Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Oglądanie telewizji przez dzieci

Avatar placeholder
12.12.2015 12:33
Oglądanie telewizji przez dzieci
Oglądanie telewizji przez dzieci (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Wielu rodziców zastanawia się, czy pozwolić swojemu dziecku na oglądanie telewizji. Z jednej strony media za swoim pośrednictwem przybliżają wiedzę o kulturze, zwyczajach, ludziach z innych krajów. Z drugiej strony epatują przemocą, nagością i złowieszczymi prognozami. Wybór dla rodziców jest trudny, ponieważ w dzisiejszej rzeczywistości, skądinąd medialnej, nie jest łatwo odizolować dziecko od telewizji i przekazów z niej płynących.

1. Wady oglądania telewizji przez dzieci

Oglądanie TV
Oglądanie TV

Wielu rodziców zastanawia się, czy pozwolić swojemu dziecku na oglądanie telewizji. Z jednej strony,

zobacz galerię

Istnieje wiele teorii, popartych badaniami przeważnie amerykańskich naukowców, które wykształcają w nas przekonanie, że telewizja niezwykle szkodzi ogólnemu rozwojowi dzieci. Po pierwsze, długotrwałe oglądanie telewizji powoduje pogorszenie wzroku dziecka oraz wpływa niekorzystnie na postawę jego ciała, zwłaszcza jeśli długo przebywa w tej samej pozycji. Ponadto dziecko, które jest przyzwyczajone do spędzania czasu na kanapie przed telewizorem, unika ruchu, co może wiązać się z komplikacjami zdrowotnymi, także z nadwagą. Po drugie, wadą długotrwałego oglądania telewizji jest możliwość spłycenia relacji społecznych oraz uzależnienie. Maluch zafascynowany telewizją ogląda ją w sposób bezkrytyczny. Nauczony doświadczeniem telewizyjnych bohaterów, radzi sobie w grupach społecznych tak jak postaci z filmów. Jeśli ogląda filmy akcji, pełne wulgaryzmów i przemocy, nic dziwnego, gdy później próbuje zastosować podobne metody obcowania z ludźmi. Nawyk oglądania telewizji z czasem staje się dla dziecka codziennością do tego stopnia, że może zacząć wykazywać objawy uzależnienia:

  • pogorszenie samopoczucia, drażliwość, kłopoty ze snem,
  • pogorszenie relacji społecznych i wyników w nauce,
  • nawykowe rekompensowanie sobie trudności dobrze znaną przyjemnością,
  • dolegliwości somatyczne związane z odstawieniem (wyniesienie telewizora z pokoju dziecka może skutkować stanem napięcia mięśniowego, gorączką czy bólami głowy),
  • stany lękowe, napady histerii etc.

2. Zalety oglądania telewizji przez dzieci

Zwyczajowe, okazjonalne oglądanie w telewizji programów przeznaczonych dla dzieci i dostosowanych do ich wieku przynosi czasem pozytywne efekty. Tak jest w przypadku oglądania kanałów tematycznych albo stacji, w których mówi się w obcym języku. Oglądanie przez dzieci kanałów tematycznych i stricte edukacyjnych wzmacnia ich potencjał intelektualny i rozwija różnorodne umiejętności. Dziecko może przyswoić sobie język obcy, rozwinąć swoje zainteresowania, poszerzyć wiadomości dotyczące interesujących go tematów. Na przykład programy przyrodnicze często zmontowane są w ciekawy sposób, obrazując piękno fauny i flory. Dodatkowo kamera wnika w takie obszary, do których czasem z różnych względów nie ma dostępu przeciętny widz. Programy rozrywkowe z kolei mogą pomóc w wyostrzeniu dowcipu, a co za tym idzie wzbogacić relacje towarzyskie nastolatków. Jednak przy niewątpliwych zaletach telewizji warto pamiętać, że to nie ona ma bezpośredni wpływ na to, co przyswoi sobie dziecko i czego się nauczy. Telewizja jest narzędziem w rękach rodzica i to on powinien zawsze w ostateczności decydować, co może oglądać jego pociecha. Warto zwracać uwagę na czas oglądania przez malucha telewizji. Bardzo ważna jest także stała rodzicielska kontrola i dobór oglądanych przez dziecko programów. Nie można również zakłócać oglądaniem telewizji normalnego trybu dnia, w tym spożywanych posiłków.

Następny artykuł: Sposoby na nieśmiałość
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze