Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Ewelina Wilkos

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka?

Avatar placeholder
31.12.2018 11:25
Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka?
Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka? (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Choć wakacje trwają w najlepsze, już niebawem spora grupa polskich trzylatków po raz pierwszy przekroczy próg przedszkola, rozpoczynając tym samym całkiem nowy etap życia. Zanim jednak do tego dojdzie, rodziców czeka nie lada wyzwanie – wybór odpowiedniej placówki. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, przeglądając mnożące się oferty?

spis treści

1. Decyzja na wagę złota

Zadania przedszkola można sprowadzić do trzech zasadniczych kwestii: funkcji edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej
Zadania przedszkola można sprowadzić do trzech zasadniczych kwestii: funkcji edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej
Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?
Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

Zaprowadzenie dziecka rano do przedszkola bywa dla wielu rodziców dużym wyzwaniem pod względem emocjonalnym.

zobacz galerię
Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

Głównym zadaniem przedszkola powinno być wsparcie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju dziecka, który na tym etapie zachodzi bardzo intensywnie, co podkreślają pedagodzy i psychologowie. Umysł małego dziecka jest chłonny jak gąbka – nabyte w tym czasie umiejętności stanowić będą fundament, od solidności którego w ogromnym stopniu uzależnione będą jego przyszłe sukcesy, nie tylko edukacyjne.

Uczestnicząc w zajęciach przedszkolnych, maluch nie tylko zdobywa narzędzia pomocne w efektywnej nauce, ale dodatkowo dowiaduje się, na czym polega funkcjonowanie pośród innych, uczy się samodzielności i wyrażania własnych emocji.

Przedszkole jest zatem swoistym pomostem pomiędzy wychowaniem domowym i szkolnym, dlatego też ważny jest zarówno zakres działań edukacyjnych, jak i filozofia ich prowadzenia. Atmosfera powinna wyzwalać w dziecku chęć do radosnego poszerzania horyzontów poprzez kreatywną zabawę, która w mało inwazyjny sposób zaopatrzy je w niezbędną na tym etapie wiedzę, a jednocześnie ukształtuje naturalną potrzebę samodzielnego jej zdobywania. A zatem: jak wybrać dobre przedszkole?

2. Niezbędne trio

Wybierając przedszkole, upewnijmy się, że w jego ofercie znajdują się wysokiej jakości zajęcia językowe, sportowe i plastyczne
Wybierając przedszkole, upewnijmy się, że w jego ofercie znajdują się wysokiej jakości zajęcia językowe, sportowe i plastyczne

Po pierwsze – języki obce. Chociaż w ofertach przedszkoli zajęcia tego typu są już właściwie standardem, warto postawić na takie, które umożliwiają dzieciom uczestnictwo w lekcjach prowadzonych przez native speakerów. Maluch ma wtedy okazję dogłębnie poznać zarówno budowę i brzmienie obcej mowy, jak i nieznaną mu kulturę, co pozytywnie wpływa na efekty kształcenia. Przekonuje się, że spontaniczne i naturalne używanie języka jest o wiele ważniejsze niż koncentracja na poprawności gramatycznej, dzięki czemu nauka przynosi jeszcze lepsze rezultaty.

Po drugie – sztuka. Jej rola w rozwoju dziecka jest na szczęście doceniana u nas coraz częściej, choć w krajach zachodnich od dawna stanowi ona ważny element oferty edukacyjnej. A to właśnie zajęcia tego typu pozwalają ukształtować wrażliwość dziecka, rozwinąć jego wyobraźnię, a przede wszystkim kreatywność – cechę, bez której trudno jest poradzić sobie we współczesnej rzeczywistości. Codzienny kontakt dziecka ze sztuką uczy przy okazji umiejętności doceniania tego, co piękne, wartościowe i niematerialistyczne.

Po trzecie – sport. Motoryka dziecka osiąga apogeum właśnie w wieku przedszkolnym, dlatego sfera ta nie może zostać zaniedbana. Ruch jest gwarantem zdrowego rozwoju przedszkolaka – warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wszystkich ściśle powiązanych ze sobą układów jego ciała. Nie bez znaczenia pozostaje także wobec psychiki malucha. To najlepsza lekcja wytrwałości, dyscypliny i zdolności pracy w grupie.

Niepozorna gra w dwa ognie czy berka uczy dziecko odpowiedzialności za innych, upartego dążenia do obranego celu, postępowania zgodnego z ustalonymi zasadami, a z drugiej strony pozwala poznać smak porażki, z którą także należy umieć się pogodzić.

Dobre przedszkole powinny cechować zatem: zorientowanie na wykorzystanie drzemiącego w dziecku potencjału, umożliwienie mu wszechstronnego rozwoju, a także wyposażenie go w narzędzia, dzięki którym będzie potrafił pokonywać kolejne bariery.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze