Trwa ładowanie...

Dofinansowanie do przedszkola i żłobka. Jak uzyskać?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 17.07.2023 12:25
Dofinansowanie do przedszkola i żłobka. Jak uzyskać?
Dofinansowanie do przedszkola i żłobka. Jak uzyskać? (https://stock.adobe.com/)

Dofinansowanie do przedszkola lub żłobka w kwocie 400 zł to wsparcie, z którego korzysta wiele rodzin. Jakie warunki trzeba spełnić, by je uzyskać? I gdzie składa się wniosek o tego rodzaju świadczenie?

spis treści

1. Dofinansowanie do przedszkola? Tak, ale pod jednym warunkiem!

Ceny pobytu dziecka w [przedszkolu prywatnym](Przedszkole prywatne) mogą być bardzo wysokie. Z kolei publiczne placówki nie zawsze dysponują odpowiednią ilością miejsc. By jednak zachęcić rodziców do powrotu na rynek pracy i pozostawienia ich pociech pod opieką nauczycieli wychowania przedszkolnego, rząd w ramach Polskiego Ładu wprowadził dofinansowanie kierowane do dzieci uczęszczających do żłobków, klubów dziecięcych oraz objętych opieką dziennego opiekuna. Słusznie można zauważyć, że nie wymieniono tu dofinansowania do przedszkoli, takiej bowiem dopłaty w Polsce... nie ma.

Zdarza się jednak, że dziecko nie ma więcej niż 3 lata (precyzyjniej: 35 miesiące), uczęszcza do niepublicznego przedszkola, a jego rodzice otrzymują dofinasowanie. Jak to możliwe?

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

Jeśli placówka jest wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, można otrzymać dofinansowanie do przedszkola prywatnego. To jednak kwestia nazewnictwa, bo co do zasady rodzicom przedszkolaka nie przysługuje dopłata przewidziana w ustawie z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym (Dz.U. poz. 2270).

W przedszkolach brakuje miejsc dla trzylatków
W przedszkolach brakuje miejsc dla trzylatków

Potwierdzają się obawy samorządów. Z związku z tym, że zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków

przeczytaj artykuł

2. Jakie jest dofinansowanie do prywatnego przedszkola?

Rodzi się zatem pytanie o dofinansowanie dla rodziców do przedszkola prywatnego, zwłaszcza że koszty pobytu dziecka w takiej placówce są niemałe. Niestety, na tę chwilę nie funkcjonują żadne programy, które stanowiłyby wsparcie finansowe rodzin przedszkolaków.

Przedszkola niepubliczne w Polsce mogą jednak otrzymać dotację, co sprawia, że rodzice ponoszą nieco niższe koszty pobytu dziecka w placówce. Na każdego ucznia przysługuje dodatek z budżetu gminy w wysokości równej 75 proc. podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli.

Jak ubiegać się o dofinansowanie do przedszkola?

Podstawą jest przekazanie organowi dotującemu informacji o planowanej liczbie uczniów, nie później niż do dnia 30 września roku bazowego, a także przekazanie danych do systemu informacji oświatowej.

Gmina, która nie zapewnia wszystkim dzieciom, którym ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, miejsca w placówce, jest zobowiązana przeprowadzić otwarty konkurs ofert.

Na drodze takiego konkursu daje się wyłonić przedszkole niepubliczne, które może ubiegać się o dotację w wysokości 100 proc.

Jak napisać wniosek o dofinansowanie do przedszkola?

Wniosek z planowaną liczbą uczniów składa się do jednostki samorządu terytorialnego. Dokument powienien zawierać informacje wymagane przez uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół i placówek oświatowych.

Dane należy przekazać do systemu informacji oświatowej. Złożenie wniosku nie podlega opłacie skarbowej, a ostateczny termin złożenia dokumentu to 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze