Zabawy z niemowlakiem

Wielu psychopedagogów podkreśla znaczenie zabaw z dzieckiem, ale niewiele mówi się, w jaki sposób bawić się z maluszkiem. Zabawy z niemowlakiem to nie tylko metoda na wspólne spędzenie wolnego czasu, na wzmocnienie rodzinnych więzi, ale przede wszystkim to inwestycja w prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka. Poprzez zabawę można stymulować wszystkie zmysły dziecka, co sprzyja powstawaniu nowych szlaków neuronalnych i może zaprocentować w przyszłości sukcesami na polu edukacyjnym. Nawet najbardziej banalna zabawa dostarcza maluszkowi wrażeń, pozwala poznać otaczający świat, ćwiczy umysł i ciało. By mądrze i fajnie bawić się z niemowlakiem, nie potrzebujemy wyszukanych zabawek i gadgetów. Wystarczy odrobina wyobraźni i inwencji rodzicielskiej.

Polecane wideo:

Przykłady zabaw z niemowlakiem

  1. Zabawy z lusterkiem – weź średniej wielkości lusterko do ręki, rób śmieszne miny, potrząsaj różnymi częściami ciała, kiwaj się na boki i zachęcaj do wspólnej zabawy dziecko. Maluszki uwielbiają zabawy z lusterkiem.
  2. Wspólne czytanie – maluszek nie skoncentruje się nad długą bajką czy opowiadaniem, ale na pewno zaciekawią go kolorowe obrazki i ilustracje. Wybierz kilka książeczek dla najmłodszych, pokazuj różne rysunki, np. ze zwierzętami albo środkami transportu, i postaraj się naśladować ich odgłosy.
  3. Masaż plecków – kładziemy maluszka na łóżku i wykonujemy mu relaksacyjny masaż. Podczas masowania można mówić jakąś śmieszną historyjkę, np.: „Była rzeczka, a przez nią przechodził mostek. Po mostku przeszła pani na szpileczkach z gryzącymi pieseczkami, pan z parasolem, dzieci w koreczkach. Przepełzały dwa wężyki z Ameryki, poturlały się dwie piłeczki w kropeczki. Przebiegło stado koni, byków i słoni. Padał deszczyk i świeciło słoneczko. I znowu deszczyk”. Całą historyjkę ilustrujemy, tzn. wystukujemy palcami na plecach malucha. Na koniec łaskoczemy brzdąca w kark, pytając: „Przeszedł cię dreszczyk?”.
  4. Kici, kici – jedna z najprostszych zabaw, a dostarczająca wiele radości każdemu niemowlakowi. Posadź dziecko naprzeciw siebie, weź jego rączki w swoje dłonie i głaszcz go po policzkach, mówiąc „kici, kici”. Na słowa „psik, psik” szybko, ale delikatnie poklep dziecko po buzi – to na pewno wywoła u niego salwę śmiechu.
  5. Mały wirtuoz – kiedy musisz zająć się pracą, np. przygotować obiad w kuchni, stwórz zabawę, która całkowicie pochłonie dziecko, a tobie da czas na przyrządzenie posiłku. Posadź szkraba wygodnie w wysokim krześle dla niemowląt ze specjalnymi zabezpieczeniami, daj mu metalowy garnek albo miskę i drewnianą łyżkę, które będą pełniły rolę instrumentów muzycznych. Na początku pokaż dziecku, na czym polega zabawa. Zacznij śpiewać jakąś piosenkę w różnym tempie, raz szybko, drugim razem – wolno, ciszej, a potem głośniej, a w takt piosenki wystukuj rytm za pomocą garnka i łyżki. Następnie, nie przestając śpiewać, oddaj „instrumenty” maluchowi, zachęcając, by to on teraz wystukiwał rytm.
  6. Bańki mydlane – niemowlęta uwielbiają bańki mydlane – to dla nich prawdziwa radocha. Można kupić specjalne zestawy do robienia baniek mydlanych, ale wystarczy też odrobina wody i detergentu oraz słomka.
  7. Zabawy z piłkami – maluszki uwielbiają zabawy z piłkami. Nieważna wielkość piłki. Można bawić się każdą, np. turlać po podłodze, a na dużej i miękkiej piłce plażowej można nawet się pobujać z odrobiną asekuracji ze strony mamy lub taty. Dzięki zabawom z piłkami maluszek rozwija zmysł równowagi i usprawnia motorykę oraz zdolności manualne.
  8. Części twarzy – zabawa polega na tym, że chwytasz paluszek dziecka w swoją dłoń i powoli dotykasz palcem jego części twarzy – oka, nosa, ucha, ust – nazywając je odpowiednio. Dla urozmaicenia można zmieniać tempo dotykania i nazywania części buzi.
  9. Eksperyment z butelkami – przygotuj kilka butelek, w których będzie inna zawartość. Do jednej wsyp piasek, do drugiej – cukier, trzeciej – groch, czwartej – małe guziki, piątej – mąkę, a do szóstej wlej wodę. Zakręć mocno każdą z butelek, a następnie razem z maluszkiem turlajcie poszczególne butelki po podłodze, obserwując, jak się zachowują, jak przelewa lub przesypuje się zawartość i jakie odgłosy wydają.
  10. Wąż z apaszek – zwiąż ze sobą kilka apaszek i włóż je do plastikowej butelki, by koniec wystawał z szyjki butelki. Zachęć dziecko, by pociągnęło za wystający element apaszki. Zobaczysz, jakie będzie zdziwione, że „wąż” jest taaaki długi.

Pomysłów na zabawy z niemowlętami jest całe mnóstwo. Z maluszkiem można się bawić podczas codziennych zajęć. Dla dziecka bowiem nawet to, co docelowo zabawką nie jest, pełni zawsze rolę zabawki, np. papier toaletowy, ścierka, kapeć mamy itp. Nie ograniczajmy się tylko do „a ku ku” i „tosi, tosi łapci”. Doceńmy czas spędzany z dzieckiem, bo zabawa z niemowlakiem to wkład w jego prawidłowy rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zabawy
Zabawy

CZAS DZIECKA

CZAS DZIECKA

Międzynarodowe targi CZAS DZIECKA to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą producentów zabawek oraz artykułów dla dzieci i rodziców. Warto odwiedzić targi CZAS DZIECKA całą rodziną.

Zabawy

Zabawy rodzinne

rzeczywiście aktywnie spędza czas z własnym szkrabem. Brakuje motywacji, czasu, energii, cierpliwości, a czasem pomysłów na interesujące zabawy rodzinne. Rodzice (...) majsterkują z tatusiami w garażu, a dziewczynki pomagają mamom przy...

Zabawy

Finał akcji „Boom! I pomagam!"

trafi 20 000 zł. Zabawa, którą stacja zaproponowała na swoim Facebooku, zaowocowała galerią 1000 zdjęć zwierzaków upodobnionych do bohaterów znanych (...) z kreskówek. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczyło w aplikacji...

Zabawy

Przyjdź do Miasteczka Lego I Baw się bez końca!

budowlami zapełnią makiety miasteczek, tworząc w ten sposób wymarzone miejsce do zabawy i pokazując swój dziecięcy świat. Dodatkowo, aby pobudzać (...) . W „basenie" wypełnionym klockami LEGO DUPLO oraz na stoliczkach do zabawy...

Zabawy

Gra w klasy

Gra w klasy

Gra, znana zarówno dzieciom jak i rodzicom, może być pomysłem na wspólną aktywność rodzinną.

Zabawy

Gra planszowa

Gra planszowa

Rodzinne gry planszowe to alternatywa dla komputera albo telewizora, przed którymi dzieci oraz młodzież spędzają coraz więcej wolnego czasu. Tradycyjne „planszówki" zyskują coraz więcej zwolenników. Niepotrzebne nam źródło zasilania, Internet ani dostęp...

Zabawy

W tym domu zamieszkał prawdziwy elf. Zobacz jego perypetie

W tym domu zamieszkał prawdziwy elf. Zobacz jego perypetie

Elf na szafce Alan Lawrence, ojciec szóstki dzieci z Utah, zachwycił internautów z całego świata niezwykłą sesją zdjęciową swojego czteromiesięcznego synka Rockwella. Inspirując się jedną z amerykańskich tradycji świątecznych, przebrał malucha za pomocnika...

Zabawy

Kinect Rush dla dzieci i rodziców

Kinect Rush dla dzieci i rodziców

Kinect Rush to zupełnie nowe oblicze rozrywki dla dzieci i dorosłych. Przygody z bohaterami kreskówek studia Disney-Pixar przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.