Pielęgnacja dziewczynki

Pielęgnacja dziewczynki jest bardzo ważna dla zdrowia maleństwa. Aby zachować higienę niemowlaka na odpowiednim poziomie, pieluszki zmienia się około 5 razy dziennie. Przy każdym przewinięciu nie można zapominać o dokładnym oczyszczeniu, osuszeniu oraz nawilżeniu pupy i okolic. Kąpiel niemowlaka także wymaga dokładności, a ciałko maleństwa po myciu osuszenia i nawilżenia.

Jak pielęgnować dziewczynkę?

Pielęgnacja dziewczynki różni się od pielęgnacji chłopca.

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja dziewczynki?

Aby higiena niemowlaka była prawidłowa, trzeba przede wszystkim pamiętać o zmianie pieluch i to jak najszybciej po tym, jak maleństwo zrobiło siku lub kupkę. Im dłużej skóra maluszka jest narażona na podrażnienie moczem lub kałem, tym większe ryzyko, że pojawią się podrażnienia, a nawet infekcje.

Polecane wideo:

Przewijanie to nie tylko zmiana pieluchy, ale także pielęgnacja delikatnej pupy dziecka. Zasada numer jeden to wycieranie krocza od przodu do tyłu. Jest to bardzo ważne u dziewczynek, gdyż bakterie z pupy mogą w ten sposób łatwo przedostać się do pochwy i wywołać tam infekcję. Do mycia pupy i okolic krocza dobrze jest używać jednorazowych nawilżanych chusteczek przeznaczonych dla niemowląt, ewentualnie stosować je dopiero pod koniec całej operacji, kiedy pupa jest już względnie czysta. Całkiem nieźle spiszą się waciki, kawałki papieru toaletowego lub papierowe ręczniki. Po każdym delikatnym przetarciu zmieniamy wacik na czysty. Myć możemy letnią wodą z mydłem, które jest przeznaczone dla niemowląt. Mydełka takie są hipoalergiczne i delikatne. Jeśli podmywamy po siku, to wystarczy letnia woda.

Kąpiel niemowlaka musi być dokładna. Kosmetyki do kąpieli dla niemowląt są tutaj najlepszym wyborem. Będą one delikatne dla skóry maleństwa. W przypadku dziewczynek trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie pH żelu czy płynu, lekko kwaśne, aby nie zaburzać równowagi kwasowo-zasadowej pochwy.

Po umyciu niemowlęcia, także między wszystkimi fałdkami, osuszamy skórę. Tutaj również wszystkie fałdki powinny być dokładnie uwzględnione. Nie trzemy skóry dziecka, aby jej nie podrażnić! Po wszystkich tych zabiegach higienicznych smarujemy pupę i okolice oliwką dla dzieci lub specjalnym kremem dla niemowląt. Można także zastosować maść na odparzenia. Nie polecamy zasypek dla niemowląt, gdyż w przypadku dziewczynek mogą one podrażnić pochwę ze względu na panującą tam naturalnie wilgoć. Puder zlepi się w grudki i może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, np. swędzenie.

Na co uważać przy pielęgnacji dziewczynki?

Na początku, zaraz po urodzeniu, u dziewczynek pojawia się różowawa wydzielina z pochwy. Jest to zupełnie normalne i nie jest powodem do niepokoju. Lekkie obrzmienie warg sromowych jest również całkowicie naturalne. Powinno stopniowo przechodzić po kilku tygodniach. Jeśli jednak pojawią się nieprzyjemnie pachnące upławy, świąd lub ból okolic pochwy a także krwawienie, należy zgłosić się do lekarza pediatry. Nie należy próbować leczyć jakichkolwiek infekcji czy tego typu objawów samodzielnie w domu. Wizyty u lekarza wymagają także wszelkie inne nieprawidłowości zauważone przez rodziców dziecka.

Komentarze

dyskusje na forum

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 2 miesiące temu

1
Artykuły Pielęgnacja dziewczynki
Pielęgnacja dziewczynki

Ubiór na spacer

Ubiór na spacer

Spacery zimową porą powinny być krótsze niż latem i należy je stopniowo wydłużać. Ujemna temperatura powietrza nie jest przeszkodą do wychodzenia z dzieckiem na spacer.

Pielęgnacja dziewczynki

Jak prawidłowo pielęgnować noworodka - dziewczynkę?

o konsultację lekarza pediatrę. * Pielęgnacja noworodka * Pielęgnacja chłopca i dziewczynki Skóra głowy u noworodków może być po kąpieli (...) bardzo ważna jest regularna kąpiel przy użyciu odpowiednich...

Pielęgnacja dziewczynki

Czerwone policzki

Czerwone policzki

Czerwone policzki u niemowląt mogą być oznaką ząbkowania, alergii, skazy białkowej, atopowego zapalenia skóry albo po prostu podrażnieniem wywołanym mrozem, wiatrem czy suchym powietrzem.

Pielęgnacja dziewczynki

Spacer z noworodkiem

Spacer z noworodkiem

Spacer z noworodkiem należy zaplanować ze względu na porę roku, w jakiej dziecko przyszło na świat i oczywiście biorąc pod uwagę kondycję zdrowotną maluszka. Na pierwszy spacer najwcześniej wyjdziemy z noworodkiem urodzonym w porze wiosenno-letniej, bo...

Pielęgnacja dziewczynki

Opryszczka u niemowląt

Wirus opryszczki jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn zapalenia błony śluzowej u małych dzieci między 1. a 3. rokiem życia. To bardzo częsta i zaraźliwa choroba. Wywołuje ją wirus HSV, który najczęściej atakuje właśnie skórę. Oprócz miejsc na skórze...

Pielęgnacja dziewczynki

Obcinanie paznokci u niemowląt

do paznokci dziecka, zestaw do pielęgnacji skóry niemowląt, pilniczek dla niemowląt, woda utleniona, czysta chusteczka. Kolejny dobry moment na obcinanie

Pielęgnacja pępka u noworodka

Pielęgnacja pępka niemowlaka

Pielęgnacja pępka niemowlaka

Po porodzie położna zaciska i przecina pępowinę łączącą dziecko z twoim łożyskiem. Nie martw się, bo twoje dziecko w tym czasie nic nie odczuwa. Po takim zabiegu na powierzchni brzuszka dziecka widoczny jest ciemny kikut, który po jakimś czasie odpadnie.

Modny uczeń

Fryzury dla dziewczynek - najbardziej popularne fryzury

Fryzury dla dziewczynek - najbardziej popularne fryzury

Fryzury dla dziewczynek - regularne wizyty u fryzjera Bardzo często fryzury dla dziewczynek to fryzjerskie dzieła sztuki. Różnorodność stylów (...) , długości jest bardzo duża, podobnie wygląda kwestia dodatków. Jednak...