Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Jakie korzyści niesie nauka języków obcych od najmłodszych lat?

 Sylwia Stachura
17.10.2023 22:58
Jakie korzyści niesie nauka języków obcych od najmłodszych lat?
Jakie korzyści niesie nauka języków obcych od najmłodszych lat? (Grafika / Shutterstock)

Zgodnie ze zmienioną podstawą programową wychowania przedszkolnego od 1 września 2015 wszystkie pięciolatki będą uczyć się angielskiego. W roku szkolnym 2017/18 obowiązkiem tym zostaną objęte wszystkie przedszkolaki. Eksperci przekonują, że im wcześniej maluch rozpocznie naukę języków obcych, tym ma większe szanse na ich opanowanie i swobodną komunikację. Kiedy rozpocząć edukację dziecka w tej sferze?

spis treści
Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?
Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu? [7 zdjęć]

Wybieranie przedszkola. Szukając najlepszego przedszkola dla swojej pociechy, ustal, co jest dla ciebie

zobacz galerię

1. Odpowiedni wiek na naukę języków obcych

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy ich dzieci powinny zacząć naukę języka obcego. Nie ma jednak uniwersalnego wieku, w którym maluch jest gotowy na rozpoczęcie przygody z angielskim czy niemieckim. Każdy mały człowiek jest inny i rozwija się we własnym tempie.

Eksperci twierdzą jednak, że im wcześniej zaczniemy oswajać dziecko z obco brzmiącym językiem, tym są większe szanse, że szybko i skutecznie opanuje ono umiejętności komunikowania się. Metoda Helen Doron zakłada nawet, że już 3-miesięczne niemowlęta mogą rozpocząć naukę angielskiego.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Najczęściej uważa się jednak, że języki obce ****powinno wprowadzać się w pierwszych 3 latach życia dziecka. Dzięki temu maluch „osłucha się” z obcą mową, a to na pewno przełoży się na późniejszą naukę. Rozumienie ze słuchu, konstrukcje gramatyczne oraz nauka słówek nie sprawią problemów malcowi, jeśli od wczesnego dzieciństwa będzie miał kontakt z językiem.

Poza tym warto pamiętać, że nauka przyniesie najlepsze efekty, jeśli dziecko wcześniej opanuje już język polski. Nie wymagaj od malucha, który ma jeszcze problemy z mową ojczystą, aby swobodnie operował angielskim, niemieckim albo francuskim.

Naukę języka obcego można zacząć zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat. Udowodniono, że noworodek tuż po urodzeniu rozpoznaje głos swojej matki, a nawet język, którym posługiwała się, będąc w ciąży. Nauka w pierwszym okresie życia powinna jednak być niedyrektywna – realizowana poprzez obcowanie z językiem lub zabawy. [/expert]

2. Metody nauki języków dla najmłodszych

Jeśli chcesz nauczyć dziecko języka obcego, wybierz kreatywne metody oparte głównie na zabawie i grach
Jeśli chcesz nauczyć dziecko języka obcego, wybierz kreatywne metody oparte głównie na zabawie i grach

Jak uczyć dzieci języków obcych? Zapomnijmy o tradycyjnych sposobach stosowanych wśród nastolatków czy dorosłych. Maluch na pewno nie polubi angielskiego, jeśli będziemy go zmuszać do nauki na pamięć i ciągle robić testy ze słówek.

Małe dzieci najwięcej uczą się przez zabawę. W swobodnej i radosnej atmosferze przyswajają dużo więcej, niż siedząc za biurkiem. Bajki, piosenki i gry w obcym języku to świetny sposób na zainteresowanie nim malca. Przydadzą się również książeczki i pisma, które dzięki swojej kolorowej formie na pewno spodobają się najmłodszym.

Wielu ekspertów poleca metodę zanurzenia w języku. Dzięki niej dziecko cały czas otoczone jest obcą mową, przez co poznaje nie tylko pojedyncze słowa czy zwroty, ale całe konstrukcje gramatyczne. Najłatwiej tę metodę wcielić w życie, przebywając za granicą, ale można również samodzielnie rozmawiać z maluchem po angielsku albo wynająć native speakera, który będzie bawił się z dzieckiem.

3. Korzyści z nauki języków obcych

O zaletach znajomości języków obcych nikogo nie trzeba przekonywać. Żyjemy w świecie, w którym angielski otacza nas na każdym kroku. Coraz częściej praca wymaga znajomości kilku języków. Nic dziwnego, że rodzice chcą jak najwcześniej rozpocząć edukację swoich pociech w tym zakresie.

Warto jednak wiedzieć, że nauka języków obcych wpływa także korzystnie na rozwój dzieci. Przyswajanie podstaw gramatycznych rozwija umiejętności umysłowe, poprawia zdolność uczenia się, koncentracji oraz zapamiętywania.

Poza tym dziecko posiada naturalne predyspozycje do nauki obcych dźwięków. Jego aparat mowy jest elastyczny i jeszcze nie do końca ukształtowany, co sprawia, że lepiej radzi sobie z opanowaniem wymowy, intonacji oraz akcentu.

Wczesne rozpoczęcie nauki języków sprawi, że maluch bez oporów będzie używał ich w praktyce. Nie będzie mieć zahamowań przed korzystaniem z obcego słownictwa i nie odczuje skrępowania, jeśli popełni błąd lub czegoś nie zrozumie.

Ucząc dzieci języków, poszerzamy im horyzonty. Uświadamiamy maluchom, że istnieją kraje, języki, społeczeństwa, które różnią się od nas. To bardzo ważne, by już najmłodsi wiedzieli o różnorodności świata i wykazywali zainteresowanie innymi kulturami.

Rozpoczęcie nauki języka angielskiego w wieku przedszkolnym to dobry start w przyszłość. Ucząc go, należy kłaść nacisk na komunikację, a w późniejszym wieku dołączyć do tego gramatykę i słówka. Najważniejsze, by dziecko nie czuło się skrępowane mówiąc po angielsku – stąd już prosta droga do opanowania podstaw każdego języka obcego.

Źródło: telegraph.co.uk

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze