Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu
10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu (https://stock.adobe.com/)

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu to nasze podpowiedzi, któe polecamy wykorzystać, kiedy będziecie z dzieckiem na zewnątrz. A dlaczego warto?

spis treści

1. Jakie są popularne zabawy na dworze dla dzieci w różnym wieku?

Dzieci zawsze chętnie bawią się w gry i zabawy na podwórku. I nieważne, czy za oknem praży słońce, leje jak z cebra czy prószy śnieg. Czasem jednak brakuje już pomysłów, bo jak długo można bawić się w ganianego czy chowanego? Kiedy więc maluchy się poddają i z nudów chcą wrócić do domu, do akcji wkraczają rodzice.

I słusznie, bo aktywności dla dzieci na świeżym powietrzu powinny był dla najmłodszych stałym elementem dnia. Nie tylko wzmacniają odporność, ale też sprzyjają aktywności fizycznej, która jest fundamentem zdrowia. Przyczyniają się też do rozwijania wyobraźni, kreatywności, a przez zabawę w grupie, również umiejętności społecznych.

Jeśli więc tylko mamy okazję, spędzajmy z dzieckiem czas na podwórku. To inwestycja, która się opłaca. My też możemy czerpać z niej korzyści: jeśli mamy jakieś sprawy do zrobienia na dworze (np. wypielenie ogródka albo grabienie liści), zabierajmy ze sobą dziecko. Może pomóc w pracach, a jeśli nie – samodzielnie się bawić pod naszym okiem.

2. Jakie materiały i przybory są potrzebne do organizacji zabaw na świeżym powietrzu?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zabawy na dworze dla dzieci w wiekszości nie wymagają żadnych materiałów. Te jednak niekiedy się przydają, zwłaszcza kiedy kończą się nam pomysły na ciekawą rozrywkę.

Pod ręką warto mieć:

  • kredę,
  • piłkę,
  • gumę do skakania,
  • foremki, wiaderka i łopatki do piaskownicy.

A jak wykorzystać elementy natury do tworzenia kreatywnych zabaw na zewnątrz dla dzieci? Tu możliwości jest całe mnóstwo. Znalezione patyki (nie urywamy ich z krzaków i drzew!) są świetne jako elementy budowy zamków z piasku (zrobimy z nich maszt albo warowny mur). Jeśli mamy ich większą ilość, można zrobić szałas.

Z kolei liście sprawdzą się jako pieniądze albo talerzyki na "potrawy" z piasku. Możecie też iść do lasu i pozbierać szyszki. Przydadzą się do bieżących zavaw, a po wysuszeniu i przechowaniu, do zrobienia choinki z szyszek.

3. Jakie są bezpieczne zabawy na dworze, które można zorganizować w ogródku lub na placu zabaw?

3.1. Balonowo

Maluchy uwielbiają balony, dlatego można z powodzeniem wykorzystać je podczas zabaw na dworze.

Wyjdźmy na świeże powietrze z kilkoma balonami. Na początku nadmuchajmy jeden lub dwa i pozwólmy dziecku pobawić się nimi. Pozostałe możemy wypełnić, np. wodą lub piaskiem. Niech maluch ich dotyka, potrząsa nimi, rzuca. Może też sam je wypełnić jakimś drobnym materiałem, np. kamyczkami.

3.2. Poszukiwacze skarbów (podchody)

To idealna zabawa dla starszych dzieci. Rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia, czytania map oraz zwracania uwagi na szczegóły.

Jak grać? Na początek przygotujmy mapę i w bezpiecznym miejscu ukryjmy skarb (może to być pudełko z łakociami, bilet do kina lub niewielka zabawka). Mapę wręczamy uczestnikom zabawy i stoimy na straży przestrzegania reguł zabawy.

Z czasem można podnosić poziom trudności. Aby zdobyć wskazówkę, dziecko będzie musiało wykonać jakieś zadanie, np. obiec dwa razy ławkę.

3.3. Wyścigi

Nawet małe dzieci wykazują pewną chęć rywalizacji. Dlatego można od czasu do czasu urządzić zawody biegowe. Jeśli jesteśmy rodzicami jedynaka, sami stańmy na starcie. Metą niech będzie najbliższe drzewo lub ławka.

Dla starszych dzieci trasa może być dłuższa.

3.4. Kocykowy twister

To prosta rodzinna zabawa. Na trawie rozłóżcie kocyk. Zadaniem uczestników jest zmieszczenie się na nim. Kiedy to się uda, wszyscy powinni wstać. Następnie składamy kocyk na pół. Uczestnicy znów muszą się na niego dostać. Później można ponownie złożyć kocyk i sprawdzić, czy tym razem też się uda. Uwaga! Wszystkie pozy i chwyty dozwolone. Można jednak na początku gry ustalić, że uznane będą tylko pozycje leżące lub siedzące.

3.5. Co mi wskoczyło do buzi?

Jeśli lubicie spędzać czas na piknikach, zabierzcie ze sobą różne warzywa i owoce sezonowe, np. truskawki, maliny, rzodkiewki, ogórki, porzeczki

Zakryjmy dziecku oczy opaską i wkładajmy mu do buzi owoce lub kawałki warzyw. Zadaniem malucha jest odgadnąć, co mu przed chwilą wskoczyło do buzi. Później to rodzic może odgadywać.

Dzieci lubią zgadywanki i ta zabawa z pewnością się im spodoba. Oprócz tego, że będą się doskonale bawiły, przyswoją sobie również porcję witamin i minerałów.

3.6. Puszczanie latawca

Na tę zabawę nie trzeba wydawać majątku, bo latawiec można zrobić wraz z dzieckiem. Przy tej okazji pociecha nauczy się zasad konstrukcji i rozwinie swoje zdolności manualne. Jedyne, czego będziemy potrzebować to klej, arkusz papieru, drewniane listewki, sznurek, taśma klejąca, nóż, nożyczki, farby bądź flamastry i... odrobina cierpliwości.

Po zrobieniu latawca warto wybrać się na pobliskie wzgórze i tam spróbować swoich sił. Jest to idealna zabawa dla ojców i synów. Zacieśnia więzi oraz uczy skutecznej współpracy.

3.7. Cenne nurkowanie

Kiedy za oknem jest ciepło, dzieciaki najchętniej cały dzień pluskałyby się w wodzie. Nie zawsze jednak można wybrać się nad jezioro. Dlatego warto zakupić maluchowi basen i postawić go przed domem.

Jeśli pociecha zacznie się nudzić, zaproponujmy mu jakieś proste zabawy w basenie, np. wyławianie monet. Rozsypmy na dnie grosze i polećmy, by dziecko wyłowiło je wszystkie. A co z nagrodą? Te monety, które uda mu się wyłowić, otrzyma na własność.

Taką zabawę można z powodzeniem poprowadzić we własnej łazience. W ten sposób urozmaicimy codzienny rytuał kąpieli.

3.8. Deszczowa piosenka

Jest to zabawa, którą można zorganizować, gdy za oknem plucha, bo kto powiedział, że w czasie deszczu dzieci muszą się nudzić?

Jeśli prognoza pogody wskazuje, że przez cały dzień będzie padało, wybierzcie z dzieckiem jakąś piosnkę lub wierszyk o deszczu. Spróbujcie się jej nauczyć rano, a potem wyjdźcie i śpiewajcie/recytujcie ją na zewnątrz. Możecie ruszać się w takt, a na refren wskoczyć do kałuży.

3.9. Pokaz mody sezonowej

Ta zabawa to z kolei idealna propozycja dla mam i córeczek. Pozwala rozwinąć wyobraźnię i kreatywność, umożliwia doskonalenie zdolności manualnych.

Zaproponujmy małej elegantce stworzenie kreacji z dodatkiem kwiatów, liści czy sezonowych warzyw i owoców. Pokaz mody można zrobić przed domem i zaprosić na niego całą rodzinę.

3.10. Tor przeszkód

To zabawa dla małych twardzieli. Na podwórku lub na placu pod blokiem można ustawić przeszkody. Pamiętajmy jednak, by były bezpieczne i w razie potrącenia nie spowodowały u dziecka urazów. Mogą to być plastikowe słupki, wiklinowe koszyki czy inne przedmioty, które można znaleźć w domu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze