie dostępne są również urządzenia, które monitorują ilość oddechów niemowlęcia i w razie zagrożenia alarmują rodzica za pomocą konkretnych komunikatów (nieobecność dziecka w łóżeczku, bezdech).

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Zasypianie niemowląt
Zasypianie niemowląt

Najlepszy sposób na usypianie noworodków!

Najlepszy sposób na usypianie noworodków!

się i zasypia ośmioro na dziesięcioro dzieci. Włączanie  suszarki  każdej nocy ma jednak swoje wady. Po pierwsze, jest to bardzo kosztowne (cena prądu

Zasypianie niemowląt

Zasypianie bez marudzenia

Zasypianie bez marudzenia

Niektórzy rodzice uważają, że zasypianie bez płaczu jest niemożliwe. Rzeczywiście, niemowlęta zwykle płaczą dość dużo, ale nie jest to problem

Zasypianie niemowląt

Kołysanki dla dzieci

piosenek, które można śpiewać najmłodszym tuż przed zaśnięciem. Czasami dzieci mają różne preferencje słuchowe i zamiast zasypiać przy kołysance, zapadają

Zasypianie niemowląt

Najlepszy sposób na uspokojenie dziecka

Najlepszy sposób na uspokojenie dziecka

Rodzic, który chce uspokoić płaczące niemowlę, przeważnie instynktownie zaczyna do niego mówić. Jednak według badań śpiewanie może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Naukowcy odkryli, że dzieci pozostawały dłużej spokojne, kiedy pocieszano je śpiewem,...

Zasypianie niemowląt

Wybierz zdrowy materac dla niemowlaka

Ekspert radzi, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla niemowlaka. Zobacz, jaka powinna być jego twardość i z czego musi być wykonany, aby dziecko dobrze spało. Film pochodzi z programu "Pytanie na śniadanie".

Zasypianie niemowląt

Dźwięk suszarki - czym jest biały szum, dlaczego biały szum

Dźwięk suszarki to według niektórych współczesnych mam skuteczna metoda na uspokojenie, a nawet uśpienie niespokojnego niemowlaka. Jest to metoda praktykowana już od dawna przez nasze mamy, babcie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nawet najdroższe, najlepszych...

Zasypianie niemowląt

Usypianie dziecka

Usypianie dziecka

Dziecko a sen Nie każde dziecko chce grzecznie iść samo spać. Warto dowiedzieć się, jak można uśpić dziecko, jeśli jest problematyczne.

Zasypianie niemowląt

Biały szum - charakterystyka, problemy z zaśnięciem, działanie

Biały szum to świetna metoda na problemy z zaśnięciem oraz niepokojem występującymi u niemowląt. Biały szum przypomina maluszkom dźwięk (...) , który słyszały w czasie ciąży, w brzuchu mamy. Dzięki białemu szumowi szybciej się wyciszają,...

Zasypianie niemowląt

Problemy z uśpieniem dziecka

Problemy z uśpieniem dziecka

Rodzice muszą się nauczyć, że napady głośnego płaczu u dziecka niekoniecznie oznaczają, że ze zdrowiem malucha dzieje się coś złego. Ich zdenerwowanie wywołane płaczem może być wyczuwane przez dziecko i napędzać je do dalszego płaczu.