Trwa ładowanie...

Noworodek zimą

Noworodek zimą
Noworodek zimą (Zdjęcie autorstwa Gabriel Pinto / CC BY 2.0)

Jeśli Twój maluszek przyszedł na świat zimą, jest grudniowy, styczniowy bądź lutowy, nie znaczy to wcale, iż jesteś skazana na przesiedzenie w domu tych mroźnych dni. Wręcz przeciwnie: oswajaj malca z naszym klimatem, jednak zapoznaj się przed tym z paroma wskazówkami.

spis treści

1. Zimowy spacer z niemowlakiem

Zanim wyjdziesz ze swoją pociechą na pierwszy w jej życiu spacer, "poweranduj" malca przez jakiś czas. Ubierz malucha jak na spacerek, i postaw (w wózeczku) przy otwartym oknie lub drzwiach balkonowych. Niech trwa to około 5-10 minut. Ten czas codziennie zwiększaj.

Pod koniec 3-go tygodnia życia niemowlęcia, możesz z nim wyjść na pierwszy spacer dziecka. Powinien on trwać od 10- 15 minut. Pamiętaj jednak, by nie wychodzić, gdy temperatura sięga poniżej 0 stopni, a na dworze wieje lub mocno pada. Codziennie wydłużaj czas spacerku, o kilkanaście minut (ostatecznie nawet do dwóch godzin), jednak i potem unikaj dużych mrozów (jeśli jest więcej niż -5 stopni, zostań w domu).

2. Zimowe ubranko dla dziecka

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Ubierz go w śpioszki, kaftanik (lub ciepły pajacyk), a na to kombinezon. Nałóż dziecku czapeczkę, najlepiej taką, która dobrze zakrywa uszka, ubierz też rękawiczki. Jeśli jest naprawdę zimno, możesz włożyć 2 czapeczki: cieńszą i grubszą. Dodatkowo połóż maluszka w śpiworku (specjalne do wózka dostaniesz w każdym sklepie z akcesoriami dla dzieci) lub przykryj go kocykiem.

Jeśli boisz się, że ubrałaś maluszka nieodpowiednio, możesz sprawdzić czy nie jest mu za ciepło dotykając karku. Jeśli jest mokry, wróć do domu - absolutnie nie rozbieraj ani nie odkrywaj maluszka na dworze! Skutek może być wówczas odwrotny. W razie, gdy stwierdzisz, że maluszkowi jest za zimno, zawsze miej ze sobą "na wszelki wypadek" zapasowy kocyk.

Generalnie - zdanie na temat ubierania niemowlaka od lat brzmi - JEDNA WARSTWA WIĘCEJ NIŻ DOROSŁY. Jest to prawda, jednak zawsze sprawdzaj temperaturę na karku maluszka.

3. O czym jeszcze pamiętać podczas spaceru z noworodkiem?

Podczas spacerów unikaj zakupów, ponieważ częste wchodzenie i wychodzenie ze sklepów, nagłe skoki temperatury sprawią, że malec może po prostu się rozchorować. Buźkę i rączki posmaruj kremem ochronnym dla niemowląt - do kupienia w każdej aptece.

Nie dopuść do tego, by malec był narażony na przewianie. Jeśli spacerujesz podczas takiej pogody, prowadź wózek pod wiatr, postaw budę, nie pozwól, by wiatr dostawał się do środka. Jeśli bardzo wieje, raczej zostań w domu.

Jeśli temperatura spadnie poniżej -5 stopni, wróć po prostu do "werandowania". Malec będzie miał świeże powietrze, a nie będzie wystawiony na działanie dużego mrozu.

Najtrudniejsze są pierwsze dni dziecka i pierwsze decyzje. Pamiętaj jednak, iż postępując z głową i trzymając się powyżej wymienionych zasad, na pewno dziecko nie zachoruje na przeziębienie i będziesz się cieszyć razem z nim Waszymi pierwszymi wspólnymi spacerkami.

Następny artykuł: Pielęgnacja skóry niemowlęcia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze