Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o masażu niemowląt
Masaż niemowlaka jest zalecany podczas wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Niesie bowiem szereg korzyści dla maluszka, które pozytywnie wpływają na jego rozwój, w tym także emocjonalny. Warto więc do codziennych rytuałów dołączyć także masaż i cieszyć się jego wyjątkowymi efektami i bliskością, która owocuje budowaniem rodzicielstwa bliskości.
1. Korzyści z masażu podczas kąpieli
Kąpiel to dla niemowlęcia nie tylko zabieg higieniczny, ale przede wszystkim bliskość z rodzicem i możliwość poznawania swojego ciała. Aby te chwile były jak najprzyjemniejsze, zacznij od przygotowania wody o odpowiedniej temperaturze (ok. 20–22 st. C), a także preparatu emolientowego, który zapewni skórze dziecka optymalny poziom nawilżenia.
Każdą część ciała masujemy kolistymi ruchami, schodząc coraz niżej. Zwracamy uwagę zwłaszcza na brzuszek i plecki, które polewamy odrobiną wody z wanienki. Masujemy także rączki i nóżki. W przypadku dzieci siedzących bierzemy rączkę lub nóżkę pomiędzy swoje dłonie i w delikatny sposób "rolujemy".
Podczas kąpieli możemy wykorzystać także zabawki, zwłaszcza piłeczki sensoryczne, które korzystnie wpływają na zmysł dotyku, a więc wspierają integrację sensoryczną dziecka.
2. Masujemy brzuszek i plecki
W ciągu dnia możemy masować dziecko po brzuszku i pleckach. Odpowiednio przeprowadzony masaż to niezwykle przyjemne doświadczenie zarówno dla malucha, jak i rodzica. Warto angażować do tego zwłaszcza tatusiów, którzy często obawiają się, czy sprostają temu zadaniu. Regularnie przeprowadzany masaż jest przede wszystkim pomocny przy problemach z brzuszkiem, oraz przy kolkach.
Dodatkowo, masując dziecko i dotykając jego skóry, zarówno organizm maluszka, jak i rodzica wytwarza większą ilość endorfin, potocznie zwanych hormonami szczęścia. Powodują one uczucie błogości, relaksu, a także pomagają pozbyć się napięcia wynikającego np. ze stresu.
Masaż brzuszka możemy wykonywać już od pierwszych dni życia. Ważne, aby masować ok. pół godziny po jedzeniu, by uniknąć ulania się posiłku. Podczas wzdęcia lub kolki brzuszek maluszka masujemy okrężnymi ruchami zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Zwróćmy uwagę na nacisk naszych dłoni.. Po minie naszego maluszka szybko zorientujemy się, jaki stopień nacisku jest dla niego najprzyjemniejszy.
Masując brzuszek i plecy dziecka, używajmy preparatów, które pozwolą dłoniom delikatnie ślizgać się po skórze. Pamiętajmy, aby rozgrzać dłonie i preparat przed dotknięciem dziecka, by nie okazał się zbyt zimny. Wystarczy rozcierać go przez chwilę w dłoniach. Podczas masażu pleców maluszek może leżeć na brzuszku lub siedzieć. Masujemy od góry do dołu przez kilka minut, po czym uciskamy poprzecznie. Ważne, aby nie wykonywać masażu wbrew woli dziecka. Nie będzie on wtedy ani przyjemny, ani pożyteczny.
3. Masaż twarzy i głowy niemowlęcia
Masaż twarzy jest niezwykle ważny dla rozwoju emocjonalnego dziecka, w szczególności dla budowania więzi z rodzicem. Maluszek i rodzic patrzą sobie w twarz, opiekun wycisza dziecko swoim dotykiem i spokojnym, cichym głosem. Pamiętaj, aby nie zakrywać oczu niemowlęcia, ponieważ może wtedy tracić poczucie bezpieczeństwa. Masując, wybierajmy preparat, który nie szczypie w oczy.
Nie bójmy się dotykać główki, także okolic ciemiączek. Masujmy tę część ciała zwłaszcza podczas kąpieli.
4. Masaż rączek i nóżek
Bardzo ważny jest także masaż rączek i nóżek naszego maluszka, który wykonywać możemy już od pierwszych dni życia. Wraz z wiekiem dziecka możemy zwiększać nacisk naszych dłoni na poszczególne części ciała. Aby czynność ta była przyjemna, rozetrzyj w dłoniach balsam przeznaczony do pielęgnacji skóry maluszka i masuj rączki oraz nóżki od góry do dołu, jak również w poprzek. Korzystaj z piłeczek sensorycznych, tzw. jeżyków. Stymulują one receptory znajdujące się w skórze. Masaż korzystnie wpływa na rozwój mięśni, stawów i kości. Pamiętaj o masowaniu dłoni, stóp i paluszków.