Trwa ładowanie...

Żłobek dla dzieci

Avatar placeholder
03.11.2014 09:49
Żłobek dla dzieci
Żłobek dla dzieci

Jeszcze do niedawna żłobek dla dzieci kojarzono z ciągłym katarem, przeziębieniami malucha, odparzeniami na pupie, stresem i łzami z powodu rozstania z mamą. Obecnie żłobki zmieniają swój wizerunek i wiele mam, nawet tych, które nie pracują zawodowo, podejmuje decyzję o zapisaniu własnego dziecka do żłobka. Psychologowie zwracają jednak uwagę, że z decyzją o wyborze żłobka nie ma się co śpieszyć, bowiem najlepiej, by do trzeciego roku życia dziecko pozostawało pod opieką mamy, z którą czuje się najbezpieczniej i której obecność sprzyja prawidłowemu rozwojowi szkraba. Niestety, czasem nie ma innego wyjścia – mama musi wrócić do pracy, na nianię brakuje pieniędzy, nie można liczyć na wsparcie dobrej babci czy cioci. W takich okolicznościach mama dwulatka czy nawet rocznego maluszka decyduje się na żłobek. O czym pamiętać, wybierając żłobek dla swojego dziecka?

1. Za i przeciw żłobkom

Zapisanie malucha do żłobka ma swoje plusy i minusy, jak każda życiowa decyzja. Czasami jednak nie ma żadnej innej lepszej alternatywy. Na pewno w żłobku dziecko ma zapewnioną fachową opiekę. W takich placówkach pracują bowiem osoby kompetentne, wykształcone, wykwalifikowane, z wiedzą na temat rozwoju dziecka. Nie ma się co obawiać, że nasz brzdąc trafi na nieodpowiedzialną czy przypadkową opiekunkę. Poza tym, żłobek sprzyja przyspieszonej socjalizacji malucha – dziecko uczy się cierpliwości, konieczności czekania na swoją kolej, nawiązuje nowe kontakty z rówieśnikami, dzieli się zabawkami, przezwycięża trudności, uczy się radzić sobie z negatywnymi emocjami itp. Poprzez naśladowanie nabywa nowych umiejętności, nabiera pewności siebie, przezwycięża nieśmiałość, staje się bardziej samodzielne i niezależne.

Z drugiej jednak strony, są też minusy żłobka, np. maluch może czuć się zagubiony i samotny w grupie, szczególnie na początku, może powielać złe wzorce zachowań, które zaobserwuje u kolegów z grupy, może odczuwać frustrację z powodu tego, że opiekunka nie reaguje na jego potrzeby i uczucia. Ponadto, maluszki uczęszczające do żłobka bardzo często chorują, zarażając się od rówieśników, dlatego należy pamiętać o szczepieniach i wzmacnianiu odporności szkrabów. Warto pamiętać, że pójście do żłobka to dla dziecka bardzo wielka zmiana. Do tej pory jego świat ograniczał się do zacisza domowego, mamy i taty. Nagle, wraz z żłobkiem pojawiają się nowe osoby, nowe otoczenie, nowe obowiązki, zmiany rytmu dnia, konieczność porannego wstawania itp. Pierwsze dni w żłobku są dla malucha bardzo trudne. Nawet po kilkugodzinnym pobycie w placówce, razem z mamą, maluszek może czuć się zmęczony. Niektóre maluchy reagują płaczem na rozstanie z mamą, a po powrocie do domu stają się płaczliwe, marudne, nie odstępują mamy na krok.

2. Jak wybrać żłobek dla dziecka?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zanim razem z mężem wybierzecie żłobek dla waszej pociechy, warto prześledzić różne oferty, np. poczytać opinie na temat danych placówek w Internecie lub lokalnej prasie. O ocenę wybranego żłobka można poprosić też inne mamy, których dzieci uczęszczają do danej placówki. Zebrane wiadomości trzeba zweryfikować podczas wizyty w żłobku. Na co zwracać uwagę? Na wszystko – na stan techniczny budynku, jego wyposażenie, lokalizację (czy znajduje się obok ruchliwej ulicy, czy ma plac zabaw, ładny teren wokół placówki itp.), na odległość żłobka od miejsca zamieszkania, na czystość w salach, toaletach, szatniach i korytarzach, na pracę opiekunek, ich podejście do dzieci, słowa, gesty, na opiekę lekarską, kwalifikacje personelu, wielkość grup itp. O dobrej jakości świadczonych usług żłobkowych świadczą też takie fakty, jak:

  • możliwość posiadania przez dziecko w żłobku własnych rzeczy przyniesionych z domu, np. własnego kubeczka czy ulubionej przytulanki;
  • możliwość odwiedzenia szkraba w żłobku przez rodzica, nawet w trakcje zajęć, np. możliwość wejścia na salę zabaw czy uczestniczenia w zajęciach razem z dzieckiem;
  • przygotowywanie specjalnych posiłków dla maluchów, które cierpią na alergie pokarmowe, np. nie tolerują glutenu albo są uczulone na krowie mleko;
  • stosowanie nowoczesnych metod wychowawczych i wprowadzanie atrakcyjnych zajęć, rozwijających potencjał szkraba, np. ćwiczenia na koncentrację uwagi, zajęcia ruchowe, zajęcia muzyczne, plastyczne itp.

Decyzja dotycząca wyboru żłobka nie jest prosta. Należy gruntownie się nad nią zastanowić – chodzi przecież o dobro i rozwój naszego maluszka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze