NHN (Naturalna higiena niemowląt)

NHN (Naturalna higiena niemowląt), czyli inaczej wychowanie bezpieluchowe, polega na tym, że rodzice starają się obserwować potrzeby dziecka i na nie reagować. Takie podejście jest promowane przez ekologiczne rodzicielstwo. Dotyczy to przede wszystkim potrzeby oddawania moczu i wypróżniania się. Dzięki takiemu podejściu, po odpowiednim „treningu”, pieluchy nie są praktycznie potrzebne. Dziecko uczy się, że siku czy kupę robi po prostu do nocnika, a nie w pieluchę.

Jak stosować naturalną higienę niemowląt?

W bezpieluszkowym wychowaniu nie chodzi o to, aby nie stosować pieluch. Są one jak najbardziej potrzebne na wypadek „wpadki”. Jednak priorytetem w tym przypadku jest po prostu zdejmowanie pieluchy, kiedy dziecko ma potrzebę. Maluszkowi podstawia się nocnik i gotowe! Niestety nie jest to takie proste. Pierwszą trudnością jest rozpoznanie „objawów”, które świadczą o tym, że maluch musi siku lub kupę. Kolejną jest to, że potrzeba refleksu do zdejmowania pieluchy i przystawiania nocnika dziecku. Nie jest to jednak takie trudne, kiedy rodzice nauczą się, jak dziecko zachowuje się, kiedy ma potrzebę. Dobrze jest zacząć stosowanie naturalnej higieny niemowląt około 4-5 miesiąca życia.

Polecane wideo:

Nie chodzi tu o szybkość, z jaką maluszek nauczy się robić siku czy kupkę do nocnika. Ważne jest, że rodzice próbują. Dzięki temu poznają swoje dziecko, uczą się jego „języka”. Z czasem naturalna higiena niemowląt stanie się dla nich po prostu codziennością.

Zalety wychowania bezpieluchowego

Podstawą naturalnej higieny niemowląt jest obserwacja dziecka i uczenie się jego potrzeb. Każdy maluch komunikuje swoje potrzeby: czy jest to głód, potrzeba przytulenia czy siku lub kupa. Może zmieniać swoje zachowanie świadomie lub nieświadomie. Maluch inaczej płacze, inaczej się porusza, wydaje inne dźwięki - w zależności od tego, jak się czuje i czego potrzebuje. Rodzice są w stanie rozpoznawać te komunikaty i oznaki. Taka obserwacja dziecka pozwala rodzicom lepiej zrozumieć malucha i budować silną więź z dzieckiem. Takie są właśnie priorytety, które proponuje ekologiczne rodzicielstwo.

Kolejną zaletą wychowania bez pieluch jest fakt, że rodzice reagują na wszystkie próby komunikacji ze strony dziecka. Dzięki temu rozwój społeczny dziecka jest sprawniejszy. Wie ono, że może wyrażać swoje potrzeby, a one są rozumiane. Także samo uczy się tego, jak działa jego ciało. Z czasem dziecko uczy się świadomie komunikować rodzicom swoje potrzeby coraz sprawniej, mimo że nie potrafi jeszcze mówić.

Inną, dość oczywistą korzyścią jest to, że dziecko nie uczy się wcale siusiania w pieluchę i nie trzeba go później „przestawiać” na siusianie do nocnika. Od razu uczymy dziecko, że siku nie robi się w ubraniu, tylko do nocnika, po zdjęciu pieluchy. Pielucha nie jest dla dziecka w żaden sposób skojarzona z wydalaniem. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że wielu rodziców ma duży problem z późniejszym oduczeniem dziecka siusiania w pieluchę. Przez długi czas nie zwracali oni uwagi na potrzeby dziecka, tylko zmieniali pieluchy. Początkowo może się wydawać, że takie rozwiązanie jest prostsze. Ale na dłuższą metę, wychowanie bezpieluchowe uczy dziecko od razu prawidłowego załatwiania swoich potrzeb.

Komentarze

dyskusje na forum

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 2 miesiące temu

1
Artykuły NHN (Naturalna higiena niemowląt)
NHN (Naturalna higiena niemowląt)

Jak nauczyć dziecko sikania do nocnika?

do nocnika lub sedesu. Pokaż dziecku, sadzając misia czy lalę na nocnik, że to naturalne, że trzeba zrobić siusiu i że odpieluszkowanie to swego

NHN (Naturalna higiena niemowląt)

Nocnik dla dziecka

nastrój rodziców. Proces nauki korzystania z nocnika jest procesem naturalnym - trzeba pozwolić, aby dziecko, zachęcane ze strony rodziców, samo

Zdrowie malucha

Jak rozpoznać niedobór ważnych składników u dziecka?

Jak rozpoznać niedobór ważnych składników u dziecka?

zamieniona na długie godziny spędzane przed monitorem komputera. W przypadku niemowląt wpływ na ich zdrowie ma przede wszystkim dieta - ta, którą mama (...) pieczenie w gardle. U niemowląt powinna zaniepokoić płaska...

Odchody połogowe

Podkłady po porodzie

Podkłady po porodzie

Podkłady poporodowe to nic innego jak większe podpaski przeznaczone dla kobiet w połogu.

Zdrowie malucha

6 naturalnych sposobów na ból dla dzieci

6 naturalnych sposobów na ból dla dzieci

, które mogą pomóc, my polecamy bardziej naturalne sposoby. Niektóre z nich możemy stosować nawet u niemowląt poniżej trzeciego miesiąca życia. Przedstawiamy sześć (...) . Uwaga - miód nie jest wskazany dla niemowląt,...

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Metoda kalendarzykowa

Metoda kalendarzykowa

Kalendarzyk małżeński to nie metoda antykoncepcji, lecz naturalna metoda ułatwiająca planowanie poczęcia dziecka.