Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dominika Hendzel

Zabawy z dzieckiem - bobomigi

Avatar placeholder
30.08.2017 11:44
Zabawy z dzieckiem - bobomigi
Zabawy z dzieckiem - bobomigi

Zabawy z dzieckiem są ważne dla rozwoju każdego szkraba. Bobomigi to wyjątkowy sposób na zabawę z dzieckiem i - co najważniejsze - komunikację z nim, zanim nauczy się mówić. Wiele matek odróżnia płacz dziecka oznaczający głód od tego, który znaczy, że ma brudną pieluchę. Jednak bobomigi znacząco poszerzają możliwości dziecka - może ono zamigać np. o tym, że chce posłuchać kołysanki, zanim jeszcze będzie fizycznie w stanie użyć do tego aparatu mowy.

spis treści

1. Skąd się wzięła zabawa dla dziecka bobomigi?

Joseph Garcia, badacz zajmujący się językiem migowym, zauważył, że komunikacja dzieci z rodzicami następowała szybciej z niesłyszącymi rodzicami, którzy rozmawiali z dzieckiem za pomocą języka migowego. Wysnuł a tego wniosek, że już 6-9 miesięczne niemowlęta potrafią i chcą się komunikować, nie mają jednak do tego odpowiednich "narzędzi". Ich aparat mowy potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby dać się dziecku opanować i pozwolić na wydobycie z siebie dźwięków artykułowanej mowy.

Bobomigi to rodzaj zabawy z dzieckiem, który jest równocześnie sposobem na - skuteczną! - komunikację na długo przed pierwszym "prawdziwym" słowem. Wszystko dlatego, że mięśnie rąk łatwiej dziecku opanować niż mięśnie potrzebne do artykułowanej mowy.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Miganie z niemowlakiem:

  • pomaga porozumieć się z dzieckiem, nawiązać z nim kontakt,
  • uczy dziecko, że gesty i mowa ciała mają swoje znaczenia,
  • wspomaga pamięć dziecka,
  • rozwija zdolność koncentracji,
  • rozwija zdolności manualne,
  • w wielu przypadkach przyspiesza naukę mowy (według badań, na pewno jej nie opóźnia).

2. Jak wygląda zabawa z 6-9 miesięcznym dzieckiem?

Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem to głównie twoje miganie. Przygotuj się na to, że dziecko nie od razu zacznie odpowiadać. Potrzeba do tego czasu i cierpliwości ze strony całej rodziny. Początkowo zobaczysz pierwsze próby naśladowania twoich gestów. Dopiero później możesz zauważyć, że dziecko komunikuje coś "od siebie".

Zdolności manualne niemowlaka powinny być wystarczające do migania już około 6-9 miesiąca życia. Niemowlęta często "opowiadają" miganiem o tym, co lubią i co im się podoba. Na przykład: znak migowy "ptak" może być migany w kółko, jeśli dziecko lubi oglądać lub patrzeć na ptaki.

Język migowy dla niemowląt to zabawa rozwijająca ich zdolności komunikacji z otoczeniem. Zwykle stosuje się kilkadziesiąt znaków oznaczających czynności, uczucia, zjawiska, osoby i przedmioty. Zacznij jednak od 3 znaków, które według ciebie będą interesujące dla dziecka, nie zarzucaj dziecka dużą ilością znaków od samego początku waszej komunikacji!

Przykładowe znaki bobomigów przydatne do komunikacji i zabawy z dzieckiem to:

  • mama - dwoma (wskazującym i środkowym) wyprostowanymi palcami prawej ręki dotknij dwa razy prawego policzka;
  • jeść - złącz wszystkie palce ze sobą i tak zrobionym "dzióbkiem" dwa razy dotknij ust;
  • myć się - potrzyj dłońmi kilka razy klatkę piersiową, jakbyś strzepywała z niej okruszki;
  • pić - gest picia (palce ułożone jakby obejmowały szklankę);
  • spać - dłonie złożone jak do modlitwy dotykają jednego z policzków, można zamknąć oczy;
  • podczas czytania dziecku książeczek - w miejsce słowa, które dziecko zna zamiast je czytać możemy określić danym gestem.

Zabawy z dzieckiem wykorzystujące bobomigi są bez wątpienia bardzo rozwijające dla twojego maleństwa. Oprócz tego, satysfakcja i wzruszenie dla rodzica widzącego, jak 8-miesięczne dziecko miga "kocham" jest nie do przecenienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze