Zabawy z niemowlakiem
Wielu psychopedagogów podkreśla znaczenie zabaw z dzieckiem, ale niewiele mówi się, w jaki sposób bawić się z maluszkiem. Zabawy z niemowlakiem to nie tylko metoda na wspólne spędzenie wolnego czasu, na wzmocnienie rodzinnych więzi, ale przede wszystkim to inwestycja w prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka. Poprzez zabawę można stymulować wszystkie zmysły dziecka, co sprzyja powstawaniu nowych szlaków neuronalnych i może zaprocentować w przyszłości sukcesami na polu edukacyjnym. Nawet najbardziej banalna zabawa dostarcza maluszkowi wrażeń, pozwala poznać otaczający świat, ćwiczy umysł i ciało. By mądrze i fajnie bawić się z niemowlakiem, nie potrzebujemy wyszukanych zabawek i gadgetów. Wystarczy odrobina wyobraźni i inwencji rodzicielskiej.
1. Przykłady zabaw z niemowlakiem
- Zabawy z lusterkiem – weź średniej wielkości lusterko do ręki, rób śmieszne miny, potrząsaj różnymi częściami ciała, kiwaj się na boki i zachęcaj do wspólnej zabawy dziecko. Maluszki uwielbiają zabawy z lusterkiem.
- Wspólne czytanie – maluszek nie skoncentruje się nad długą bajką czy opowiadaniem, ale na pewno zaciekawią go kolorowe obrazki i ilustracje. Wybierz kilka książeczek dla najmłodszych, pokazuj różne rysunki, np. ze zwierzętami albo środkami transportu, i postaraj się naśladować ich odgłosy.
- Masaż plecków – kładziemy maluszka na łóżku i wykonujemy mu relaksacyjny masaż. Podczas masowania można mówić jakąś śmieszną historyjkę, np.: „Była rzeczka, a przez nią przechodził mostek. Po mostku przeszła pani na szpileczkach z gryzącymi pieseczkami, pan z parasolem, dzieci w koreczkach. Przepełzały dwa wężyki z Ameryki, poturlały się dwie piłeczki w kropeczki. Przebiegło stado koni, byków i słoni. Padał deszczyk i świeciło słoneczko. I znowu deszczyk”. Całą historyjkę ilustrujemy, tzn. wystukujemy palcami na plecach malucha. Na koniec łaskoczemy brzdąca w kark, pytając: „Przeszedł cię dreszczyk?”.
- Kici, kici – jedna z najprostszych zabaw, a dostarczająca wiele radości każdemu niemowlakowi. Posadź dziecko naprzeciw siebie, weź jego rączki w swoje dłonie i głaszcz go po policzkach, mówiąc „kici, kici”. Na słowa „psik, psik” szybko, ale delikatnie poklep dziecko po buzi – to na pewno wywoła u niego salwę śmiechu.
- Mały wirtuoz – kiedy musisz zająć się pracą, np. przygotować obiad w kuchni, stwórz zabawę, która całkowicie pochłonie dziecko, a tobie da czas na przyrządzenie posiłku. Posadź szkraba wygodnie w wysokim krześle dla niemowląt ze specjalnymi zabezpieczeniami, daj mu metalowy garnek albo miskę i drewnianą łyżkę, które będą pełniły rolę instrumentów muzycznych. Na początku pokaż dziecku, na czym polega zabawa. Zacznij śpiewać jakąś piosenkę w różnym tempie, raz szybko, drugim razem – wolno, ciszej, a potem głośniej, a w takt piosenki wystukuj rytm za pomocą garnka i łyżki. Następnie, nie przestając śpiewać, oddaj „instrumenty” maluchowi, zachęcając, by to on teraz wystukiwał rytm.
- Bańki mydlane – niemowlęta uwielbiają bańki mydlane – to dla nich prawdziwa radocha. Można kupić specjalne zestawy do robienia baniek mydlanych, ale wystarczy też odrobina wody i detergentu oraz słomka.
- Zabawy z piłkami – maluszki uwielbiają zabawy z piłkami. Nieważna wielkość piłki. Można bawić się każdą, np. turlać po podłodze, a na dużej i miękkiej piłce plażowej można nawet się pobujać z odrobiną asekuracji ze strony mamy lub taty. Dzięki zabawom z piłkami maluszek rozwija zmysł równowagi i usprawnia motorykę oraz zdolności manualne.
- Części twarzy – zabawa polega na tym, że chwytasz paluszek dziecka w swoją dłoń i powoli dotykasz palcem jego części twarzy – oka, nosa, ucha, ust – nazywając je odpowiednio. Dla urozmaicenia można zmieniać tempo dotykania i nazywania części buzi.
- Eksperyment z butelkami – przygotuj kilka butelek, w których będzie inna zawartość. Do jednej wsyp piasek, do drugiej – cukier, trzeciej – groch, czwartej – małe guziki, piątej – mąkę, a do szóstej wlej wodę. Zakręć mocno każdą z butelek, a następnie razem z maluszkiem turlajcie poszczególne butelki po podłodze, obserwując, jak się zachowują, jak przelewa lub przesypuje się zawartość i jakie odgłosy wydają.
- Wąż z apaszek – zwiąż ze sobą kilka apaszek i włóż je do plastikowej butelki, by koniec wystawał z szyjki butelki. Zachęć dziecko, by pociągnęło za wystający element apaszki. Zobaczysz, jakie będzie zdziwione, że „wąż” jest taaaki długi.
Pomysłów na zabawy z niemowlętami jest całe mnóstwo. Z maluszkiem można się bawić podczas codziennych zajęć. Dla dziecka bowiem nawet to, co docelowo zabawką nie jest, pełni zawsze rolę zabawki, np. papier toaletowy, ścierka, kapeć mamy itp. Nie ograniczajmy się tylko do „a ku ku” i „tosi, tosi łapci”. Doceńmy czas spędzany z dzieckiem, bo zabawa z niemowlakiem to wkład w jego prawidłowy rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy.