Trwa ładowanie...

Język angielski dla dzieci. Od czego zacząć?

Dziś trudno o dobrą pracę bez znajomości języka angielskiego. To dzięki niemu możemy porozumiewać się z ludźmi niemal na całym świecie. Jak więc oswoić z nim nasze pociechy?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Język angielski jako uniwersalny język

Język angielski wyparł ze szkoły język rosyjski. Dziś to przedmiot obowiązkowy na wszystkich poziomach edukacji. Jest najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze. Nic zatem dziwnego, że rodzice od najmłodszych lat chcą oswoić z nim swoje dziecko. Uczyć można już niemowlęta. W jaki sposób?

Jeśli rodzice perfekcyjnie znają język angielski mogą codziennie mówić do dziecka w tym języku. Dobrym pomysłem jest również czytanie książeczek lub słuchanie piosenek w języku angielskim. W ten sposób nasza pociecha osłuchuje się z brzmieniem obcego języka.

Piosenki po angielsku dla dzieci - nauka przez zabawę
Piosenki po angielsku dla dzieci - nauka przez zabawę [5 zdjęć]

Czy nauka języka obcego kilkuletnich dzieci jest potrzebna, a może to fanaberia ambitnych rodziców?

zobacz galerię

2. Języka angielski w żłobku i przedszkolu

Nauka języka angielskiego jest już w ofercie wielu żłobków. Bardzo często połączona jest ona z muzyką. Z czasem, kiedy maluch zacznie już rozumieć, co się do niego mówi, można zacząć wprowadzać regularne lekcje.

Powinny one trwać ok. 30 min, ale być powtarzane każdego dnia. W ich przebiegu rodzic mówi do dziecka wyłącznie w języku angielskim, np. podczas wykonywania codziennych czynności (sprzątania, zabawy, gotowania, na spacerze).

Może również śpiewać z dzieckiem lub opowiadać mu bajkę. Bardzo ważne jest, aby słowa wzmacniać gestami i mimiką oraz właściwą intonacją. Na początku dziecko z pewnością niewiele zrozumie, jednak dość szybko uchwyci znaczenie angielskich zwrotów.

Jak uczyć dziecko angielskiego?
Jak uczyć dziecko angielskiego?

Obecnie znajomość języków obcych jest niezbędna. Wielu rodziców decyduje się uczyć swoje dziecko angielskiego

przeczytaj artykuł

Maluch o wiele szybciej przyswoi angielskie słówka i zwroty, gdy uczyć się ich będzie w odpowiedniej atmosferze. Zadbajmy więc o spokój i pozytywne emocje. I bawmy się!

Nauka kojarzy się nam ze szkolną ławką, wkuwaniem słówek na pamięć i pracą ze słownikiem. Te metody jednak nie tylko odeszły już do lamusa, ale też nie są skuteczne. O wiele lepiej jest, gdy dziecko osłuchuje się z językiem angielskim podczas zabawy.

3. Jak wygląda język angielski dla dzieci w przedszkolu?

Bardzo popularne są anglojęzyczne przedszkola. I jeśli mamy takie w pobliżu, warto rozważyć zapisanie dziecka do takiej placówki edukacyjnej.

Dlaczego warto? Każdego dnia przedszkolaki mają kontakt z językiem angielskim. I to nie tylko przez godzinę, ale często przez połowę dnia. Zdarza się, że w przedszkolu zatrudnione są osoby, których angielski jest językiem ojczystym.

Native speaker towarzyszy dziecku przez cały czas: na spacerze, podczas zabawy i posiłków, w czasie zajęć ruchowych, muzycznych i matematycznych.

Karaoke – angielski dla dzieci w piosenkach
Karaoke – angielski dla dzieci w piosenkach

zobacz galerię

To sprawia, że kilkulatek w sposób naturalny oswaja się z językiem. Staje też przed koniecznością komunikowania swoich potrzeb, uczuć, emocji i oczekiwań w języku angielskim.

Warto też rozważyć zapisanie dziecka na dodatkowe lekcje. Szkół językowych, które uczą maluchy jest całe mnóstwo. Sprawdźmy ich ofertę. Zorientujmy się, jakie metody nauczania preferują. W przypadku najmłodszych istotne jest, by podczas zajęć wykorzystywane były różne formy nauczania.

Angielski dla przedszkolaka nie powinien kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Maluchy uczą się w sposób nieświadomy, w pełni naturalny. To dla nich świetna zabawa. Warto to wykorzystać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.