Trwa ładowanie...

Języki obce w szkole. Jakie są korzyści z nauki języków obcych?

 Ewa Rosiecka
25.09.2022 16:49
Nauka języków obcych w szkołach to standard
Nauka języków obcych w szkołach to standard (Adobe Stock)

Języki obce w szkole to w obecnych czasach standard. Większość krajów jest otwarta i można swobodnie podróżować, dlatego znajomość języków obcych jest nieodzownym elementem edukacji. Jakie są korzyści z nauki języków obcych? Jak wygląda nauka języków obcych na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej? Których języków uczymy się najchętniej?

spis treści

1. Co daje nauka języków obcych?

Umiejętność biegłego posługiwania się językami w dobie globalizmu jest na wagę złota. Dlatego też już w przedszkolach i szkołach podstawowych dzieci mają do czynienia z językami obcymi. Dzieje się tak również dlatego, że dla dzieci nauka języka obcego jest czymś naturalnym tak jak nauka języka ojczystego.

Jakie są korzyści z nauki języków obcych?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
 • w przyszłości szansa na lepszą pracę;
 • możliwość zamieszkania za granicą;
 • możliwość nawiązania korzystnych kontaktów handlowych;
 • możliwość zawarcia nowych przyjaźni;
 • nowe perspektywy w turystyce, agencjach rządowych, branży edukacyjnej i handlu międzynarodowym;
 • zmiana podejścia do poznawania świata;
 • zwiększenie możliwości naszego umysłu;
 • zapobieganie chorobie Alzheimera;
 • doskonalenie umiejętności podejmowania decyzji;
 • możliwość korzystania z międzynarodowego dorobku kulturowego;
 • zyskanie wiedzy o samym sobie.
Kursy językowe dla malucha
Kursy językowe dla malucha

Ciekawość świata widoczna w oczach dziecka oraz wyraźne zainteresowanie wszystkim co się porusza, wydaje

przeczytaj artykuł

2. Języki obce w szkole podstawowej i ponadpodstawowej

Wybierając język obcy do nauki dla naszego dziecka, powinniśmy mieć na uwadze jego przyszłość i zawodowe możliwości. Z nauką języka nie warto zwlekać, najlepiej rozpocząć ją już w szkole podstawowej.

W Polsce najpopularniejszy jest język angielski i niemiecki. To właśnie te dwa języki nauczane są w szkole podstawowej, choć naukę języka obcego warto wprowadzić już w przedszkolu. Dlaczego? Im wcześniej zaczniemy, tym maluch ma większe szanse na opanowanie nowego języka i możliwość swobodnej komunikacji w przyszłości.

Jak wygląda nauka języków obcych w szkołach ponadpodstawowych? Każdy uczeń liceum lub technikum obowiązkowo uczy się dwóch języków nowożytnych. W podstawie programowej przewidziana jest również nauka wybranego języka obcego nowożytnego w zwiększonej liczbie godzin w szkołach lub oddziałach dwujęzycznych.

Dlatego też stworzono kilka różnych wariantów podstawy programowej kształcenia ogólnego odpowiadających sytuacjom wynikającym z rozpoczynania lub kontynuacji nauki danego języka w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej.

3. Nauka języków obcych po lekcjach

Warto zainwestować również w dodatkowe lekcje języków obcych. Ponadprogramowe zajęcia z języków obcych to sposób na podniesienie poziomu nauczania dziecka i odciągnięcie go od komputera, smartfona czy telewizora.

Poza językiem angielskim i niemieckim popularnością się języki: francuski, włoski i hiszpański. W ostatnim czasie zainteresowaniem cieszą się także języki bardziej egzotyczne jak np. japoński czy chiński.

Skąd taka popularność? Chiny i Japonia to potężne kraje, lecz aby osiągnąć tam sukces, konieczna jest znajomość lokalnego języka. Ponadto nauka tych trudnych języków jest okazją do rozwijania pamięci wizualnej, aktywacji dodatkowych obszarów w mózgu oraz zwiększenia elastyczności myślowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze