Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Avatar placeholder
14.08.2017 13:06
Pielęgnacja skóry niemowlęcia
Pielęgnacja skóry niemowlęcia (Zdjęcie dziecka / Shuttertock)

Delikatna skóra dziecka wymaga starannej pielęgnacji, jest bowiem szczególnie podatna na podrażnienia. To właśnie przez skórę niemowlak poznaje świat i odbiera bodźce zewnętrzne, a dotyk rodzica pomaga mu uspokoić się i czuć się bezpiecznie. Wrażliwa nnoworoskóra małego dziecka powinna być pielęgnowana za pomocą sprawdzonych, przebadanych klinicznie preparatów.

spis treści
Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że

zobacz galerię

1. Jakie kosmetyki dla niemowlaka warto kupić?

Podstawą skutecznej i łagodnej pielęgnacji są wysokiej jakości kosmetyki. W codziennych zabiegach pielęgnacyjnych nieocenioną pomocą są następujące preparaty:

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"
  • ochronny krem na odparzenia – zmniejsza zaczerwienienia i zapobiega powstawaniu kolejnych odparzeń na skórze dziecka,
  • łagodny płyn i szampon do kąpieli – produkty te powinny być przeznaczone dla niemowląt – kosmetyki dla starszych dzieci są stanowczo niewskazane,
  • olejek do kąpieli – nawilża skórę maluszka i zmniejsza ryzyko wysuszenia skóry,
  • oliwka do ciała – aplikuje się ją na fałdy skórne lub całe ciało, gdy skóra jest bardzo sucha,
  • puder – nie jest groźny dla dziecka, ale należy aplikować go z umiarem,
  • krem z filtrem UV – wysoki faktor filtru to lepsza ochrona przed promieniami słonecznymi i mniejsze ryzyko poparzeń,
  • ochronny krem na zimę.

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji niemowlęcia jest kąpiel. Nie należy jednak przesadzać z jej częstotliwością – 2-3 kąpiele w tygodniu wystarczą, by oczyścić ciało, nie naruszając naturalnej bariery ochronnej skóry niemowlęcia. W pozostałe dni do mycia dziecka można używać chusteczek pielęgnacyjnych.

2. Co warto wiedzieć o skórze niemowląt?

Skóra malucha jest bardzo cienka, sucha i wrażliwa. Ze względu na swoją niedojrzałość, skóra niemowlaka nie chroni go tak skutecznie przed czynnikami zewnętrznymi jak skóra osoby dorosłej. W praktyce oznacza to, że substancje, które nie wywołują podrażnień u rodziców, mogą przyczyniać się do zmian skórnych u dziecka. Z tego właśnie powodu kosmetyki dla niemowląt nie powinny zawierać sztucznych barwników, silnych konserwantów ani substancji zapachowych.

Podstawowym celem pielęgnacji skóry niemowlęcia jest jej nawilżenie i niedopuszczenie do podrażnień. Dużo uwagi warto poświęcić profilaktyce odparzeń pieluszkowych. Pojawiają się one w wyniku zbyt długiego kontaktu skóry dziecka z mokrą lub zabrudzoną pieluszką – unikanie sytuacji tego typu to pierwszy krok do zdrowej skóry dziecka.

Wskazane jest także wystawianie pupy niemowlęcia na działanie powietrza. Kilkanaście minut leżenia bez pieluchy ma dobroczynny wpływ na skórę, podobnie jak specjalistyczne kremy ochronne na odparzenia. Szczególnie godne polecenia są kosmetyki dermatologiczne, czyli tak zwane dermokosmetyki. Ich skład gwarantuje bezpieczeństwo stosowania i wysoką skuteczność.

Skóra niemowlęcia nie zawsze jest gładka i bliska doskonałości. Problemy skórne to powszechny problem w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale za pomocą starannej pielęgnacji można je efektywnie zwalczać i poprawić tym samym komfort życia maluszka. Kluczowe znaczenie mają tu wysokiej jakości kosmetyki dla niemowląt.

Następny artykuł: Pielęgnacja chłopca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze