Trwa ładowanie...

Problemy ze snem u niemowląt

Avatar placeholder
18.04.2023 11:53
Problemy ze snem u niemowląt
Problemy ze snem u niemowląt

Problemy ze snem u niemowlęcia mają różnorakie przyczyny, czasami błahe, niekiedy jednak poważne i wymagające konsultacji lekarskiej. Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie, a kilkumiesięczne niemowlęta potrafią już odróżniać dzień od nocy. W praktyce jednak nie musi to oznaczać, że niemowlę przesypiać będzie całą noc, a w ciągu dnia odbędzie tylko kilka drzemek dla regeneracji sił. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a nocą nie dają odpocząć swoim rodzicom i są skore do zabawy. Aby uregulować rytm snu i czuwania u dziecka, warto wprowadzać wieczorne rytuały i przed nocą wyciszać malucha.


Dziecko budzi się i zasypia tyle razy, ile tego potrzebuje. Jedne niemowlęta przesypiają niemal całe dnie, inne wręcz przeciwnie. Jeśli maluszek jest pogodny, wypoczęty, ma apetyt i prawidłowo się rozwija, nie ma powodu do obaw. Im niemowlę starsze, tym mniej snu potrzebuje. Odpowiednia dawka ruchu, zabawa i aktywność dziecka sprawiają, że maluch lepiej zasypia. Jeśli twoje dziecko ma kłopoty z zasypianiem , spróbuj zapewnić mu urozmaicone bodźce, np. spacery , zabawy . Czasem niemowlę nie chce spać , ponieważ żyje w chaosie, brak mu uporządkowanego rytmu dnia.

Niekiedy problem stanowi miejsce do spania, niewygodny materac, gorąco w pokoju, potrzeba bliskości mamy itp. Czasem problemy ze snem u niemowląt wynikają z niedojedzenia, z bólu brzucha czy z kataru, który utrudnia oddychanie. W spaniu przeszkadzać też może niezmieniona pieluszka, wpijające się w nóżki gumki pampersa, niewygodny kaftanik czy drapiąca skórę sztywna metka. Jeśli niemowlę jest rozdrażnione, można spróbować zaśpiewać mu kołysankę, pogłaskać delikatnie po twarzy czy położyć obok siebie na łóżku i przytulić do piersi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.