Jaką nianię elektroniczną kupić?

Elektroniczna niania może ułatwić opiekę nad dzieckiem. Pod warunkiem, że kupisz solidne i wyposażone w użyteczne funkcje urządzenie. Choć zza ściany dziecięcego pokoju nie dochodzą żadne dźwięki, ciągle do niego zaglądasz i sprawdzasz, czy dziecko spokojnie śpi. Jeśli zdarza ci się w ten sposób spędzać wieczory, zastanów się nad kupnem elektronicznej niani. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu takiego urządzenia?

Jak działa niania elektroniczna?

Elektroniczna niania to komplet dwóch urządzeń – modułu z mikrofonem umieszczonego w pokoju dziecka i odbiornika z głośnikiem. Działanie niani polega na przesyłaniu do odbiornika dźwięku, który rejestrowany jest przez mikrofon w module nadawczym.

Polecane wideo:

Najpopularniejsze są urządzenia komunikujące się bezprzewodowo. Wychowanie dziecka nie jest prostą sprawą. Z niemowlakiem czasami trzeba być niemalże 24 godziny na dobę. Nie zawsze jest to możliwe. Gdy chcesz mieć trochę wolnego czasu dla siebie lub zająć się domem, gdy maluch śpi, czuwać nad nim może elektroniczna niania.

Na rynku dostępna jest również niania elektroniczna z monitorem oddechu. Na kolorowym wyświetlaczu odbiornika wyświetlana jest informacja o miarowych oddechach dziecka. Gdy niemowlak przestaje oddychać, elektroniczna niania wysyła sygnał ostrzegawczy. Transmisja odbywa się w paśmie 2,4 GHz. Cena zestawu to około 500 zł.

Jakie nianie elektroniczne najlepsze?

Na rynku znajdziesz elektroniczne nianiew cenach od 100 do nawet 1000 zł. Urządzenia różnią się od siebie możliwościami i dodatkowymi funkcjami. Przed zakupem warto się zastanowić, czy w pełni wszystkie wykorzystasz. Poznaj te najczęściej spotykane.

  • Termometr i higrometr – czujniki wbudowane w moduł stojący obok łóżeczka na bieżąco monitorują temperaturę, a często też wilgotność powietrza. Wyniki pomiarów wyświetlane są w module nadawczym lub przesyłane do odbiornika. Niektóre modele pozwalają ustawić zakres temperatury i wilgotności, po przekroczeniu którego włącza się alarm w odbiorniku.
  • Kanał zwrotny – typowa niania elektroniczna przesyła dźwięk od nadajnika stojącego w pokoju dziecięcym do odbiornika. Niektóre modele mają również kanał zwrotny, dzięki któremu możesz przekazać dziecku informacje głosowe, np. spróbować uspokoić swoim głosem kwilącego niemowlaka.
  • Lampka, melodyjki i inne dodatki – producenci często kuszą konsumentów atrakcyjnymi funkcjami elektronicznych niań. Większość urządzeń wyposażona jest w mini-lampkę nocną, niektóre pozwalają również zdalnie włączać odtwarzanie kołysanki czy wcześniej nagranego głosu rodzica. Na rynku możesz też spotkać urządzenia wyposażone w projektor wyświetlający na ścianie relaksujące obrazy.
  • Monitor oddechu – do modułu stojącego obok łóżeczka podłączone są czujniki ruchu, które umieszcza się pod materacem. Jeśli czujniki przez 15 sekund nie wykryją ruchu oddechowego, elektroniczna niania wydaje krótkie ostrzeżenie dźwiękowe. Po kolejnych pięciu sekundach bezdechu włącza się alarm. Funkcja ta pozwala zmniejszyć ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej.
  • Kamera – coraz popularniejsze są elektroniczne nianie wyposażone w kamerę. Elektroniczna niania z kamerą jest jednak dość droga, a na niewielkim ekranie odbiornika zwykle niewiele udaje się zaobserwować, szczególnie gdy w pokoju dziecka jest ciemno.

Technologia transmisji danych w niani elektronicznej

Moduł nadawczy i odbiorczy niani najczęściej komunikują się ze sobą bezprzewodowo. Warto jednak przy zakupie urządzenia zwrócić uwagę na częstotliwość wykorzystywaną do przesyłania informacji. Niektóre modele do komunikacji używają częstotliwości PMR (446MHz), które stosowane są też w krótkofalówkach. Jakość tego typu transmisji jest raczej niska, a zakłócenia pochodzące z innych radiotelefonów mogą utrudniać korzystanie z elektronicznej niani. Poza tym, odgłosy z pokoju dziecka bez problemów mogą odbierać inni posiadacze krótkofalówek. Zaletą tego typu urządzeń jest duży zasięg.

Znacznie lepszą jakość przekazu danych oferują urządzenia działające w niekoncesjonowanym paśmie 2,4 GHz i wykorzystujące do transmisji system DECT 1,88 GHz (używany przez telefony bezprzewodowe). Wybierając elektroniczną nianię, warto też zwrócić uwagę na zasilanie odbiornika. Dobrze, jeśli wbudowany akumulator pozwala na co najmniej kilkugodzinną pracę bez dostępu do gniazdka elektrycznego. Ważne jest również, aby transmisja była aktywowana głosem, a czułość mikrofonu w nadajniku regulowana.

Jeśli zamierzasz odchodzić z odbiornikiem na większe odległości, np. wyjść do ogrodu, koniecznie sprawdź, czy elektroniczna niania została wyposażona w funkcję ostrzegania o utracie zasięgu. Osobom, które często podróżują z dzieckiem, przydać się może etui lub torba na urządzenie.

Joanna Krocz

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 3 tygodnie temu

4
Artykuły Akcesoria dla niemowlaka
Akcesoria dla niemowlaka

Mother & Baby

Mother & Baby

Targi Mother & Baby są doskonałą propozycją na pierwszy weekend czerwca.

Akcesoria dla niemowlaka

Promocja w sklepie 4KIDS

Promocja w sklepie 4KIDS

Fotelik Izisleep Stokke Green jest niezwykle funkcjonalny i cieszy się bardzo dobrą opinią wśród rodziców niemowląt. Kolorowe ubranka niemowlęce firmy Mamas&Papas wyróżniają się nie tylko estetycznym wyglądem, ale i wysoką jakością. Biało-czarny...

Akcesoria dla niemowlaka

Leżaczki dla maluszków

Leżaczki dla maluszków

Część rodziców decyduje się na kupno leżaczków i ma sporo racji. Taki sprzęt bowiem pozwala zmęczonej mamie trochę odpocząć od długiego noszenia malca na rękach. Niemowlę także może sobie wygodnie leżeć, przyglądając się swojej rodzinie i temu, co robią...

Akcesoria dla niemowlaka

Pościel marki Feretti

Pościel marki Feretti

Sen w pościeli marki Feretti jest dla dziecka samą przyjemnością. Śpiworki dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Rożek dla niemowlęcia jest nie tylko funkcjonalny, ale i bardzo estetycznie wykonany. Przybornik warto mieć zawsze przy sobie. ...

Akcesoria dla niemowlaka

Wyprawka dla noworodka na lato

Dzieci urodzone w lecie nie potrzebują puchowych skafanderków i ciepłych czapeczek na głowę. Jednak to, że jest ciepło nie znaczy, że wyprawka dla noworodka na lato będzie niewielkim wydatkiem. Młodzi rodzice muszą naprawdę dobrze zastanawiać się przed...

Akcesoria dla niemowlaka

Jaki monitor oddechu?

. Istnieją dwa sposoby monitorowania oddechu niemowlaka: wizualny - kiedy o prawidłowych parametrach oddechowych informuje nas lampka kontrolna; dźwiękowy

Akcesoria dla niemowlaka

Nauka samodzielnego korzystania z toalety

. Akcesoria pomocne w nauce korzystania z toalety Aby nauka samodzielności przebiegła sprawnie, warto skorzystać z dostępnych na rynku akcesoriów

Akcesoria dla niemowlaka

Karty do zdjęć HooHoo Creations

ZESTAW TRIBAL - Karty do zdjęć dla niemowląt w pierwszym roku życia Zatrzymaj chwilę z zestawem kart do zdjęć Tribal Zwierzęta. Zrób zdjęcie z mądrą sową, sprytnym lisem i dzielnym niedźwiedziem, zapisz datę na karcie, a na odwrocie zanotuj wszystkie...