Zabawy z niemowlęciem

Zabawy z niemowlakiem są istotną formą kontaktu z nim. Pełnią rolę czynności wzmacniających więzi, zaspokajają potrzebę bliskości i wspólnego spędzania czasu. Aktywne podjęcie zabawy z dzieckiem jest wkładem dorosłych w jego prawidłowy rozwój, ponieważ zabawa stymuluje wszystkie zmysły malucha, włącza go w działania otoczenia, rozwija poprzez pogłębienie wrażeń i odkrywanie nowych umiejętności. Zabawa sprzyja rozwojowi połączeń mózgowych, co może mieć niezwykle pozytywne znaczenie dla przyszłych sukcesów edukacyjnych dziecka.

W co się bawić z niemowlakiem?

Bawienie się z niemowlakiem

Zabawy z niemowlakiem są istotną formą kontaktu z nim. Pełnią rolę czynności wzmacniających więzi, zaspokajają potrzebę bliskości i wspólnego spędzania...

Już z kilkumiesięcznym maluszkiem można bawić się w poznawanie świata za pomocą zmysłów dotyku, wzroku czy słuchu. W tym celu wybieramy takie aktywności, które sprzyjają temu, aby maluch poczuł się czynnym uczestnikiem. Masaż z wykorzystaniem technik Shantala nie tylko rozluźnia napięte ciałko i uspokaja, ale także sprzyja pozytywnym relacjom pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Głaskając poszczególne części ciała maluszka, można mu śpiewać, można do niego mówić i nachylając się nad nim, stroić przeróżne miny z przewagą serdecznego uśmiechu. W ten sposób zapewniamy dziecku bodźce, na które może zacząć żywo reagować, współuczestnicząc w tej zabawie. I na przykład czteromiesięczny maluch odpowie na nasze starania uśmiechem, gaworzeniem albo próbą schwytania naszej twarzy.

Do zabaw z kilkumiesięcznymi szkrabami wykorzystujemy trzy lub cztery rekwizyty, na przykład pluszowe misie, którymi możemy głaskać maluszka po buzi, udając, że miś przytula dziecko. Można wykorzystywać różnego rodzaju grzechotki, gryzaczki czy niewielkie, miękkie piłki, aby zachęcić dziecko do łapania tych przedmiotów. Trzeba cały czas pamiętać, żeby do maluszka mówić, a nawet opowiadać mu o tym, co robimy, w co się bawimy i na przykład jakie kolory wykorzystujemy w tej zabawie. Małe dzieci bardzo lubią bawić się podczas kąpieli. Można z dzieckiem przelewać wodę z kubeczka do kubeczka, pokazywać mu, że rączka wyjęta z wody i wytarta w ręcznik jest sucha, a ta pod wodą mokra etc.

W zabawie z niemowlętami można wykorzystywać lustro, żeby pokazać maluchowi jego oblicze. Dodatkowo można mu w ten sposób zaprezentować, gdzie znajdują się jego oczy, uszy, nosek i usta. Kiedy zamierzacie wyjść na spacer i musicie malucha ubrać, wróćcie do zabawy z lustrem i pokażcie dziecku, że skarpetki zakładamy na stópki, a czapkę na głowę. Opowiadanie świata jest rzeczą pozornie łatwą, ale ma w sobie trudność przekazania dziecku elementarnej wiedzy na temat jego miejsca w tym świecie. Dodatkowo zajmujecie uwagę dziecka, przyczyniając się do rozwoju procesów poznawczych.

Im dziecko starsze, tym jego zabawy zawierają więcej rekwizytów, a każda czynność ma inne zadanie. Z czasem dzieci uczą się naśladować dorosłych i w zabawach bardzo często wiernie odtwarzają sceny podpatrzone z życia mamy czy taty. Na przykład chłopiec często tak jak jego tata naprawia samochody, a dziewczynka tak jak mama maluje się.

Komentarze