Trwa ładowanie...

Nauka języków obcych dla dzieci. Dlaczego warto uczyć dziecko dwóch języków od najmłodszych lat?

 Ewa Rosiecka
19.10.2023 09:17
Nauka języków obcych od najmłodszych lat przynosi wiele korzyści dla rozwoju dziecka
Nauka języków obcych od najmłodszych lat przynosi wiele korzyści dla rozwoju dziecka (Adobe Stock)

Nauka języków obcych od najmłodszych lat przynosi wiele korzyści zarówno dla rozwoju dziecka, jak i jego przyszłego sukcesu życiowego, ponieważ umożliwia lepszą komunikację, ale także kształtuje bardziej elastyczny umysł i otwarte podejście do świata. Dlaczego jeszcze warto rozpocząć naukę dwóch języków od najmłodszych lat? Nauka języków obcych - co daje?

spis treści

1. Dlaczego nauka języków obcych jest ważna od najmłodszych lat?

Nauka języków obcych dla dzieci dawniej rozpoczynała się dopiero w piątej klasie szkoły podstawowej. Obecnie, z uwagi na postępujący proces globalizacji oraz coraz wyższe wymagania pracodawców dotyczące znajomości co najmniej jednego języka obcego wszystko się zmieniło.

W dzisiejszych czasach na obowiązkowe lekcje języka angielskiego uczęszczają już siedmioletnie dzieci, często zajęcia językowe odbywają się także w przedszkolach, a nawet żłobkach.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Czy to dobry pomysł? Dziś wiemy, że tak - im wcześniej rozpoczniemy naukę języka obcego tym lepiej - dziecko szybciej i łatwiej opanuje dany język.

Młodsze dzieci dużo lepiej radzą sobie z opanowaniem systemu fonologicznego, czyli dźwięków nowego języka. Ich aparat mowy jest jeszcze elastyczny, dlatego łatwiej jest małym dzieciom przyswoić naturalną angielską wymowę i intonację, co może mieć dobry wpływ na umiejętność rozumienia ze słuchu. Im dziecko starsze, tym trudniej jest mu ją nabyć.

Przedszkolaki szybko przyzwyczajają się do brzmienia obcej mowy i bez większych trudności uczą się rozumieć np. nauczyciela mówiącego do nich w innym języku. Dzieci w tym wieku cały czas uczą się jednocześnie języka ojczystego, a nauka dwóch języków na raz jest korzystna m.in. dlatego, że podnosi świadomość językową dziecka i korzystnie wpływa na rozwój obu półkul mózgowych.

Jak dziecko może uczyć się języka angielskiego z pomocą nowoczesnych technologii?
Jak dziecko może uczyć się języka angielskiego z pomocą nowoczesnych technologii?

O sekretach skutecznej nauki języka angielskiego i szczęśliwego dzieciństwa opowie nam Maks Azarow,

przeczytaj artykuł

2. Co daje nauka języków obcych w przypadku najmłodszych?

Jak ważna jest nauka języków obcych? Nauka dwóch języków jednocześnie daje dzieciom mnóstwo korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • korzystny wpływ na ogólny rozwój - nauka języka obcego przede wszystkim ma wpływ na rozwój umysłowy dziecka; w ten sposób między innymi maluch ćwiczy koncentrację, pamięć, kształtuje świadomość kulturową i społeczną, a także poszerza horyzonty;
  • szybsze przyswajanie wiedzy - umysł dziecka jest bardzo chłonny i łatwo przyswaja informacje; według ekspertów po siódmym roku życia zdolność ta zaczyna maleć i nauka nie przychodzi już tak łatwo jak wcześniej, warto zadbać zatem o to, aby kontakt z językiem obcym był do tego czasu jak największy;
  • inwestycja w przyszłość - nauka języków obcych to bardzo dobra inwestycja w przyszłość; obecnie, aby odnieść sukces zawodowy należy biegle posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym;
  • pokonywanie bariery językowej - dorośli często niechętnie rozmawiają w obcym języku - może to wynikać z tego, że nie wierzą w swoje możliwości lub boją się popełnić błąd; dlatego też im wcześniej dziecko będzie rozmawiać w obcym języku, tym większa szansa na to, że jakiekolwiek bariery językowe przestaną istnieć;
  • otwartość na świat oraz wzrost pewności siebie - wraz z rozwojem umiejętności językowych dziecko staje się otwarte na ludzi i świat, nie ma także problemu z komunikowaniem się z otoczeniem i wyrażaniem siebie.

3. Dlaczego dzieci dwujęzyczne częściej odnoszą sukces?

Maluchy dwujęzyczne są lepsze od rówieśników w przetwarzaniu wielu danych naraz. Dwujęzyczność wymaga ciągłego filtrowania danych, dzięki czemu dzieci posiadające tę umiejętność szybciej i skuteczniej uczą się i zapamiętują.

Dzieci dwujęzyczne mają bardziej elastyczne umysły, co pozwala im łatwiej dostosowywać się do zmian i radzić sobie w różnych sytuacjach, dzięki czemu sprawniej pokonują trudności życiowe i osiągają sukcesy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze