Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - wio koniku

Zabawy z dzieckiem to doskonała forma spędzania czasu ze swoim maleństwem. Nawet te zabawy, które wydają się czystą rozrywką, niewnoszącą nic do rozwoju malucha, pobudzają rozwój możliwości i umiejętności dziecka. Zabawa wio koniku pomaga dziecku rozwijać zmysł równowagi, a równocześnie rozwija pamięć maleństwa, kiedy zacznie uczyć się piosenek śpiewanych przez mamę lub tatę podczas zabawy.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

spis treści

1. Zabawa dla dziecka w wio koniku

Wio koniku to jedna z tych zabaw dla dzieci, które niezmiennie od lat budzą radosny śmiech u wszystkich maluchów, także tych kilkuletnich. Ta i podobne zabawy z niemowlakiem to raczej zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem. Wcześniej niemowlę nie ma wystarczająco opanowanych mięśni szyi, aby utrzymać samodzielnie główkę. Posadź dziecko na kolanach, przodem do ciebie. Podczas zabawy z rocznym dzieckiem można już posadzić dziecko tyłem do ciebie. Ale tylko w przypadku, jeśli dziecko się nie boi i ma dość dobrze rozwinięty zmysł równowagi.

Aby dziecko poczuło się, jak podczas jazdy konnej, lekko unoś nogę na palcach i rytmicznie ją opuszczaj. Pamiętaj: nie wykonuj gwałtownych ruchów, szczególnie na początku, aby dziecko nie spadło. Takie zabawy z niemowlakiem wymagają od rodzica czujności.

Rytm "jazdy" zwykle wyznacza znana piosenka z filmu "Bonanza" lub "Wio koniku" albo jakakolwiek inna piosenka (dobrze byłoby, aby miała prostą melodię i tekst związany z "jazdą"). Śpiewaj i zachęcaj dziecko, aby próbowało śpiewać z tobą. Przy okazji świetnej zabawy z dzieckiem poćwiczysz także jego mowę i pamięć.

Alternatywną wersją, szczególnie atrakcyjną dla chłopców, jest zabawa w jazdę na motorze. W tym przypadku możesz wydawać z siebie dźwięki przypominające warkot silnika. W tym przypadku także zachęcaj malucha do naśladowania twoich odgłosów. To również trening mięśni aparatu mowy!

2. Zalety zabawy z dzieckiem w wio koniku

Zabawa z dzieckiem w wio koniku:

  • ćwiczy mięśnie dziecka,
  • pobudza jego zmysł równowagi,
  • ćwiczy pamięć dziecka i jego poczucie rytmu,
  • rozwija umiejętność mowy (kiedy dziecko zaczyna powtarzać rymowanki śpiewane przez tatę lub mamę podczas "jazdy").

Niektóre zabawy dla dziecka się nie starzeją - tak jest właśnie w przypadku wio koniku. Jest to jedna z ulubionych dziecięcych zabaw od lat. Co więcej, dziecko bardzo długo z niej nie wyrasta. Można bawić się w wio koniku zarówno z niemowlakiem, jak i rezolutnym przedszkolakiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.