Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Gdy pada deszcz

Avatar placeholder
05.06.2019 12:07
Gdy pada deszcz
Gdy pada deszcz (123rf)

Wielu rodziców zastanawia się, w co się bawić z własnym dzieckiem, gdy na dworze słota i plucha. A jak mówi treść znanej piosenki: „W czasie deszczu dzieci się nudzą…”. Zabawy na podwórku, huśtawki, ślizgawki czy spacer po parku w ulewne dni raczej nie wchodzą w grę. Jak zatem zorganizować czas w domu, by szkraby nie poumierały z nudów? Sprawa nie jest prosta, ale wystarczy odrobina wyobraźni i kreatywności, by pobyt w domu stał się frajdą lepszą niż wyścigi na placu zabaw czy budowanie zamków z piasku. Jak spędzić czas z dziećmi, gdy aura za oknem nie sprzyja harcom na dworze?

1. Propozycje zabaw w deszczowe dni

Deszczowa pogoda może zdarzyć się w każdą porę roku, nie tylko jesienią. Jak wówczas zorganizować czas maluchom, by się nie nudziły i nie dokuczały sobie wzajemnie? Najczęściej pierwszym pomysłem, który wpada do głowy, jest telewizor. Najłatwiej włączyć bajkę na DVD albo grę komputerową i po sprawie. Telewizor i komputer to jednak niejedyna alternatywa, jaką się dysponuje. Czas z dzieckiem można spędzić znacznie ciekawiej i bardziej twórczo. Zamiast gier komputerowych można chociażby zaproponować maluchom rodzinne gry planszowe, np. Chińczyka albo Monopol. Innym pomysłem jest wspólne układanie puzzli czy klocków, które dodatkowo rozwija zdolności manualne szkraba, ćwiczy spostrzegawczość i sprzyja kształtowaniu cierpliwości. Tak naprawdę, zostając w domu z dziećmi, można robić wiele ciekawych rzeczy. Trzeba tylko chęci i odrobiny zaangażowania.

Można wspólnie rysować, kolorować, czytać książeczki, robić kolorowe stempelki z ziemniaków, lepić z plasteliny lub ciastoliny, opowiadać bajki, rozmawiać o swoich planach i marzeniach, układać klocki, bawić się balonikiem czy przygotowywać smaczne i kolorowe kanapki dla reszty rodziny. Dla dziecka najważniejszy jest fakt, że może bawić się z rodzicem i czuć się pomocne. To wzmacnia jego poczucie własnej wartości i dodaje pewności siebie. Maluchy uwielbiają szalone pomysły, dlatego będą skakały z radości, kiedy mama i tata zbudują z nimi twierdzę z krzeseł, koców, poduszek czy stołu. Wystarczy się podzielić na dwie drużyny, które bronią swojej bazy. Frajda gwarantowana! Dzieciaki ucieszą się też z przebieranek. Mała córcia z chęcią przymierzy sukienkę mamy i pomaluje usta jej szminką, a synek będzie dumnie paradował po pokoju w krawacie taty.

W co jeszcze można się bawić? Można wycinać nożyczkami, wykorzystać książeczki edukacyjne, wspólnie śpiewać i grać na instrumentach albo uczyć się wierszyków i rymowanek. Kiedy pomysły nam się wyczerpią, nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet w deszczowe dni wyjść na dwór. Nic tak nie cieszy maluchy, jak łapanie kropel deszczu, bieganie po kałużach w wysokich kaloszach i kręcenie kolorowym parasolem. Wystarczy tylko nałożyć płaszcze przeciwdeszczowe i już można hasać po dworze. W trakcie spaceru warto zebrać liście, kasztany czy żołędzie, które po powrocie do domu można będzie wykorzystać do stworzenia kasztanowych ludzików albo jesiennych bukietów. Każda pogoda jest dobra, by twórczo i ciekawie bawić się z dziećmi. Nie uciekajmy do najłatwiejszych rozwiązań typu komputer czy oglądanie telewizji. Aktywnie spędzony czas z dzieckiem na pewno zaprocentuje na przyszłość.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze