Trwa ładowanie...

Rozstanie z mamą

Rozstanie z mamą
Rozstanie z mamą

Wiele dzieci, które pierwszy raz idą do przedszkola płacze i za nic nie chce puścić maminej spódnicy. Co zrobić, gdy maluszkowi trudno rozstać się z ukochaną mamą? Czy można temu zaradzić? Jest kilka sposobów.

spis treści

1. Co robić, gdy dziecko płacze przy rozstaniu

Spytaj wychowawczynię, w jaki sposób dziecko zachowuje się w ciągu dnia. Jest bardzo możliwe, że jakiś czas po twoim wyjściu smyk zupełnie zapomina o tęsknocie i zajmuje się zabawą. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku byłaby próba rozstawania się już w domu.

Jeśli jest to możliwe, niech maluszka spróbuje zaprowadzać do przedszkola inna osoba. Dziecko płacze, gdyż także wyczuwa, że tobie - jego mamie – jest bardzo ciężko się z nim rozstawać. Im rodzic bardziej się rozczula, tym dziecko mocniej to przeżywa i szlocha, wylewając morze łez.

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

Jeśli sytuacja jest taka, że malucha nie może zaprowadzić do przedszkola nikt inny, postaraj się wyjść z domu wcześniej i porozmawiać z dzieckiem – bez zbędnych emocji – w przedszkolu. Przed rozstaniem pójdź z nim na salę zabaw, doprowadź do spokojnej, stabilnej sytuacji.

Prawdopodobnie, gdy maluch przetrwa pierwsze dni w przedszkolu, zainteresuje się kolegami i koleżankami oraz zabawą, a mama będzie mogła spokojnie wyjść z przedszkola.

2. Co zrobić, gdy dziecko płacze w przedszkolu, po wyjściu mamy

Są także i takie sytuacje, że dziecko płacze, gdy mama opuści przedszkole. Maluszek siedzi w kącie, nie chce się bawić. Co wtedy robić?

Najlepiej wówczas porozmawiać z wychowawczynią dziecka i spróbować wspólnie rozwiązać problem. Może być tak, że maluszek nie lubi czegoś w przedszkolu, że źle kojarzy jakieś elementy z codziennego, przedszkolnego dnia, jak leżakowanie, „nocniczkowanie”.

Może być też tak, że dziecko nie czuje się akceptowane, że potrzebuje więcej czułości, zainteresowania ze strony wychowawczyni – w końcu to ona przez kilka godzin musi zastąpić tę jedyną mamę. Zdarza się, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola, a na sam dźwięk tego słowa dostaje ataku płaczu. Należy się wtedy poważnie zastanowić, czy maluch faktycznie dorósł do przedszkola.

Jeśli dziecko nie musi chodzić – masz dla niego inną opiekę - warto zaczekać, gdyż takie prowadzanie malca na siłę może mieć niestety zupełnie niechciane skutki.

3. Kiedy najtrudniej rozstać się z mamą?

  • Gdy pani w przedszkolu poświęca malcowi zbyt mało uwagi (niestety i takie rzeczy się zdarzają).
  • Gdy maluch spędza z mamą za mało czasu i bardzo jej potrzebuje.
  • Gdy nie odpowiadają mu elementy dnia codziennego w przedszkolu.
  • Gdy dziecko jest nieśmiałe.
  • Gdy boi się jakiegoś z rówieśników, lub po prostu go nie lubi.
  • Gdy ma problem z informowaniem o swoich potrzebach fizjologicznych – dotąd mówił o tym tylko mamie.
  • Gdy jest o wiele słabszy niż inne dzieci.
  • Gdy ktoś mu dokucza, a on nie ma do kogo się z tym udać.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze