Nosek niemowlęcia
Katar powodujący zatkany nosek może być męczący, a w przypadku niemowlaków może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nietrudno jest go złapać, z powodu przenoszenia się drogą kropelkową i przez dotyk. Dlatego tak istotne jest właściwe przestrzeganie higieny, w szczególności w kontaktach z osobami chorymi. Wydzielina spływająca do gardła utrudnia oddychanie oraz jedzenie. A jak wiadomo, niemowlaki uczą się od narodzin prawidłowego ssania przy jednoczesnym oddychaniu. Istotne jest zatem właściwe udrażnianie nosa, gdyż niemowlęta oddychają jedynie przez niego. Zbyt długo trwający nieżyt nosa nierzadko doprowadza do chorób, np. zapalenia zatok lub uszu, a także do innych chorób układu oddechowego.
1. Objawy kataru
Wydawałoby się, że każda wydzielina z nosa jest już katarem. Jednak w przypadku niemowlaków nie każde ciężkie oddychanie, sapanie, charczenie przez buzię musi oznaczać katar. Na początku warto przyjrzeć się, jaka temperatura jest w pokoju dziecka. Należy pamiętać o częstym wietrzeniu pokoju dziecka, jego pościeli i utrzymaniu temperatury w pokoju nieprzekraczającej 22°C. Niektóre poradniki podają, że 18°C to najkorzystniejsza temperatura do spania. Ponadto warto suche powietrze w pokoju, spowodowane okresem grzewczym, nawilżać, np. poprzez zawieszanie na kaloryferach specjalnych pojemników z wodą. Dodatkowo można zakupić nawilżacze powietrza, jednak tutaj należy stosować je rozsądnie, by wilgotność w pokoju nie była za duża.
Warto pamiętać też o nawilżaniu noska dziecka wodą morską, ale nie za często, najlepiej po kąpieli wieczornej. Jeżeli jednak pochrapywanie u dziecka nie ustanie, a pojawi się przezroczysta wydzielina i nosek zacznie wydawać dziwne dźwięki, to istnieje prawdopodobieństwo, że rozpoczyna się jakaś infekcja. Warto zatem zastosować dodatkowe działania, w celu zapobiegania dalszemu rozwojowi nieżytu nosa.
2. Sposoby na udrażnianie noska
Kiedy wydzielina z noska jest przezroczysta, istnieje prawdopodobieństwo, że infekcja jest w pierwszym stadium rozwoju. Kiedy jednak zaczyna zmieniać swój kolor, np. na żółty, wówczas można przypuszczać, że infekcja się rozwija. Warto zatem w każdej sytuacji interweniować, by skutecznie udrożnić nosek dziecka.
- Pryskaj maleństwu do noska, przed karmieniem i spaniem, sól fizjologiczną w sprayu. Dzięki temu śluzówka noska zostanie odpowiednio nawilżona.
- Wykorzystaj dowolnie wybrany sposób udrożnienia. Można stosować gruszkę lub aspirator. Wiadomo, że maleństwo samo nie wydmucha noska. Dlatego też tak istotne jest częste udrażnianie noska, głównie przed jedzeniem i spaniem.
- Inhalacje, nebulizator, maści pomagające w oddychaniu – można stosować wiele dostępnych środków, które mogą dodatkowo wpłynąć na udrożnienie noska, jednak warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju maści i olejki nie powinny znaleźć się w nosku, a jedynie na poduszce, piżamce lub ewentualnie pod noskiem (dotyczy to np. maści majerankowej).
- Niezwykle istotne w sytuacji niedrożności noska u niemowlaka jest jego układanie do spania, ale także do jedzenia. Częste kładzenie na brzuszku, układanie na dużej poduszce pod kątem, noszenie na rękach w pozycji pionowej, kładzenie na boku. Dzięki temu wydzielina może spokojnie spływać, a dziecko spokojnie zjeść lub spać.
Nieudrożniony nosek u niemowlaka może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, więc bez konieczności wyjścia do lekarza nie należy wychodzić z noworodkiem na spacery. Niemowlak kilkumiesięczny bez gorączki i innych poważniejszych objawów somatycznych może na krótko wyjść na spacer, najlepiej, kiedy właśnie skończył padać deszcz. Powietrze wówczas jest nawilżone i może wpłynąć na naturalne nawilżenie noska dziecka.
Nosek niemowlęcia wymaga specjalnej troski, bo tylko przez niego dziecko oddycha. Kiedy jednak dochodzi do niedrożności, dziecko potrafi byś marudne, płaczące, śpiące i nierzadko głodne, bo katar nie pozwala mu spokojnie jeść, oddychać i spać. Warto stosować sposoby udrażniania, nawilżania i układania dziecka, lecz kiedy katar nie znika po dwóch dniach, warto skonsultować się z lekarzem.