Pielęgnacja dziewczynki
Pielęgnacja dziewczynki jest bardzo ważna dla zdrowia maleństwa. Aby zachować higienę niemowlaka na odpowiednim poziomie, pieluszki zmienia się około 5 razy dziennie. Przy każdym przewinięciu nie można zapominać o dokładnym oczyszczeniu, osuszeniu oraz nawilżeniu pupy i okolic. Kąpiel niemowlaka także wymaga dokładności, a ciałko maleństwa po myciu osuszenia i nawilżenia.
1. Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja dziewczynki?
Aby higiena niemowlaka była prawidłowa, trzeba przede wszystkim pamiętać o zmianie pieluch i to jak najszybciej po tym, jak maleństwo zrobiło siku lub kupkę. Im dłużej skóra maluszka jest narażona na podrażnienie moczem lub kałem, tym większe ryzyko, że pojawią się podrażnienia, a nawet infekcje.
Przewijanie to nie tylko zmiana pieluchy, ale także pielęgnacja delikatnej pupy dziecka. Zasada numer jeden to wycieranie krocza od przodu do tyłu. Jest to bardzo ważne u dziewczynek, gdyż bakterie z pupy mogą w ten sposób łatwo przedostać się do pochwy i wywołać tam infekcję. Do mycia pupy i okolic krocza dobrze jest używać jednorazowych nawilżanych chusteczek przeznaczonych dla niemowląt, ewentualnie stosować je dopiero pod koniec całej operacji, kiedy pupa jest już względnie czysta. Całkiem nieźle spiszą się waciki, kawałki papieru toaletowego lub papierowe ręczniki. Po każdym delikatnym przetarciu zmieniamy wacik na czysty. Myć możemy letnią wodą z mydłem, które jest przeznaczone dla niemowląt. Mydełka takie są hipoalergiczne i delikatne. Jeśli podmywamy po siku, to wystarczy letnia woda.
Kąpiel niemowlaka musi być dokładna. Kosmetyki do kąpieli dla niemowląt są tutaj najlepszym wyborem. Będą one delikatne dla skóry maleństwa. W przypadku dziewczynek trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie pH żelu czy płynu, lekko kwaśne, aby nie zaburzać równowagi kwasowo-zasadowej pochwy.
Po umyciu niemowlęcia, także między wszystkimi fałdkami, osuszamy skórę. Tutaj również wszystkie fałdki powinny być dokładnie uwzględnione. Nie trzemy skóry dziecka, aby jej nie podrażnić! Po wszystkich tych zabiegach higienicznych smarujemy pupę i okolice oliwką dla dzieci lub specjalnym kremem dla niemowląt. Można także zastosować maść na odparzenia. Nie polecamy zasypek dla niemowląt, gdyż w przypadku dziewczynek mogą one podrażnić pochwę ze względu na panującą tam naturalnie wilgoć. Puder zlepi się w grudki i może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, np. swędzenie.
2. Na co uważać przy pielęgnacji dziewczynki?
Na początku, zaraz po urodzeniu, u dziewczynek pojawia się różowawa wydzielina z pochwy. Jest to zupełnie normalne i nie jest powodem do niepokoju. Lekkie obrzmienie warg sromowych jest również całkowicie naturalne. Powinno stopniowo przechodzić po kilku tygodniach. Jeśli jednak pojawią się nieprzyjemnie pachnące upławy, świąd lub ból okolic pochwy a także krwawienie, należy zgłosić się do lekarza pediatry. Nie należy próbować leczyć jakichkolwiek infekcji czy tego typu objawów samodzielnie w domu. Wizyty u lekarza wymagają także wszelkie inne nieprawidłowości zauważone przez rodziców dziecka.