Nauka języków obcych dla dzieci. Dlaczego warto uczyć dziecko dwóch języków od najmłodszych lat?
Nauka języków obcych od najmłodszych lat przynosi wiele korzyści zarówno dla rozwoju dziecka, jak i jego przyszłego sukcesu życiowego, ponieważ umożliwia lepszą komunikację, ale także kształtuje bardziej elastyczny umysł i otwarte podejście do świata. Dlaczego jeszcze warto rozpocząć naukę dwóch języków od najmłodszych lat? Nauka języków obcych - co daje?
1. Dlaczego nauka języków obcych jest ważna od najmłodszych lat?
Nauka języków obcych dla dzieci dawniej rozpoczynała się dopiero w piątej klasie szkoły podstawowej. Obecnie, z uwagi na postępujący proces globalizacji oraz coraz wyższe wymagania pracodawców dotyczące znajomości co najmniej jednego języka obcego wszystko się zmieniło.
W dzisiejszych czasach na obowiązkowe lekcje języka angielskiego uczęszczają już siedmioletnie dzieci, często zajęcia językowe odbywają się także w przedszkolach, a nawet żłobkach.
Czy to dobry pomysł? Dziś wiemy, że tak - im wcześniej rozpoczniemy naukę języka obcego tym lepiej - dziecko szybciej i łatwiej opanuje dany język.
Młodsze dzieci dużo lepiej radzą sobie z opanowaniem systemu fonologicznego, czyli dźwięków nowego języka. Ich aparat mowy jest jeszcze elastyczny, dlatego łatwiej jest małym dzieciom przyswoić naturalną angielską wymowę i intonację, co może mieć dobry wpływ na umiejętność rozumienia ze słuchu. Im dziecko starsze, tym trudniej jest mu ją nabyć.
Przedszkolaki szybko przyzwyczajają się do brzmienia obcej mowy i bez większych trudności uczą się rozumieć np. nauczyciela mówiącego do nich w innym języku. Dzieci w tym wieku cały czas uczą się jednocześnie języka ojczystego, a nauka dwóch języków na raz jest korzystna m.in. dlatego, że podnosi świadomość językową dziecka i korzystnie wpływa na rozwój obu półkul mózgowych.
2. Co daje nauka języków obcych w przypadku najmłodszych?
Jak ważna jest nauka języków obcych? Nauka dwóch języków jednocześnie daje dzieciom mnóstwo korzyści. Oto najważniejsze z nich:
- korzystny wpływ na ogólny rozwój - nauka języka obcego przede wszystkim ma wpływ na rozwój umysłowy dziecka; w ten sposób między innymi maluch ćwiczy koncentrację, pamięć, kształtuje świadomość kulturową i społeczną, a także poszerza horyzonty;
- szybsze przyswajanie wiedzy - umysł dziecka jest bardzo chłonny i łatwo przyswaja informacje; według ekspertów po siódmym roku życia zdolność ta zaczyna maleć i nauka nie przychodzi już tak łatwo jak wcześniej, warto zadbać zatem o to, aby kontakt z językiem obcym był do tego czasu jak największy;
- inwestycja w przyszłość - nauka języków obcych to bardzo dobra inwestycja w przyszłość; obecnie, aby odnieść sukces zawodowy należy biegle posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym;
- pokonywanie bariery językowej - dorośli często niechętnie rozmawiają w obcym języku - może to wynikać z tego, że nie wierzą w swoje możliwości lub boją się popełnić błąd; dlatego też im wcześniej dziecko będzie rozmawiać w obcym języku, tym większa szansa na to, że jakiekolwiek bariery językowe przestaną istnieć;
- otwartość na świat oraz wzrost pewności siebie - wraz z rozwojem umiejętności językowych dziecko staje się otwarte na ludzi i świat, nie ma także problemu z komunikowaniem się z otoczeniem i wyrażaniem siebie.
3. Dlaczego dzieci dwujęzyczne częściej odnoszą sukces?
Maluchy dwujęzyczne są lepsze od rówieśników w przetwarzaniu wielu danych naraz. Dwujęzyczność wymaga ciągłego filtrowania danych, dzięki czemu dzieci posiadające tę umiejętność szybciej i skuteczniej uczą się i zapamiętują.
Dzieci dwujęzyczne mają bardziej elastyczne umysły, co pozwala im łatwiej dostosowywać się do zmian i radzić sobie w różnych sytuacjach, dzięki czemu sprawniej pokonują trudności życiowe i osiągają sukcesy.