Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Mleko następne

Avatar placeholder
Mgr Aneta Kościołek 03.11.2014 11:43
Mleko następne
Mleko następne

Mleko następne jest wskazane do żywienia dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia. Zawiera w odpowiednich ilościach i proporcjach składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. W porównaniu do mleka początkowego jest bardziej sycące oraz zawiera więcej żelaza, wapnia oraz białka.

1. Właściwości mleka następnego

Mleko kobiece stanowi idealny pokarm dla niemowląt do 6 miesiąca życia. Po tym okresie wprowadza się do diety małego dziecka nowe produkty spożywcze. W przypadku niemożliwości podawania dziecku pokarmu naturalnego zastępuje się go mlekiem następnym, które jest mlekiem krowim modyfikowanym, tak aby pod względem wartości odżywczych oraz soli mineralnych i witamina jak w największym stopniu przypominał pokarm kobiecy.

Jednakże mleko następne nie zawiera przeciwciał, które chronią dziecko przed infekcjami. Nie wolno dzieciom do 1 roku życia podawać mleka krowiego, ponieważ zawiera ono zbyt dużo białka i soli mineralnych, które obciążają nerki dziecka, mogąc prowadzić do niewydolności nerek i wątroby.

2. Mleko następne w diecie niemowlęcia

Mleko następne (follow-up formula) jest przeznaczone dla niemowląt od 6 miesiąca życia. Zawiera dodatek węglowodanów złożonych w postaci skrobi lub mąki zbóż bezglutenowych (ryż, kukurydza), a także kleik gryczany. Ich obecność zwiększa kaloryczność mieszanki mlecznej, a tym samym jej sytość. Ponadto w mleku następnym często znajduje się dodatek tauryny, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju siatkówki. Ponadto może ono zawierać probiotyki, czyli bakterie kwasu mlekowego – Lactobacillus i Bifidobacterium. W układzie pokarmowym niemowlęcia zapobiegają one zatruciom pokarmowym (biegunkom), gdyż hamują rozwój bakterii patogennych. Ponadto przeciwdziałają występowaniu zaparć, które często występują u dzieci karmionych sztucznie.

Mleko następne należy przygotowywać zgodnie z instrukcją obecną na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. Do przygotowania mleka najlepiej używać wody z butelki o niskiej zawartości soli mineralnych, by nie obciążać układu krążenia oraz wydalniczego maluszka. Ponadto przygotowane mleko powinno być podane dziecku w ciągu 2 godzin, aby nie dopuścić do namnożenia się drobnoustrojów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze