Neonatolog. Pierwszy lekarz dziecka
Opiekę nad noworodkami sprawują neonatolodzy, a więc specjaliści chorób okresu noworodkowego. Zajmują się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem problemów zdrowotnych najmłodszych. Pacjentami neonatologów są wcześniaki oraz noworodki, u których zdiagnozowano choroby w okresie płodowym lub zaraz po przyjściu na świat.
1. Czym zajmuje się neonatolog?
Każde nowo narodzone dziecko ma w pierwszych dniach życia kontakt z neonatologiem. Specjalista sprawdza odruchy dziecka i poddaje ocenie jego ogólny stan zdrowia. Sprawdza m.in. ciemiączko, napięcie mięśniowe, ruchy kończyn.
Osłuchuje noworodka, bada jego wzrok i narządy płciowe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości neonatolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań, m.in. USG przezciemiączkowego lub USG jamy brzusznej.
W przypadku zdrowych noworodków, urodzonych o czasie, najczęściej nie ma potrzeby konsultacji u neonatologa po wyjściu ze szpitala położniczego.
Dodatkowe wizyty są konieczne, gdy dziecko jest wcześniakiem, urodziło się z problemami zdrowotnymi lub wyniki jego badań budziły jakiekolwiek wątpliwości (niekiedy pewne odchylenia od normy zanikają wraz z rozwojem dziecka).
Wizyty u neonatologa są też konieczne w przypadku, gdy noworodek został poddany resuscytacji zaraz po urodzeniu lub otrzymał mało punktów w skali Apgar.
Do neonatologa warto jednak zgłosić się z noworodkiem, u którego obserwuje się brak apetytu, zaparcia, biegunki, wymioty oraz przedłużającą się żółtaczkę.
Bezwzględnej konsultacji ze specjalistą wymagają niemowlęta, u których pojawiły się problemy z oddychaniem, drgawki oraz bladość skóry.
Warto wiedzieć, że w przypadku zdiagnozowania choroby dziecka w łonie matki, do opieki nad ciężarną aktywnie włącza się neonatolog. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy przewiduje się przedwczesny poród.
2. Jak przygotować się do wizyty u neonatologa?
Pierwszy kontakt małego pacjenta z neonatologiem ma miejsce tuż po narodzinach w szpitalu. Po opuszczeniu placówki, gdy konieczna jest ponowna wizyta, rodzice powinni zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, wypis dziecka ze szpitala oraz wyniki badań.
Warto też zapisywać sobie wszystkie niepokojące objawy, jakie obserwuje się u dziecka, oraz pytania, jakie chcemy zadać specjaliście.
Neonatolog patrzy na dziecko w sposób holistyczny. Nie skupia się tylko na jednym układzie, a obserwuje cały organizm. W ten sposób może szybko zareagować, gdy zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, odsyłając dziecko do danego specjalisty.
Neonatolodzy ściśle współpracują z neurologami dziecięcymi, chirurgami, urologami, a także rehabilitantami i fizjoterapeutami. Tak szeroką opieką medyczną objęte są m.in. wcześniaki, co pozwala im złagodzić skutki zbyt szybkiego porodu.
3. Neonatolog czy pediatra?
I neonatolog, i pediatra swoją specjalistyczną opieką otaczają najmłodszych pacjentów. W przypadku neonatologów jednak ogranicza się ona do okresu bezpośrednio po narodzinach oraz pierwszych kilku tygodni życia.
Z kolei pediatra leczy dzieci aż do osiągnięcia przez nie pełnoletniości. Neonatolog ponadto zajmuje się najczęściej wcześniakami oraz dziećmi z problemami zdrowotnymi, które pojawiły się tuż po narodzinach. Mali pacjenci bez powikłań mogą być leczeni u pediatry.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl