Trwa ładowanie...

Zajęcia w żłobku

Avatar placeholder
Kamila Krocz 14.10.2020 11:16
Zajęcia w żłobku
Zajęcia w żłobku

Jak wygląda dzień małego dziecka w żłobku? Co robi? Na jakie zajęcia uczęszcza? Czy się nie nudzi? Czy ma czas zatęsknić za zapracowanymi rodzicami? Współczesne, nowoczesne żłobki oferują maluszkom szerokie spektrum różnych zajęć i starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Indywidualne podejście do każdego brzdąca sprawia, że maluszek ma szansę poczuć się prawie tak, jak we własnym domu. Dzieci w żłobku otacza się uwagą, ciepłem, troską i akceptacją, grupy są niewielkie, a opiekunki pracujące w żłobkach mają wysokie rekomendacje i bogate doświadczenie w pracy z dziećmi.

spis treści

1. Plan zajęć w żłobku

Oczywiście, żaden maluszek nie chodzi do żłobka z tornistrem na plecach ani nie musi wkomponowywać się w sztywny plan lekcji. W żłobku każdy maluszek ma swój indywidualny tryb dnia, który opiekunowie placówki starają się wypełnić według potrzeb dziecka. Są jednak pewne stałe elementy w ciągu dnia, których nie da się uniknąć. Do stałych punktów programu w żłobku zalicza się między innymi: pory posiłków, zabiegi higieniczne oraz leżakownie. Zabawy i gry są dostosowywane do indywidualnych preferencji i możliwości dziecka. W jakich zajęciach w żłobku maluszek może wziąć udział? Na przykład w: zajęciach ruchowych, zajęciach manualnych, dydaktycznych, zajęciach tematycznych, zajęciach na powietrzu, relaksacyjno-wyciszających, zajęciach indywidualnych i grupowych, zajęciach muzycznych oraz w różnego rodzaju zabawach.

2. Gry i zabawy w żłobku

Gry i zabawy proponowane w żłobkach to zajęcia ogólnorozwojowe, które wspomagają rozwój zdolności i umiejętności dziecka. Dzięki zabawie maluszek ćwiczy wszystkie zmysły, umiejętności językowe, mowę, koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczy się współpracy z rówieśnikami. Ponadto, gry i zabawy stanowią okazję do ciekawego spędzenia wolnego czasu i dają dzieciom wiele radości. Wiele żłobków korzysta podczas zajęć z elementów pedagogiki zabawy, kinezjologii edukacyjnej i pedagogiki Marii Montessori. Zajęcia plastyczne pobudzają wyobraźnię i kreatywność maluchów oraz stanowią okazję do stymulowania rozwoju zdolności manualnych i usprawniania pracy małych rączek. Zajęcia te często są realizowane w formie warsztatów, podczas których dzieci korzystają z różnych technik plastycznych (plastelina, bibuła, farby, kredki, modelina, ścinki materiałów itp.), dostosowanych do ich umiejętności i wieku. Najważniejszy jest sam proces tworzenia, a nie efekt końcowy.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Podczas zajęć plastycznych maluszki uczą się również kolorów, kształtów, ćwiczą zmysł dotyku i bawią się fakturą. Natomiast zajęcia muzyczno-ruchowe polegają na stymulowaniu zmysłów równowagi, wzroku, słuchu i dotyku. W czasie zajęć wykorzystuje się piosenki dla najmłodszych, muzykę klasyczną, relaksacyjną i odgłosy przyrody. Zajęcia muzyczne służą umuzykalnieniu dzieci, nauczeniu ich poczucia rytmu i gimnastykowaniu ciała. Zabawy w takt muzyki sprzyjają również integracji maluszków w grupie. Ponadto, w czasie zajęć muzyczno-ruchowych można wykorzystywać metody Ruchu Rozwijającego V. Shelbourne oraz ćwiczenia gimnastyki korekcyjnej w celu zapobiegania wadom postawy i stóp. W czasie zajęć w żłobku prowadzona jest obserwacja każdego dziecka pod względem różnych kryteriów rozwojowych. Zajęcia w żłobku dla dzieci to doskonała lekcja samodzielności dla szkraba – maluch zachęcany jest do korzystania z nocniczka, samodzielnego jedzenia, ubierania się, mycia rączek i ząbków. Chodzi o to, by wspierać i rozsądnie pomagać maluszkowi w doskonaleniu wykonywania czynności samoobsługowych.

Co ważne, samodzielności maluchów sprzyja obserwowanie starszych kolegów – naśladownictwo innych dzieci powoduje, że szkrab chętniej i łatwiej opanowuje pewne czynności. Dodatkowo niektóre żłobki organizują często zajęcia tematyczne i okazjonalne, np. przygotowywane są różne przedstawienia i atrakcje w związku z Dniem Dziecka, Dniem Mamy, Dniem Taty, Dniem Babci, Dniem Dziadka, Dniem Sportu albo Dniem Pluszowego Misia. Dzieciaki w żłobkach mają szansę uczestniczyć w różnego rodzaju wycieczkach, piknikach rodzinnych (dla dzieci i rodziców), oglądać zaproszone do placówki grupy teatralne, przestawnia cyrkowe i grupy muzyczne. Żłobki dbają też o celebrowanie tradycyjnych świąt, jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Ponadto, dzień urodzin każdego dziecka w żłobku to okazja do małego świętowania.

Każdy rodzaj zajęć jest dostosowany do wieku i zainteresowań dziecka, a ponadto służy rozwojowi konkretnych funkcji, np.:

  • zabawy dydaktyczne – polegają na nauce wierszyków, śpiewaniu piosenek, oglądaniu ilustracji, nazywaniu przedmiotów, opowiadaniu bajek oraz poznawaniu zwierząt i roślin, dzięki czemu kształtuje się wiedza dziecka o otaczającym go świecie;
  • zabawy tematyczne – polegają na zabawach w kąciku kuchennym, zabawie lalkami, zabawie „w dom”, „w sklep” itp. i służą rozwojowi pamięci oraz mowy;
  • zabawy ruchowe – mogą mieć postać tańca, a służą głównie usprawnianiu kośćca, mięśni dzieci i ich motoryki;
  • zabawy manualno-konstrukcyjne – to np. rysowanie albo zabawa klockami, które służą rozwojowi procesów poznawczych, myślenia, spostrzegania i wyobraźni przestrzennej.

Niektóre żłobki, wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i oczekiwaniom ich rodziców, organizują dla maluchów indywidualne zajęcia logopedyczne – w przypadku wad wymowy – oraz spotkania z psychologiem dla rodziców, jak i maluszków. Zajęcia psychologiczne służą głównie rozwojowi kompetencji miękkich u dzieci, tzn. ułatwiają im współpracę w grupie, komunikację, uczą, czym jest inteligencja emocjonalna i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze