Jak w prawidłowy sposób przewijać noworodka?
Zmiana pieluszki nowo narodzonemu dziecku jest dla rodziców ogromnym wyzwaniem. Pojawia się szereg wątpliwości dotyczących sposobu przewijania i doboru najlepszych kosmetyków pielęgnacyjnych. Przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że zabieg będzie całkowicie bezpieczny i przyjemny – zarówno dla mamy, jak i jej pociechy.
1. Odpowiednie przygotowanie
Zanim zabierzemy się za zmianę pieluszki, zgromadźmy wszystkie potrzebne preparaty i akcesoria. Mając je w zasięgu ręki, sprawniej poradzimy sobie z wyzwaniem, a co ważniejsze – unikniemy sytuacji, w której pozostawiamy maluszka samego na przewijaku. Pod żadnym pozorem nie możemy wówczas spuszczać go z oka. Jego bezpieczeństwo jest przecież priorytetem. Przygotujmy zatem świeżą pieluszkę, chusteczki nawilżające, krem na odparzenia lub puder.
Zadbajmy również o odpowiednią atmosferę, zwłaszcza jeśli wiemy, że szkrab nie przepada za przewijaniem. Bardzo ważne jest utrzymanie z dzieckiem kontaktu słownego oraz wzrokowego. Przyjemny ton głosu pozwoli mu łatwiej zaakceptować sytuację i wzbudzi pozytywne skojarzenia. W ten sposób pokażemy także, że zmiana pieluszki jest czymś naturalnym i nie grozi mu nic złego.
2. Właściwa technika
Ciało dziecka jest niezwykle delikatne, dlatego nasze działania powinny być bardzo łagodne. Jednym z częstych błędów popełnianych przez rodziców w trakcie przewijania jest unoszenie pupy dziecka przez ciągnięcie jego nóżek ku górze. Taka metoda jest absolutnie niedopuszczalna – naraża na bolesne kontuzje, takie jak zwichnięcia i nadwyrężenia stawów.
O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest obracanie maluszka na boki. Układamy dłoń w okolicach pachwiny w taki sposób, by cztery nasze palce były umieszczone na brzuszku, a kciuk pomiędzy udem a pośladkiem. Delikatnie układamy go na boku i podsuwamy czystą pieluchę. Tę samą metodę stosujemy podczas oczyszczania skóry.
3. Bezpieczna pielęgnacja
W tym celu należy zastosować kosmetyki najwyższej jakości. W jaki sposób spośród dziesiątek propozycji wybrać te najlepsze? Najważniejszym kryterium doboru jest skład. Kompozycja zawartych w preparatach związków powinna być dostosowana do potrzeb wymagającej skóry dziecka, która nie wykształciła jeszcze wszystkich mechanizmów obronnych.
Luźne ułożenie komórek naskórka i niedostatecznie rozwinięty płaszcz hydrolipidowy sprawiają, że toksyny i substancje drażniące z łatwością mogą przenikać w głąb skóry, która ma dodatkowo tendencję do przesuszania. Aby mieć pewność, że stosujemy bezpieczne produkty najwyższej klasy, postawmy na kosmetyki przeznaczone specjalnie dla dzieci: chusteczki nawilżające, kremy przeciw odparzeniom, pudry łagodzące.
Dzięki delikatnym, nasączonym chusteczkom łagodnie pozbędziemy się zanieczyszczeń, a jednocześnie ukoimy podrażnienia, przynosząc maluszkowi natychmiastową ulgę. Chusteczki nie powinny zawierać parabenów i alkoholu, mają za to pomóc utrzymać naturalne pH skóry. Pamiętajmy, by przed użyciem tego rodzaju produktów, rozgrzać je w dłoniach.
Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie skóry przed powstaniem bolesnych zmian. Skuteczną i zarazem delikatną ochronę gwarantują kremy przeciw odparzeniom, które wzmacniają naturalne funkcje obronne skóry oraz łagodzą stany zapalne i otarcia. W sklepach i aptekach można również kupić puder łagodzący, który dzięki swojej formule działa kojąco. Drobinki kosmetyku tworzą na powierzchni skóry ochronną powłokę, zapobiegając w ten sposób nieprzyjemnemu swędzeniu, powstawaniu podrażnień i gromadzeniu wilgoci.
Wszystkie produkty kupowane do pielęgnacji skóry dziecka powinny mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.