Trwa ładowanie...

Podrażniona skóra u niemowlęcia

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 06.06.2017 13:21
Podrażniona skóra u niemowlęcia
Podrażniona skóra u niemowlęcia

Cienka, delikatna skóra niemowlaka jest niezwykle podatna na podrażnienia, nadmierną suchość i wysypkę. W większości przypadków zmiany skórne tego typu to objawy niegroźnych przypadłości, jednak warto zasięgnąć porady lekarza, by w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Podrażnienia skóry u niemowląt mogą mieć wiele przyczyn – od zmian hormonalnych po czynniki zewnętrzne.

spis treści

1. Przyczyny podrażnień u niemowlęcia

Niektóre choroby skóry u dziecka np. ciemieniucha mogą być spowodowane poprzez działanie hormonów matki. W okresie rozwoju płodowego hormony kobiety mają wpływ na dziecko, a u noworodka jeszcze przez pewien czas krążą we krwi powodując nadmiernie intensywną prace gruczołów łojowych, które produkują nadmiar sebum a co za tym idzie dochodzi do ich zatykania. Wówczas na skórze dziecka pojawiają się silnie przylegające łuski i strupy na szczycie głowy. Inną przyczyną zmian skórnych może być alergia. Gdy niemowlę ma styczność z uczulającymi go substancjami, na przykład proszkiem do prania, na jego skórze mogą pojawić się objawy alergii. Wysypka u dziecka może wystąpić również po spożyciu niektórych produktów spożywczych (np. truskawek).

Podrażnienia skóry u niemowlęcia mogą być także oznaką atopowego zapalenia skóry (AZS). Ryzyko wystąpienia tej choroby jest większe u dzieci, które mają w rodzinie przypadki schorzeń alergicznych. Objawy AZS mogą pojawić się w wyniku kontaktu dziecka z szorstkimi tkaninami, kurzem, wysoką temperaturą powietrza, wilgocią, sierścią zwierząt, dymem papierosowym, mydłem, detergentami i alergenami pokarmowymi. W wyniku działania tych czynników niemowlę zaczyna odczuwać silny świąd skóry i drapać naskórek, podrażniając tym samym skórę. Staje się ona szczególnie podatna na działanie substancji drażniących, przez co świąd i suchość skóry nasilają się.

Zobacz film: "Jak zwalczyć alergię pokarmową u dziecka?"

Skóra niemowlaka może być podrażniona również z powodu zbyt długiej styczności z zabrudzoną pieluszką. Jeśli rodzice nie zmieniają pieluch odpowiednio często, wilgoć i zanieczyszczenia prowadzą do bolesnych odparzeń u dziecka. Z czasem w okolicach intymnych niemowlaka może dojść do wtórnych nadkażeń grzybiczych i bakteryjnych.

Problemy skórne u niemowlaka mogą mieć także związek z nadmierną suchością skóry. Skóra dziecka może łuszczyć się i swędzieć na skutek niesprzyjających warunków pogodowych (wiatr, niska temperatura, suche powietrze), nieodpowiedniego ubrania (zbyt ciepłe lub zbyt cienkie ubrania), ekspozycji słonecznej lub przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

2. Objawy podrażnienia skóry u niemowlęcia

Podrażnienie skóry może mieć różną postać, w zależności od przyczyny. Najczęściej na skórze dziecka pojawia się zaczerwienienie oraz wysypka. Jeśli podrażnienie skóry jest oznaką odparzenia, w okolicach intymnych dziecka widoczne jest zaczerwienienie, czerwona wysypka oraz niewielki obrzęk skóry. W przypadku atopowego zapalenia skóry na twarzy dziecka pojawia się swędząca wysypka, rozprzestrzeniająca się na skórę za uszami, na szyję, tułów, zgięcia łokciowe i kolanowe. U wielu niemowląt chorych na AZS na skórze widoczne są małe grudki wypełnione płynem, które pękają i sączą się. Natomiast suchość skóry objawia się jej łuszczeniem, zaczerwienieniem i pękaniem. W związku z suchością skóry dziecko może doświadczać świądu i dyskomfortu.

3. Leczenie podrażnionej skóry niemowlęcia

Codzienna pielęgnacja skóry niemowlaka to podstawa, jednak w przypadku podrażnień zwykłe zabiegi pielęgnacyjne nie wystarczą - konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Aby szybko i efektywnie zwalczyć odparzenia i podrażnienia skóry niemowlęcia, warto postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak preparat, w skład którego wchodzą: alantoina lub d-pantenol. Substancje te pobudzają bowiem wzrost komórek i zwiększają tempo ich podziału.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze