Transseksualny mężczyzna urodził dziecko. Sąd nie zgodził się, aby w akcie urodzenia widniał jako ojciec
Transseksualny mężczyzna, który urodził dziecko, przegrał sprawę w sądzie. W akcie urodzenia musi być zarejestrowany jako matka dziecka.
1. Mężczyzna matką dziecka
Freddy McConnell, dziennikarz ”Guardiana” i bohater filmu dokumentalnego ”Seahorse”, został prawnie uznany za mężczyznę. W 2013 roku zaczął przyjmować testosteron i poddał się zabiegowi mastektomii. W 2016 roku zawiesił leczenie hormonalne, co spowodowało częściowe procesy zmiany płci, w tym wznowienie cyklu miesiączkowego. W 2017 roku zaszedł w ciążę, używając nasienia od dawcy. Po urodzeniu dziecka przeszedł operację zmiany płci.
W akcie urodzenia syna chciał figurować jako ojciec, ewentualnie jako rodzic. Generalny Urząd Rejestrowy, który prowadzi rejestrację urodzeń i zgonów w Anglii i Walii, odmówił jednak wpisania go jako ojca, argumentując, że osoby, które urodziły dziecko, muszą być zarejestrowane jako matki.
Mężczyzna wniósł pozew do sądu. Twierdził, że zarejestrowanie go jako matki narusza jego prawa w zakresie prywatności i życia rodzinnego. Sąd odrzucił pozew. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego w Londynie, który orzekł, że osoba, która urodziła dziecko, musi mieć status matki. Sąd przyznał, że chociaż McConnell został prawnie uznany za mężczyznę, jego status matki wynika z biologicznej roli rodzenia. Sędzia Andrew McFarlane, prezes Wydziału Rodzinnego Sądu Najwyższego, w orzeczeniu stwierdził, że istnieje różnica między płcią danej osoby a jej statusem rodzica. Bycie matką, choć zawsze kojarzone z byciem kobietą, jest statusem przyznawanym osobie, która przechodzi fizyczny i biologiczny proces porodu i ciąży.
Sędzia dodał, że brytyjski rząd i parlament powinny zająć się uregulowaniem statusu transseksualisty, który zaszedł w ciążę i urodził dziecko. McConnell rozważa odwołanie się od wyroku.
2. Prawo nie nadąża za zmianami
"Jestem zasmucony decyzją sądu. Obawiam się, że ta decyzja może mieć niepokojące konsekwencje dla wielu rodzin"- napisał na Twitterze.
Jego prawnicy podkreślają, że formalnie jest mężczyzną, a akt prawny, który pozostanie z jego dzieckiem na całe życie, jest niezgodny z prawdą pod względem faktycznym i prawnym. Ich zdaniem prawo nie nadąża za nowoczesnym społeczeństwem.
Laura Russel z organizacji Stonewall wspierającej osoby LGBT+ stwierdziła, że wyrok w tej sprawie pokazuje, że osoby transseksualne nie mogą korzystać z pełni praw. Zapowiedziała, że organizacja będzie walczyć na rzecz zmiany obowiązujących przepisów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl