Trwa ładowanie...

Mleko początkowe

Mleko początkowe jest zalecane dla noworodków oraz niemowląt do 6 miesiąca życia, które nie mogą być karmione mlekiem kobiecym. Dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze zapewniające prawidłowy wzrost i rozwój dziecka.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

1. Właściwości mleka początkowego

Mleko kobiece jest najwłaściwszym gatunkowo pokarmem dla niemowląt. Dlatego jest najlepiej przyswajalny, w przeciwieństwie do mleka krowiego zawierającego trudniej trawione oraz często alergizujące białka. Jeśli jednak niemowlę nie może być karmione mlekiem matki, podaje się dziecku mleko krowie modyfikowane o składzie w jak w największym stopniu przypominającym pokarm naturalny. Mleko początkowe to tak zmodyfikowane mleko krowie, aby pod względem zawartości składników odżywczych i mineralnych przypominało mleko kobiece. Jednakże mleko początkowe zawiera białko β-laktoglobulinę, które jest najczęstszą przyczyną uczuleń u osób ze skłonnością do rozwoju procesu alergicznego.

Mleko początkowe należy przygotowywać zgodnie z instrukcją zamieszczona na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. Do przygotowania mleka najlepiej używać wodę butelkowaną źródlaną o niskiej zawartości soli mineralnych by nie obciążać układu krążenia oraz wydalniczego maluszka. Ponadto mleko po przygotowaniu powinno zostać podane dziecku do 2 godzin, ponieważ zaczynają się w nim namnażać drobnoustroje, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe niemowlęcia.

2. Mleko początkowe dla noworodka

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami pediatrów mleko początkowe, które zazwyczaj oznaczane jest „1”, należy podawać niemowlętom do 6 miesiąca życia, a od 4 miesiąca można stopniowo wprowadzać do diety maluszka mleko następne „2”.

Mleko początkowe różni się składem od mleka następnego. Mleko dla niemowląt do 6 miesiąca życia zawiera wszystkie niezbędne składniki w ilości i proporcjach odpowiednich dla jeszcze niedojrzałego układu pokarmowego niemowlęcia. Ponadto stanowi wyłączne pożywienie niemowlęcia.

Z kolei mleko następne jest dostosowane do potrzeb kilkumiesięcznego dziecka, jest bardziej sycące i zawiera więcej białka oraz żelaza, a także białka, uzupełnia również niedobory wapnia i jodu. Mikroelementy te warunkują prawidłowy rozwój dziecka. Ponadto mleko następne nie stanowi jedynego pożywienia niemowlęcia, gdyż od 4 miesiąca życia wprowadza się do diety maluszka nowe produkty żywnościowe, jak przeciery i soki owocowo-warzywne, mięso drobiowe czy żółtko jaja.

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów mleka początkowego, dlatego podczas wyboru odpowiedniego mleka dla naszego dziecka powinno zasięgnąć się porady lekarza pediatry lub dietetyka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.