Zabawy z dzieckiem - budowanie wieży
Zabawy z dzieckiem mogą sprawiać mnóstwo radości nie tylko maluchom, ale i ich rodzicom. Jest to idealna okazja na to, aby znów poczuć się dzieckiem. Któż bowiem nie lubił w dzieciństwie bawić się klockami? Budowanie wieży może i nam i dziecku sprawić mnóstwo frajdy, a jeszcze więcej burzenie budowli. Warto wiedzieć, że nawet tak prosta z pozoru czynność jak układanie klocków korzystnie wpływa na rozwój zdolności motorycznych dziecka. Dodatkowo jest to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu.
1. Zabawa dla dziecka w budowanie wieży
Budowanie wieży to jedna z zabaw dziecięcych, które wymagają nieco zręczności i zwinności. Wskazana jest dla dzieci w wieku od 9 miesięcy, gdyż młodsze dzieci mogą mieć duży problem z ustawianiem klocków jeden na drugim. Zawsze jednak rodzic może sam zbudować wieżę i pozwolić malcowi na jej zburzenie. Sprawdza się jako zabawa w domu.
Nie byłoby zabawy klockami bez odpowiednich klocków. Bawiąc się z małymi dziećmi powinniśmy wybierać klocki dużych rozmiarów. Dobrze jest również, gdy nie mają zbyt ostrych krawędzi. Przygotowując dziecko do wspólnej zabawy posadź je na podłodze. Z początku rodzic prawdopodobnie będzie musiał sam zbudować wieżę, aby pokazać dziecku jak to się robi. Niezwykle ważnym elementem zabawy jest oczywiście burzenie.
Po tym dziecko może zechcieć zbudować wieżę z klocków o własnych siłach. W miarę jak dziecko rośnie, duże klocki można zastępować coraz mniejszymi i stopniowo urozmaicać budowlę (na przykład zamiast wieży zbudować piramidę).
Zabawy dla dzieci z użyciem klocków rozwijają zdolności poznawcze. Malec uczy się zależności przyczynowo-skutkowej, gdyż widzi, że konsekwencją uderzenia w wieżę z klocków jest jej zburzenie. Jest to również świetna okazja na rozwój zdolności manualnych – dziecko uczy się chwytania klocków i ustawiania ich w taki sposób, aby nie zburzyć wieży, a tym samym ćwiczy zręczność i precyzję ruchów.
Zabawa kolorowymi klockami to jedna z najpopularniejszych zabaw z dzieckiem. Jest bezpieczna i rozwijająca, a jednocześnie nie wymaga od rodzica zbyt dużo wysiłku.
Anna Świeboda