Trwa ładowanie...

Pielęgnacja chłopca

Avatar placeholder
09.10.2020 15:45
Pielęgnacja chłopca
Pielęgnacja chłopca

Pielęgnacja chłopca musi być dostosowana do specyfiki małego ciałka. Jest trochę inna niż pielęgnacja dziewczynki i trzeba zwracać uwagę na inne rzeczy. Należy jednak pamiętać, że higiena niemowlęcia jest bardzo ważna niezależnie od płci malucha. Pieluchy zmieniamy około 5 razy dziennie i za każdym razem podmywamy dokładnie dziecko. Równie ważne jest osuszanie skóry, by zapobiec podrażnieniom.

spis treści

1. Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja chłopca?

Podstawą higieny u chłopca i dziewczynki jest regularne zmienianie pieluch. Zwykle trzeba to robić około 5 razy dziennie. Chodzi o to, aby delikatna skóra dziecka i narządy płciowe nie były narażone zbyt długo na działanie bakterii zawartych w moczu i kale. Przy każdej zmianie pieluszki, trzeba dokładnie oczyścić prącie, jądra, całe okolice krocza oraz pupę. Wycieramy je specjalnymi, delikatnymi, jednorazowymi chusteczkami. Każdą chusteczkę używamy tylko raz i wyrzucamy. Można też myć pupę dziecka ciepłą wodą z mydłem i jednorazowymi ręcznikami lub kawałkami papieru toaletowego. Starajmy się wybierać delikatne rodzaje papieru i specjalne mydła hipoalergiczne dla niemowląt.

Jeśli pieluszkę zmieniamy tylko po siku, wystarczy umyć krocze dziecka samą ciepłą wodą. Bardzo ważne jest osuszanie delikatniej skóry. Nie trzemy jej, aby jej nie podrażnić. Po osuszeniu pora na nawilżenie. Dobrze wybierzmy krem i wklepujmy go delikatnie w pupę dziecka a także w okolice krocza.

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Pielęgnacja chłopca w kąpieli wymaga kosmetyków do kąpieli, najlepiej przeznaczonych dla niemowląt, gdyż będą delikatniejsze. Powinny one dokładnie oczyszczać skórę dziecka, nie wysuszając jej przy tym. Ważne jest także zachowanie naturalnego pH. Niezależnie od tego, jak delikatny jest płyn czy żel, kąpiel niemowlaka zawsze powinna kończyć się nawilżeniem, szczególnie w okolicach wszelkich fałdek, gdzie łatwo o odparzenia. Do nawilżenia dobrze nadaje się oliwka dla dzieci. Jeśli wybierzemy krem dla dziecka, musi być on przeznaczony dla niemowląt. Można także używać zasypek pudrowych dla niemowlaka.

2. Na co uważać przy pielęgnacji chłopca?

Początkowo napletek jest przyklejony do krawędzi żołędzi. Przez pierwsze pół roku nie należy próbować odciągać napletka, bo grozi to uszkodzeniem delikatnej skóry dziecka. Jeśli dojdzie do jej pęknięcia, w tym miejscu mogą powstać stwardniałe blizny, które utrudnią zsuwanie napletka w przyszłości. Zsuwanie napletka jest niezbędne w późniejszym zachowaniu higieny. Na początku nie odciągajmy go nigdy na siłę. Jeśli po pierwszym roku życia nadal jest ten problem, najlepiej porozmawiać o tym z pediatrą. Taką wadę nazywamy stulejką. Zbyt wąski napletek sprawia, że niemożliwe staje się odsunięcie go, a pod nim gromadzi się mastka, resztki moczu i inne substancje, które mogą powodować zapalenia, gdyż są siedliskiem bakterii. Taki stan wymaga wizyty u lekarza.

Podczas mycia trzeba zwracać uwagę na to, czy skóra dziecka nie jest podrażniona. Zaczerwienienie, szczególnie w miejscach intymnych, może oznaczać infekcję i stan zapalny. Lepiej udać się wtedy z dzieckiem do pediatry.

Następny artykuł: Pielęgnacja dziewczynki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.