Trwa ładowanie...

Choinka z szyszek. Jak ją zrobić krok po kroku?

 Agnieszka Gotówka
12.12.2022 08:07
Choinka z szyszek. Jak ją zrobić krok po kroku?
Choinka z szyszek. Jak ją zrobić krok po kroku? (https://stock.adobe.com/)

Choinka z szyszek to oryginalna bożonarodzeniowa dekoracja. Można ją co prawda kupić w wielu sklepach, jednak dużą satysfakcję daje jej samodzielne zrobienie.

spis treści

1. Choinka z szyszek. Jak zrobić?

Duża choinka z szyszek to ładna i naturalna ozdoba. Ma wiele zalet: zrobimy ją z łatwo dostępnych produktów i do jej wykonania można zaangażować dzieci, co stanowi kreatywną formę spędzania czasu.

1.1. Choinka z szyszek – krok po kroku

Potrzebujesz:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
  • szyszki (powinny być otwarte, więc zanim przystapimy do pracy, położmy je w ciepłe miejsce, np. przy kaloryferze),
  • stożek zrobiony z tektury, który bedzie stanowił podstawę naszej ozdoby, lub gotowy styropianowy stożek (do kupienia w sklepie z artykułami papierniczymi),
  • złotol (można go zastąpić inną farbą),
  • klej na gorąco,
  • ozdoby: koraliki, tasiemki.

Z szyszek usuń ogonki. Uwaga: są dość twarde, ale chodzi o to, by powierzchnia szyszki była płaska, wtedy łatwiej będzie ją przykleić.

Pomaluj tekturowy lub styropianowy stożek na złoto.

Zaczynając od dołu, przyklejaj szyszki (blisko siebie). Rób to powoli, czekając, aż klej zaschnie.

U góry przyklejaj mniejsze szyszki, na dole większe.

Ozdoby choinkowe rodem z PRL-u. Czy je jeszcze pamiętasz?
Ozdoby choinkowe rodem z PRL-u. Czy je jeszcze pamiętasz? [7 zdjęć]

Czasy PRL- u już dawno za nami, ale niewątpliwie przypominają się wraz z każdą wyciągniętą z pudła na

zobacz galerię

1.2. Choinka z szyszek – jak ozdobić?

Tu panuje wszelka dowolność. Najczęściej stroik przygotowujemy w taki sposób, by pasował do wystroju naszego wnętrza. Możemy więc ozdobić go czerwonymi koralikami i pomalować złotolem.

Bardzo efektowanie prezentuje się też srebrna choinka z szyszek z niebieskimi dodatkami. Z kolei naturalnie wygląda choinka z szyszek biała, gdzie szyszki maluje się delikatnie gąbką namoczoną w białej farbie akrylowej.

Wolne przestrzenie między szyszkami można wypełnić włosiem dekoracyjnym. Dobrym pomysłem jest też umocowanie lampek, np. ledowych na baterie oraz zwieńczenie szczytu choinki kokardą. Naturalnego charakteru nadasz choince, dekorując ją wysuszonymi plastrami pomarańczy, gwiazdkami anyżu lub orzechami.

2. Choinka z szyszek na pniu. Jak zrobić?

Choinka z szyszek na pniu jest tak samo prosta w przygotowaniu jak choinka na stożku, niemniej do jej wykonania potrzebujemy pieniek, np. brzozowy, oraz doniczkę.

Kiedy okleisz już styropianowy stożek szyszkami, w środku jego podstawy wydrąż otwór na patyk (powinien miec ok. 4-5 cm głębokości). Sprawdź, czy zmieści się w otworze, a jeśli tak, to nałóż klej na gorąco na dno otworu i na jego ścianki. Umocuj patyk, czekając aż klej zaschnie.

Choinka na pniu z szyszek najlepiej prezentuje się w doniczce, więc na koniec umocuj w niej pieniek. Wolną przestrzeń wypełnij kamyczkami, np. pomalowanymi na biało, ziemią lub styropianem. Możesz też wykorzystać gąbkę florystyczną, która zakryjesz gałązkami świerku lub mchem chrobotkiem.

A jeśli nie mamy ozdobnej doniczki, użyjmy plastikowego wiaderka, który zakryjemy jutowym workiem i przewiążemy sznurkiem.

Taka choinka z szyszek w doniczce to ciekawa i oryginalna forma prezentu dla bliskiej osoby. Nie jest trudna do wykonania, a prezentuje się fenomenalnie. Dodatkową jej zaletą jest trwałość. Choinka z szyszek na styropianie może być przechowywana wraz z innymi świątecznymi ozdobami. Raz zrobiona, może cieszyć oko przez kilka lat.

Śnieżynki z papieru – jak zrobić świąteczne ozdoby DIY wspólnie z dzieckiem?
Śnieżynki z papieru – jak zrobić świąteczne ozdoby DIY wspólnie z dzieckiem?

Sezon świąteczny to doskonały czas, aby wspólnie z dzieckiem rozwijać jego umiejętności manualne. Wszelkiego

przeczytaj artykuł

3. Choinka z szyszek – cena

Choinka zrobiona z szyszek może sporo kosztować. Pamiętajmy, że jej wykonanie obejmuje pozbieranie szyszek, ich wysuszenie oraz przeklejanie. To sporo pracy, więc taka ozdoba odpowiednio dużo kosztuje. Jej ceny zaczynają się od 40 zł.

Nieco droższa może być choinka z szyszek modrzewia, bo do jej wykonania potrzeba więcej szyszek (są mniejsze od sosnowych czy świerkowych).

Wiedząc, ile kosztuje choinka z szyszek, możemy zmotywować się do jej samodzielnego wykonania. Wiele osób zaczyna robić tego dekoracje już w listopadzie, a ich nadmiar sprzedaje wśród znajomych i na lokalnych targach.

Choinka z orzechów i szyszek to bożonarodzeniowa ozdoba, która zachwyca prostym wyglądem i oryginalnością. Warto zachęcić dzieci do pracy nad nią, np. wybierając się do lasu, by pozbierać szyszki. Zróbmy to odpowiednio szybciej, by w grudniu mieć już gotowe produkty do wykonania świątecznej ozdoby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze