Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Naturalna pielęgnacja skóry niemowlęcia

Avatar placeholder
06.06.2017 13:14
Naturalna pielęgnacja skóry niemowlęcia
Naturalna pielęgnacja skóry niemowlęcia (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Staranna pielęgnacja skóry jest dla osoby dorosłej sposobem na atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie. W przypadku niemowląt kwestie urody schodzą na dalszy plan – odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne to przede wszystkim sposób na zdrową skórę. Wrażliwa skóra niemowlęcia jest szczególnie narażona na przesuszenie i podrażnienia, dlatego należy dbać o nią za pomocą specjalistycznych preparatów od pierwszych dni życia dziecka.

spis treści
Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia
Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia [7 zdjęć]

Odpowiedni moment na rozszerzenie diety dziecka następuje zazwyczaj między 4. a 6. miesiącem życia niemowlaka.

zobacz galerię

1. Dlaczego niemowlęca skóra jest wrażliwa?

Delikatna skóra małego dziecka nie posiada szczelnej bariery hydrolipidowej, co czyni ją podatną na działanie czynników zewnętrznych. W związku z tym wymaga szczególnej ochrony i codziennego natłuszczania. Uzupełnianie warstwy lipidowej naskórka to zadanie dla preparatów zawierających ceramidy, skwalan z oliwek, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego, wazelinę, lanolinę oraz oleje roślinne, które mają w swoim składzie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Wrażliwa skóra niemowlęcia potrzebuje również odpowiedniego nawilżenia, gdyż traci więcej wody z powierzchni naskórka niż skóra osoby dorosłej. Aby uniknąć przesuszenia skóry, należy aplikować na nią preparaty zawierające glicerynę, mocznik, aminokwasy i glukozę. Substancje te bowiem na długo wiążą wodę w głębiej położonych warstwach skóry.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Cienka, delikatna skóra małego dziecka stosunkowo szybko ulega podrażnieniom, wywołanym przez czynniki atmosferyczne, błędy w pielęgnacji i mechaniczne otarcia naskórka. Stany zapalne należy łagodzić na bieżąco, aplikując preparaty z tlenkiem cynku, rumiankiem, d-panthenolem, alantoiną lub cucurbityną. Są to składniki, które działają wspomagająco na proces regeneracji naskórka.

2. Czym myć niemowlę?

Kosmetyki stosowane w pielęgnacji skóry niemowlęcia mają wysoko postawioną poprzeczkę – rodzice oczekują od nich nie tylko skuteczności w natłuszczaniu i nawilżaniu skóry dziecka, ale i bezpieczeństwa. W celu zminimalizowania ryzyka alergii i podrażnień warto wybierać preparaty apteczne – szczególnie tzw. emolienty - pozbawione parabenów, SLES/SLS, barwników oraz substancji zapachowych.

Kompletując zestaw preparatów do pielęgnacji skóry dla niemowlaka, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Jeśli jeden produkt spełnia nasze oczekiwania, dobrym pomysłem jest wypróbowanie pozostałych elementów serii.

W kosmetyczce dla niemowlęcia powinien znaleźć się między innymi krem na ciemieniuchę, czyli łojotokowe zapalenie skóry. Preparaty tego typu zmiękczają naskórek, dzięki czemu rodzic może skuteczniej usunąć łuski ze skóry głowy niemowlęcia.

Skóra noworodków i niemowląt ma szczególne potrzeby, ale za pomocą specjalistycznych emolientów jej pielęgnacja przestaje być wyzwaniem.

Następny artykuł: Nosek niemowlęcia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze