Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Mleko początkowe

Avatar placeholder
18.06.2015 15:08
Mleko początkowe
Mleko początkowe

Mleko początkowe jest zalecane dla noworodków oraz niemowląt do 6 miesiąca życia, które nie mogą być karmione mlekiem kobiecym. Dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze zapewniające prawidłowy wzrost i rozwój dziecka.

1. Właściwości mleka początkowego

Mleko kobiece jest najwłaściwszym gatunkowo pokarmem dla niemowląt. Dlatego jest najlepiej przyswajalny, w przeciwieństwie do mleka krowiego zawierającego trudniej trawione oraz często alergizujące białka. Jeśli jednak niemowlę nie może być karmione mlekiem matki, podaje się dziecku mleko krowie modyfikowane o składzie w jak w największym stopniu przypominającym pokarm naturalny. Mleko początkowe to tak zmodyfikowane mleko krowie, aby pod względem zawartości składników odżywczych i mineralnych przypominało mleko kobiece. Jednakże mleko początkowe zawiera białko β-laktoglobulinę, które jest najczęstszą przyczyną uczuleń u osób ze skłonnością do rozwoju procesu alergicznego.

Mleko początkowe należy przygotowywać zgodnie z instrukcją zamieszczona na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. Do przygotowania mleka najlepiej używać wodę butelkowaną źródlaną o niskiej zawartości soli mineralnych by nie obciążać układu krążenia oraz wydalniczego maluszka. Ponadto mleko po przygotowaniu powinno zostać podane dziecku do 2 godzin, ponieważ zaczynają się w nim namnażać drobnoustroje, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe niemowlęcia.

2. Mleko początkowe dla noworodka

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami pediatrów mleko początkowe, które zazwyczaj oznaczane jest „1”, należy podawać niemowlętom do 6 miesiąca życia, a od 4 miesiąca można stopniowo wprowadzać do diety maluszka mleko następne „2”.

Mleko początkowe różni się składem od mleka następnego. Mleko dla niemowląt do 6 miesiąca życia zawiera wszystkie niezbędne składniki w ilości i proporcjach odpowiednich dla jeszcze niedojrzałego układu pokarmowego niemowlęcia. Ponadto stanowi wyłączne pożywienie niemowlęcia.

Z kolei mleko następne jest dostosowane do potrzeb kilkumiesięcznego dziecka, jest bardziej sycące i zawiera więcej białka oraz żelaza, a także białka, uzupełnia również niedobory wapnia i jodu. Mikroelementy te warunkują prawidłowy rozwój dziecka. Ponadto mleko następne nie stanowi jedynego pożywienia niemowlęcia, gdyż od 4 miesiąca życia wprowadza się do diety maluszka nowe produkty żywnościowe, jak przeciery i soki owocowo-warzywne, mięso drobiowe czy żółtko jaja.

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów mleka początkowego, dlatego podczas wyboru odpowiedniego mleka dla naszego dziecka powinno zasięgnąć się porady lekarza pediatry lub dietetyka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze