Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka?

Choć wakacje trwają w najlepsze, już niebawem spora grupa polskich trzylatków po raz pierwszy przekroczy próg przedszkola, rozpoczynając tym samym całkiem nowy etap życia. Zanim jednak do tego dojdzie, rodziców czeka nie lada wyzwanie – wybór odpowiedniej placówki. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, przeglądając mnożące się oferty?

1. Decyzja na wagę złota

Zadania przedszkola można sprowadzić do trzech zasadniczych kwestii: funkcji edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej
Zadania przedszkola można sprowadzić do trzech zasadniczych kwestii: funkcji edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej (Zdjęcie dzieci / Shutterstock)
Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola? zobacz galerię
Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

Głównym zadaniem przedszkola powinno być wsparcie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju dziecka, który na tym etapie zachodzi bardzo intensywnie, co podkreślają pedagodzy i psychologowie. Umysł małego dziecka jest chłonny jak gąbka – nabyte w tym czasie umiejętności stanowić będą fundament, od solidności którego w ogromnym stopniu uzależnione będą jego przyszłe sukcesy, nie tylko edukacyjne.

Uczestnicząc w zajęciach przedszkolnych, maluch nie tylko zdobywa narzędzia pomocne w efektywnej nauce, ale dodatkowo dowiaduje się, na czym polega funkcjonowanie pośród innych, uczy się samodzielności i wyrażania własnych emocji.

Przedszkole jest zatem swoistym pomostem pomiędzy wychowaniem domowym i szkolnym, dlatego też ważny jest zarówno zakres działań edukacyjnych, jak i filozofia ich prowadzenia. Atmosfera powinna wyzwalać w dziecku chęć do radosnego poszerzania horyzontów poprzez kreatywną zabawę, która w mało inwazyjny sposób zaopatrzy je w niezbędną na tym etapie wiedzę, a jednocześnie ukształtuje naturalną potrzebę samodzielnego jej zdobywania. A zatem: jak wybrać dobre przedszkole?

2. Niezbędne trio

Wybierając przedszkole, upewnijmy się, że w jego ofercie znajdują się wysokiej jakości zajęcia językowe, sportowe i plastyczne
Wybierając przedszkole, upewnijmy się, że w jego ofercie znajdują się wysokiej jakości zajęcia językowe, sportowe i plastyczne (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Po pierwsze – języki obce. Chociaż w ofertach przedszkoli zajęcia tego typu są już właściwie standardem, warto postawić na takie, które umożliwiają dzieciom uczestnictwo w lekcjach prowadzonych przez native speakerów. Maluch ma wtedy okazję dogłębnie poznać zarówno budowę i brzmienie obcej mowy, jak i nieznaną mu kulturę, co pozytywnie wpływa na efekty kształcenia. Przekonuje się, że spontaniczne i naturalne używanie języka jest o wiele ważniejsze niż koncentracja na poprawności gramatycznej, dzięki czemu nauka przynosi jeszcze lepsze rezultaty.

Po drugie – sztuka. Jej rola w rozwoju dziecka jest na szczęście doceniana u nas coraz częściej, choć w krajach zachodnich od dawna stanowi ona ważny element oferty edukacyjnej. A to właśnie zajęcia tego typu pozwalają ukształtować wrażliwość dziecka, rozwinąć jego wyobraźnię, a przede wszystkim kreatywność – cechę, bez której trudno jest poradzić sobie we współczesnej rzeczywistości. Codzienny kontakt dziecka ze sztuką uczy przy okazji umiejętności doceniania tego, co piękne, wartościowe i niematerialistyczne.

Po trzecie – sport. Motoryka dziecka osiąga apogeum właśnie w wieku przedszkolnym, dlatego sfera ta nie może zostać zaniedbana. Ruch jest gwarantem zdrowego rozwoju przedszkolaka – warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wszystkich ściśle powiązanych ze sobą układów jego ciała. Nie bez znaczenia pozostaje także wobec psychiki malucha. To najlepsza lekcja wytrwałości, dyscypliny i zdolności pracy w grupie.

Niepozorna gra w dwa ognie czy berka uczy dziecko odpowiedzialności za innych, upartego dążenia do obranego celu, postępowania zgodnego z ustalonymi zasadami, a z drugiej strony pozwala poznać smak porażki, z którą także należy umieć się pogodzić.

Dobre przedszkole powinny cechować zatem: zorientowanie na wykorzystanie drzemiącego w dziecku potencjału, umożliwienie mu wszechstronnego rozwoju, a także wyposażenie go w narzędzia, dzięki którym będzie potrafił pokonywać kolejne bariery.

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.